Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Золочев: реставрация замка


Filin

Recommended Posts

Обсуждается этот объект: Золочевский замок

Начнём, пожалуй, с крыши надвратного корпуса. Ситуация с этой частью замка символична - корпус первым (если не считать равелина) встречает гостей замка, потому, кажется, что ему должны уделять немало внимание, ведь это лицо замка. Но история с обрушением крыши корпус расставила всё по местам.

О том, что кровля над корпусом плохо себя чувствует знали задолго до аварии. Т.е. это одна из многих аварий, которые не были неожиданными, которые можно было предотвратить.

В начале августа 2011 крыша, как и предсказывали, обрушилась. Не безразличие государства/чиновников, а непогоду сделали козлом отпущения. Впрочем, у нас это уже стандартная отмазка. Вот одна из многих новостей по теме:

9 серпня 2011

Впав дах на вежі Золочівського замку

Наприкінці минулого тижня впав дах на вежі XVII ст Золочівського замку.

Про це 9 серпня на позачерговій сесії Львівської облради повідомив директор Львівської картинної галереї, Герой України Борис Возницький.

За його словами, йдеться про вежу на вході, тому це становить небезпеку і унеможливлює доступ до замку відвідувачів. Возницький зазначив, що руйнування спричинила буря, яка пройшла близько місяця тому.

Возницький звернувся до депутатів з проханням посприяти у виділенні коштів на ремонтні роботи, на що потрібно 3 млн грн.

Директор Львівської картинної галереї також зазначив, що у межах підготовки Львівщини до «Євро-2012» не виділено жодної копійки на пам’ятки.

«Робляться дороги, стадіони, а про музеї ніхто не думає. За останні чотири роки ніхто ні гривні не дав на охорону пам’яток», – зазначив Возницький.

Источник

При желании, в Сети можно найти новости, в которых речь идёт о процессе ремонта кровли:

17 жовтня 2011

Про ремонт даху Золочівського замку

zamok-5.jpg

Як повідомлялося раніше, 5 серпня 2011 року, обвалився дах однієї з веж Золочівського замку. Причиною руйнування вежі стала стихія. На замку ведуться ремонтні роботи. У зв’язку з цим, як нам повідомили у Золочівській РДА, 17 жовтня 2011 року заступник голови Золочівського райдержадміністрації Роман Сухецький провів перевірку ходу робіт по ремонту аварійного даху надбрамного корпусу музею-заповідника "Золочівський замок". Станом на 17 жовтня 2011 року завершено демонтаж аварійних конструкцій даху, проводяться підготовчі роботи для влаштування залізобетонного перекриття приміщення. В роботах задіяно 15 осіб та 2 одиниці автомобільної техніки.

Источник

29 листопада 2011

Про ремонт даху на Золочівському замку

dah.jpg

Як повідомила прес-служба Золочівської РДА, 28 листопада 2011 року голова Золочівської райдержадміністрації Ярослав Окрепкий, заступник голови Золочівської райдержадміністрації Роман Сухецький провели перевірку ходу робіт по ремонту надбрамного корпусу музею-заповідника "Золочівський замок". Станом на 28.11.2011 року влаштоване залізобетонне перекриття приміщення та встановлюються дерев’яні конструкції даху. Роботи ведуться працівниками підприємств "Львів-Реставрація" та "Золочівагробуд".

Источник

И т.д. А теперь перенесёмся в наши дни. С момента обрушения кровли прошло уже больше года. Казалось бы, что за это время в Золочеве могли привести кровлю в порядок, ведь речь идёт об одном из самых популярных замков Львовской области...

Но вот свежая новость (выделение жирным моё):

Взимку надбрамний корпус Золочівського замку захищатиме спеціальна плівка

Над надбрамним корпусом Золочівського замку замість даху влаштували тимчасове накриття за допомогою покрівельної плівки гідробар’єр.

Роботи виконали будівельники музею-заповідника «Золочівський замок» з допомогою будівельної бригади Підгорецького замку. Консультації щодо облаштування тимчасового накриття над старовинними спорудами надавали також представники будівельних організацій Золочева. Про це сьогодні, 11 грудня, повідомив кореспондент ІА ZIK з посиланням на завідувачку музею-заповідника «Золочівський замок» Надію Гупало.

Всі матеріали і роботи були виконані власними силами, без залучення додаткових коштів з бюджету. Зокрема, над старішою частиною, датованою 17 ст., надбрамного корпусу Золочівського замку зробили похилу конструкцію, а над добудовою 19 ст. гідробар’єрною плівкою перетягнуто дерев’яну конструкцію даху. Тимчасове накриття має врятувати пам’ятку від руйнівної дії снігу, води, морозів щонайменше до весни, поки, як сподіваються працівники Золочівського замку, надійдуть кошти на продовження робіт із встановлення постійного даху над надбрамним корпусом замку у м. Золочів.

