Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

«Карта Ф. фон Міга» (1779-1782 рр.) як джерело до містознавства Галичини

Recommended Posts

В личной переписке SOBOLЬ обратил моё внимание на один нюанс, видимый на фрагменте карты фон Мига:
На карте Мига четко помечено две церкви черным контуром и одна - красным. Судя по условным обозначениям этой карты можно определить что черным контуром помечались объекты построенные из дерева, а красным контуром или цветом - объекты, которые выстраивались из кирпича или камня.

Будьмо уважні: "і поряд дві дерев'яні церкви"

Там как раз из контекста было непонятно, с чего ты взял, что они деревянные, потому я и спросил чуть ниже: "А с чего ты взял, что на карте обозначены именно деревянные церкви?", но ответа не последовало ;)

Узагальнення дерево/камінь не можливе. Так зустрічаються храми позначені чорним, а дах в них червоним. Також є огорожа біля храмів позначена як чорним (гонт?) так і червоним (бляха?).

Але це все припущення, тому і не дав відповіді. Потрібно порівняти збережені храми з їх позначенням на карті для точної інтерпритації. Також слід відмітити, що листи складались не одним картографом і позначення на них відрізняються.

• 2 weeks later...

На картах спостерігав цю особливість. Навіть пропобував порівнювати храми за гіпотетично-можливою кількістю прихожан. Результати були сумнівні. Схиляюсь до думки, що це різні картографічні комісії, карта ж складалась протягом довгово періоду. Є ще такі варіанти як написання населених пунктів по різному на двох суміжних листах, розташування будівель і т.д.

Доречі, скорим часом наша колекція карт поповниться ще квадратами на Пд. від Львова та на Зх. від Тернополя.

• Like 1

• 3 months later...

Розбираючись в локації замків у Копиченцях, відмітив суттєві відмінності у карті з книжки "Карта Ф. фон Міга» (1779-1782 рр.) як джерело до містознавства Галичини" (1) та кольоровою копією (2), котра є більш детальною. Спочатку я подумав, що деякідеталі "стерлись" під час перетворення і підготовку до друку. Але, зверніть увагу на позначення церков - вони зовсім різні:

post-8-0-10798100-1372187603_thumb.jpg

Можу припустити, що існує декілька варіантів карти у масштабі 28800, складених на основі більш детальної топомапи в масштабі 14400.

• Like 1

Можу припустити, що існує декілька варіантів карти у масштабі 28800, складених на основі більш детальної топомапи в масштабі 14400.

З високою степінню достовірності можу сказати, що топозйомки і відповідно мап на територію Галичини у масштабі 1:14400 не робилось. У такому масштабі топозйомка проводилась лише для Австрії.

На фрагментах вище, дійсно різні мапи. Різниця не лише у тому як виглядають церкви, а й розміщення доріг, відсутнісь чи наявність інших обєктів.

Котра саме кольорова мапа на фрагменті вище, наразі відповісти затрудняюсь. Та що чорнобіла є однозначно Міга.

Також відомо, що у мап Міга, котрі знаходяться в Віденському військовому архіві, є копія котра нібито зберігається у Варшаві.

Можливо у копії вносились поправки/зміни/уточнення. Тоді в даному випадку ми маємо фрагменти зображення з оригінальної мапи Міга (ч/б фрагмент), і її копії (кольоровий фрагмент), з поправками.

• Like 2

• 3 months later...

Статья Зеновия Федункива "Фортеці, замки та інкастельовані споруди Прикарпаття на карті Фрідріха фон Міга".

Опубликована в сборнике материалов 3-й Всеукраинской конференции Археологія і Фортифікація Середнього Подністров’я (2013)

mig-1.jpg mig-2.jpg mig-3.jpg mig-4.jpgmig-5.jpg mig-6.jpg mig-7.jpg mig-8.jpg

• 10 months later...

А чи є подібні карти по Чернівцях та околиці? Вони ж також входили до Австрійської імперії.

Якщо є, буду дуже вдячний отримати відповідь на zamorniak@gmail.com

Дякую.

• 3 months later...
  • 3 months later...
  • 4 years later...

Після порівняння Озерної (Тернопільська обл.) та Бродів (Львівська обл.) показаних на оригінальних листах карти Фон Міга приходимо до висновку, що в книзі "Карта Ф. фон Міга» (1779-1782 рр.) як джерело до містознавства Галичини" зображені копії, а не оригінали карти Фон Міга.

Озерна:
ozernaya-01.jpg.be7eef540160b0749158b358e407d34e.jpg post-1-0-74979600-1301435235.jpg

Броди:
f-01.jpg.48785c09bad96f47730a2344b4e19eac.jpg post-1-0-82385200-1301435239.jpg

• Like 1