Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум
Sign in to follow this  
Filin

Меджибож (Меджибіж): реставрация дворца

Recommended Posts

Обсуждается реконструкция и реставрация дворца Меджибожского замка


23 декабря 2014 г. одна из стен дворца обрушилась. К счастью, вслед за этим падением последовал этап определённого взлёта, поскольку после случившейся аварии наконец-то выделили денег на спасение этого интересного объекта. О деталях процесса речь пойдёт в этой теме.

В этом видео Олег Погорелец, который опекает Меджибожский замок, сообщил, что по плану летом 2015 начнутся реставрационные работы, направленные на вывод фасадной стены дворца из аварийного состоянию, а возведения временной кровли над дворцовым корпусом. Что касается весны, то это время, как я понял, отвели на создание проектной документации и сопутствующие исследования.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Цитата

20 лютого 2017
Палац Сенявських у Меджибізькій фортеці: відбудова триває

У 2017-й рік Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” увійшов, практично завершуючи перший етап реставрації палацу Сенявських, до недавнього часу найбільш зруйнованої, а водночас найскладнішої і найцікавішої частини Меджибізької фортеці.

P2100228.JPG

Завдяки рішенням Хмельницької обласної ради про фінансування першочергових протиаварійних та консерваційних робіт відновлено палацову стіну, яка розсипалася наприкінці 2014 року. Цей етап реставраційних робіт є початком реального відродження унікального архітектурного об’єкту. За сприяння депутатського корпусу обласної ради тривають підготовчі роботи для подальшої повномасштабної реставрації усього палацового комплексу Меджибізької фортеці, з подальшим використанням палацових корпусів і оборонних споруд під музеї.

В процесі виконання робіт споруджено спеціальну металеву конструкцію, яка фіксує аварійну частину палацу на час проведення реставрації. Палац накрито дахом, відсутність якого впродовж півстоліття й призвела до руйнування будівлі. Тривають інші дослідницькі, археологічні та інженерні роботи всередині палацу та в його підземних частинах.

IMG_3272.JPG

Впродовж 2015 та 2016 років з обласного бюджету на проектувальні та реставраційні роботи у Меджибізькій фортеці спрямовано 7 млн. 793,5 тис. грн., з них 1 млн. 320 тис. грн. у 2015 році та 6 млн. 473,5 тис. грн. у 2016 році. На сьогоднішній день всі види та об’єми робіт відповідно до розробленої науково проектної документації на попередні та першочергові протиаварійні роботи на споруді палацу виконані повністю.

Нагадаємо, що Меджибізьку фортецю, яка є унікальним зразком оборонної та палацової архітектури XVI-XIX століть, наприкінці 1950-х років з дозволу тодішньої влади почали розбирати на будівельні матеріали. Каміння та все, що вдавалося здобути внаслідок такого масштабного вандалізму, йшло на ремонти доріг та господарських споруд. Пізніше знищувати фортецю припинили, оголосили пам’яткою архітектури національного значення. Час від часу проводились реставраційні роботи, але для відновлення головної резиденції Меджибожа завжди бракувало фінансування.

Still0106_00047.jpg

Тим більш вагомою є справа реставрації цієї частини Меджибізької фортеці на сьогоднішній день, коли у складний та напружений для країни час Хмельницька область відроджує одну із своїх найцінніших пам’яток – свідчення нашої європейської історії, військових традицій та прагнення до мирного життя.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Станом на 21 Березня 2018 р., видно гарно реставровані зубці-мерлони на даху корпуса:

med1.jpg med2.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Перевірка робіт з середини. Видно що не всі поверхи ще перекриті:

med4.jpg med5.jpg med6.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Видно, що до основного корпусу додали ще якусь добудову (праворуч). Чи хтось знає що це може бути?

med7.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
В 10.10.2018 в 22:39, Askold сказал:

Видно, що до основного корпусу додали ще якусь добудову (праворуч). Чи хтось знає що це може бути?

med7.jpg

Ця добувава - то реконструкція вхідної групи зі сходами до палацу та підземелля під ним. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дякую Олегу, приємно вас на цьому форумі бачити! В статті пише що палац планується відтворити в виді на 19 ст. Чи не було думки його відреставрувати в стилі на 16 ст?  

_Yak_u_Medzhibozhi_ryatuyit_palac_Senyavskih_Chartoriyskih_ta_roblyat_sensaciyni_vidkrittya__1_2018_10_21_10_13_10.jpg

1540106320.jpg  1540106612.jpg 1540106595.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
В 23.10.2018 в 22:55, Askold сказал:

В статті пише що палац планується відтворити в виді на 19 ст. Чи не було думки його відреставрувати в стилі на 16 ст? 