Довідка ІА ZIK:

Гідробар’єр – паропроникна армована підпокрівельна плівка, призначена для захисту горищного простору від пилу, проникнення залишкової води, дощу та снігу. Завдяки мікроперфорації забезпечується можливість вентиляції водяної пари, що проникає у теплоізоляційний шар покрівельної конструкції. Плівка не схильна до гниття і дії шкідників. Використовується при влаштуванні всіх вентильованих скатів покрівельних конструкцій (в комплексі з металочерпицею, керамічною черепицею, єврошифером, цементно-волокнистими, асбестоцементними та іншими покрівельними матеріалами.

Покрівельні плівки служать для забезпечення герметичності, захисту і оберігання конструкції покрівлі від проникнення вологи ззовні, забезпечують вихід конденсату з утеплювача назовні, а також забезпечують оптимальний температурно-вологовий режим усередині приміщень, будівельних конструкцій та теплоізоляцію.

Источник

Если не использовать мат, то, в общем, и сказать нечего.

Link to comment
Share on other sites

Всё верно. Замок в Золочеве - часть "Золотой Подковы", которая фильтрует мощные толпы туристов, замок даже относительно неплохо зарабатывает и постепенно восстанавливается. Но именно по этой причине внимание привлекает ситуация с надвратным корпусом - если даже это украшение Львовской области не могут в случае не такой уж и значительной аварии за год привести в порядок, то становится понятно, как плохо у нас обстоят дела с реставрацией памятников оборонного зодчества в целом.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Цитата

15 серпня 2013

У Золочівському замку врятували дах вежі ХVII ст

У Золочівському замку, який входить до «Золотої підкови Львівщини», закінчують ремонт даху на набрамній вежі ХVII століття, який обвалився 2011 року. Завдяки цьому музей функціонуватиме й надалі, бо через руйнацію виникли проблеми з опаленням, що могло призупинити відвідини замку туристами.

Про це сьогодні, 15 серпня, йшлося на прес-конференції у Золочівському замку, передає кореспондент IA ZIK.

Як розповіла генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г.Возницького Лариса Разінкова-Возницька, ще у 2011 році через буревій впав дах на надбрамному корпусі. Півтора року Борис Григорович Возницький добивався ремонту даху. Була виготовлена кошторисна документація та розпочаті роботи, які за браком коштів довелося припинити. Дах залишився розкритим, почали відвалюватися карнизи на другому поверсі, постраждала паркетна дошка. Крізь стелю проточувалася вода, яка руйнувала підлогу і меблі.

«У цьому корпусі знаходилися життєво важливі для замку служби: котельня, охорона, сигналізація. Ще там розміщувалися бібліотека та реставраційна майстерня, які ми тимчасово перенесли до Великого палацу. Восени силами працівників Золочівського замку дах закрили плівкою. Але, знову ж таки, це міри тимчасові», – наголошує Лариса Разінкова-Возницька.

Вона зазначила, що їм довелося звернутися за допомогою до Петра Писарчука – народного депутата України, підприємця та мецената, який повністю взяв перекриття даху на себе. Ремонт розпочали 5 серпня і обіцяють завершити вже за кілька днів.

«Ми навіть не знаємо, яка сума пішла на дах. Це повністю взяв на себе Петро Іванович. Якби цього не сталося, приміщення би пропало. Звісно, ми би щось робили своїми силами, але ви знаєте, які зараз є проблеми з казначейством, і ми навіть не можемо використати свої кошти. Також неодноразово ми зверталися до управління охорони культурної спадщини, яка теж якоюсь мірою нам допомагала», – зазначає гендиректор ЛНГМ ім. Б. Г. Возницького.

Натомість завідуюча відділом ЛНГМ «Золочівський замок» Надія Гупало говорить, що кошторисна вартість реконструкції цього корпусу у 2011 році становила три мільйони гривень, потрібні були лиш кошти. Реконструкція самого даху коштувала понад мільйон. Тут потрібно було повністю замінити дерев’яні конструкції та покриття. «Якби зараз дах не покрили, все би пропало, музей би залишився без опалення. Це була серйозна загроза. Наразі об’єкт може працювати і приймати людей. У нас була дуже критична ситуація у червні, коли обвалився карниз і ми на один день закрили головний вхід. Туристи заходили через службовий, а це був пік відвідування – до тисячі людей на день. Але нам дуже допоміг начальник управління охорони культурної спадщини, забезпечив риштування і ми усунули всі небезпечні моменти, а зараз покрили дах», – розповідає Надія Гупало.

Вона запевнила, що ремонт даху надбрамної вежі завершать вже за два-три дні. Слід зазначити, що вежа побудована ще у XVII столітті, а прибудова – у ХІX. Раніше на вежі знаходився купол з годинником, який з часом, сподіваються музейники, теж буде відновлено. А наразі там киплять роботи з ремонту покрівлі, які є дуже важливими для функціонування музейного комплексу.

«Проблема дійсно була критичною, тому що коли падав дощ, вода була вже на першому поверсі. Того року нам не дали дозвіл на функціонування котельні (а це опалення Великого і Китайського палаців), оскільки дощ на котли падати не може. Після дощу будівельники заходили туди, черпали воду», – згадує Надія Гупало.

Нині ж у корпусі після тривалого протікання даху – як після війни: знятий паркет, подекуди немає скла у вікнах. Проте музейники вкотре наголошують: аби цілком відновити приміщення, потрібні немалі кошти. Тому сказати, коли закінчиться ремонт всередині приміщення, ніхто наразі не може.

Лариса Разінкова-Возницька зазначила, що ще з 2002 року довелося співпрацювати з меценатами щодо реставрації замку. Згодом, у 2004-му, відкрили Китайський палац. Тоді ж було збудовано бетонний тунель через оборонний замковий вал, який став службовим заїздом до замку.

Наступним став равелін – передбрамне оборонне укріплення. Його будівництво розпочалось ще на початку 1990-х років, але через відсутність фінансування він так і залишився недобудованим. У 2007 році за кошти Петра Писарчука повністю реконструювали новобудову і відкрили равелін.

Сьогодні ж на «порядку денному» – газифікація підземелля Великого палацу та роботи по парку, які, за словами керівників музею, поволі будуть втілювати у життя.

Джерело

post-1-0-62936400-1376656251_thumb.jpg post-1-0-87463400-1376656251_thumb.jpg post-1-0-10446300-1376656246_thumb.jpg post-1-0-80833700-1376656243_thumb.jpg post-1-0-37299100-1376656245_thumb.jpg post-1-0-32181100-1376656243_thumb.jpg post-1-0-09075200-1376656244_thumb.jpg post-1-0-70463100-1376656244_thumb.jpg post-1-0-03750700-1376656245_thumb.jpg post-1-0-78409100-1376656245_thumb.jpg post-1-0-73483400-1376656250_thumb.jpg post-1-0-00888400-1376656251_thumb.jpg post-1-0-32822200-1376656251_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Те що процес зрушився з місця то звичайно добре, але невже не можна було поставити справжню черепицю як повинно бути? Маю надію що при нагоді реставрації обновлять і фасад.

Link to comment
Share on other sites

В нашей стране так радуются самому факту, что что-то произошло, что реставрацию всё же провели... что за розовой пеленой не замечают, как в большинстве случаев проводят не более чем ремонт, который гордо именуют реставрацией. Золочевский замок по такой схеме "реставрируют" уже давно. Вроде хорошо, что дело идёт, но по мелочам то тут, то там образ замка уже порядком исказили.

Металлочерепица - из той же оперы. Ранее ей же покрыли главный дворец и вот там всё смотрится действительно жутко, поскольку эта глянцевая крыша отовсюду бросается в глаза. Теперь вот на надвратном корпусе она появилась. Работы курирует Писарчук... Отмотаем время назад и увидим, что в своё время замок обзавёлся смешным равелином и бутафорским мостом опять же благодаря деньгам этого человека. Во всех случаях речь шла не о реставрации, не о восстановлении в духе "как было", а о ремонте и фантазии на тему. Спасибо, конечно, что не дали замку загнуться, но также очевидно, что благодаря этим работам замок часть своей атмосферы/духа потерял. Путь, по которому идут - это путь превращения замка в атракцион, блестящий и гламурный, а не путь возрождения суровой королевской резиденции.

Link to comment
Share on other sites

Вот в том-то и дело, что мы радуемся, что получилось "лучше чем то уродство", а на нормальную реставрацию вообще даже не надеемся :) Лучше-то лучше, но это всё равно не тот уровень, на котором должны проводится реставрационные работы.

Link to comment
Share on other sites

На мою думку краще зараз перекрити металочерепицею, ніж залишити напризволяще. Маємо багато прикладів коли без даху споруди за кілька років перетворюються в руїни, які вже практично неможливо відновити. Врешті дах з часом можна буде замінити на більш відповідний, бо в іншому випадку вже не буде на що ставити той дах. Звичайно, шкода, що браму покривають не черепицею, але, на жаль, в наших реаліях це краще ніж абсолютна бездіяльність.

Link to comment
Share on other sites

В нашей стране так радуются самому факту, что что-то произошло, что реставрацию всё же провели... что за розовой пеленой не замечают, как в большинстве случаев проводят не более чем ремонт, который гордо именуют реставрацией. Золочевский замок по такой схеме "реставрируют" уже давно. Вроде хорошо, что дело идёт, но по мелочам то тут, то там образ замка уже порядком исказили.