"Реставрувати в стилі"  неможливо в принципі ніщо. Бо "в стилі" то буде просто новороб, фантазія сучасного архітектора, а реставрація має на увазі саме точне відтворення того, що було. Ані іконографії, ані інших матеріалів XVI ст. на разі немає, лише археологія та історико-архітектурні дослідження дають деяку інформацію, якої недостатньо для достовірного відтворення вигляду палацу на той період. Але ні в кого нема впевненості, що раптом якісь джерела того часу буде віднайдено - через 10, 20, 50, ... років. Зараз же найбільш ранній інвентар (текстовий опис з точки зору завгоспа) замку маємо 1717 року, найбільш раннє зображення - 1843 року.

Тому концепцією реставрації прийнято відтворення вигляду на XIX століття - із збереженням та розкриттям більш ранніх елементів. Робити інакше - означало б ліквідувати частину пізніх елементів, що б позбавило палац частини його еволюції - а вона є цікавою як для фахівців, так і для відвідувачів. Періодизація та еволюція палацу, як і всього замку, насправді більш складна і багатоетапна, аніж це вважають на загал.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Цитата

Обласний бюджет дає 9 млн грн на відновлення древнього Палацу у Меджибожі

Опубліковано: 22.02.2019
 
На позачерговій сесії Хмельницької облради 22 лютого виділять 8,9 млн грн на проведення протиаварійних та реставраційних робіт на території Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» (Летичівський район).

Про це сказано у пояснювальній записці до внесення змін до обласного бюджету-2019.

Із загальної суми 3,3 млн грн спрямують на реставрацію Круглої вежі (складова частина Палацу, XVI ст.), яка передбачає: укріплення ділянок з деструктованним лицьовим шаром цегли, заповнення каверн, вибоїв у цеглі та заповнення швів полімерцементною сумішшю, гiдроiзоляцiя цегляної кладки стін, укріплення ділянок з деструктованним лицьовим шаром цегли та швів, реставрація мурування стін, складених із бутового каменю, армування кладки стiн, посилення цегляних стiн металевими тяжами, улаштування цементної стяжки.

Ще 3,3 млн грн – на реставрацію Барбакану (складова частина Палацу, XVI ст.): улаштування фундаментних плит залiзобетонних плоских, укріплення ділянок з деструктованним лицьовим шаром цегли та швів, гiдроiзоляцiя цегляної кладки стiн, укріплення розшарованої цегельної кладки шляхом ін’єктування, реставрація мурування стін, складених із бутового каменю, армування кладки стiн, улаштування кроквяних конструкцій скатних дахів, посилення цегляних стiн металевим каркасом.

Також 2,2 млн грн напрявлять на реставрацію Мосту з брамою (складова частина Мурів з вежею, XVI ст.): посилення цегляних стiн металевими тяжами, укладання металевих балок в мiжповерхових перекриттях, монтаж покриття з профiльованого листа, укріплення розшарованої цегельної кладки шляхом ін’єктування, установлення дерев’яних огороджень та поручнiв.

У минулому році на продовження робіт з реставрації палацу XVI ст. (пам’ятка архітектури національного значення охор.№764/1) з пристосуванням під музей в смт.Меджибіж та виготовлення науково-проектної документації «Реставрація південного оборонного муру (складова частина пам’ятки архітектури національного значення Мурів з баштою, XVI ст. охор. №764/3) з реабілітацією пристінних оборонних та господарських будівель і споруд в смт.Меджибіж Летичівського району Хмельницької області» було спрямовано 4, 98 млн гривень.

Як писав НГП, Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” за результатами тендера у травні 2017 року уклав угоду з київським ТОВ “Уютный дом” на реставрація палацу XVI ст. (пам’ятка архітектури національного значення охор.№764/1) з пристосуванням під музей.

Загальна вартість робіт становить 62,9 млн. грн.

Протягом 2017-2020 років підрядник здійснить консерваційні, внутрішні та зовнішні роботи (облаштування систем вентиляції та опалення, улаштування покрівлі, оздовлення приміщень).

Нагадаємо, що 23 грудня 2014 року впала вся бічна стіна палацу – пам’ятки архітектури XVI століття. В гостро-аварійному стані перебуває частина (5-7 метрів) передньої стіни палацу, яка також може впасти з дня на день.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 часов назад, Arsen Замки -Тернопільщини сказал:

3,3+3,3+2,2=8,8

Де поділося сто тисяч?:lol:

Тепер і ми питатимемо журналістів: де поділися НАШИХ сто тисяч на реставрацію?))))

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ще один етап реставрації: з палацу Сенявських демонтовано тимчасову металоконструкцію, яка з вересня 2016 року утримувала фасадну стіну від завалювання.

20190415_114239.thumb.jpg.d72aa9ff1cd59421d9752f917ea92329.jpg

Такий вигляд мала тимчасова металоконструкція:

DSCF1296.JPG.9f742813e808509edf21abdefec8cf61.JPG

На одному з наступних етапів буде демонтовано масивну бетонну плиту (її видно на рівні землі), яка утримувала всю цю масу разом.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Деталь реставрації круглої вежі - видно що відновляють зубці мерлони. 

Image may contain: sky and outdoor

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...