Металлочерепица - из той же оперы. Ранее ей же покрыли главный дворец и вот там всё смотрится действительно жутко, поскольку эта глянцевая крыша отовсюду бросается в глаза. Теперь вот на надвратном корпусе она появилась. Работы курирует Писарчук... Отмотаем время назад и увидим, что в своё время замок обзавёлся смешным равелином и бутафорским мостом опять же благодаря деньгам этого человека. Во всех случаях речь шла не о реставрации, не о восстановлении в духе "как было", а о ремонте и фантазии на тему. Спасибо, конечно, что не дали замку загнуться, но также очевидно, что благодаря этим работам замок часть своей атмосферы/духа потерял. Путь, по которому идут - это путь превращения замка в атракцион, блестящий и гламурный, а не путь возрождения суровой королевской резиденции.

Мостик це дійсно жах - такі деревяні конструкції місце тільки в пічці, але щось не памятаю бутафорії в равеліні (окрім кафешки в середині). Можете вказати на помилки?

Link to comment
Share on other sites

В 17.08.2013 в 19:41, rbrechko сказал:
На мою думку краще зараз перекрити металочерепицею, ніж залишити напризволяще.

1. До аварии корпус был перекрыт не металлочерепицей и потому жаль что авария и последующее восстановление ухудшило вид строения, а не улучшило. И, конечно же, возникает вопрос - почему нельзя было использовать старую черепицу повторно? Не годилась? Дорого? Не рентабельно?

2. Вариант "краще зараз перекрити металочерепицею, ніж залишити напризволяще" больше похож на описание консервации, а не реставрации, но мне что-то подсказывает, что эти работы будут позиционировать всё же как реставрацию, а не консервацию.

3. Объект один из самых популярных в области, и если государство, местные меценаты и сотни тысяч туристов, посещающих замок, не могут обеспечить нормальную реставрацию кровли над небольшим корпусом, то тут что-то явно не так. Почему Йосип Бартош при своих скромных возможностях смог привести в порядок старую черепичную крышу Чинадиевского замка, а тут и объект более высокого ранга, и финансовые потоки через него льются куда более значительные, а эффект на уровне евро-ремонта...

В 19.08.2013 в 18:54, Askold сказал:
... але щось не памятаю бутафорії в равеліні (окрім кафешки в середині). Можете вказати на помилки?

Равелин был простой, грубоватой постройкой, вероятно без казематов (внутренних помещений), с орудицными площадками в верхней части. Был бруствер и пандус, по которому на равелин можно было затащить артиллерию:

post-1-0-08521400-1377034574_thumb.jpg
Источник

В общем, равелин был прежде всего укреплением, младшим братом бастионов замка. Так вот кафешка как раз и задала тон бутафории. Если бы уцелевший равелин приспособили под кафе - это было бы одно, но они построили кафе с нуля, сделав его похожим на равелин. Да, в общих чертах сходство есть, но в деталях пришлось идти на компромиссы - пришлось сделать нелепые окна-бойницы, пришлось вмонтировать в постройку ряд кухонных труб, пришлось обустроить множество внутренних помещений, включая туалет с отдельным входом, пришлось заменить пандус ступеньками и т.д. В итоге не было воссоздано старое укрепление, а была сделана пародия на него. Ярче всего эта пародия выглядит в летнее время, когда внутренняя площадка равелина и его "боевой ярус" начинают "украшать" палатками и тентами, типичными для любого второсорного кафе или пивнушки.

Link to comment
Share on other sites

И, конечно же, возникает вопрос - почему нельзя было использовать старую черепицу повторно? Не годилась? Дорого? Не рентабельно?

Думаю, що таки дорожче, окрім того довше і важче. Але загалом з ходом думок погоджуюсь.

Link to comment
Share on other sites

Стандартная барокковая кровля. Сравните как меняется её образ в зависимости от кровельного материала.

Главный дворец Золочевского замка:

post-1-0-44275200-1377296543_thumb.jpg post-1-0-63203100-1377296589_thumb.jpg
Источник

Кровля могла бы стать украшением дворца, но не стала. Более того - она сильно разбавила атмосферу старины своим современным блеском/цветом/синтетикой и придала всему зданию образ жертвы евро-ремонта.

Здания в Каменце-Подольском, отреставрированные в конце 1970-х - начале 1980-х:

post-1-0-98052700-1377296543_thumb.jpg post-1-0-16428700-1377296543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Равелин Золочевского замка для меня является примером того, как не нужно воссоздавать утраченные объекты и как не нужно их использовать. Мало того, что сам равелин получился неудачным, так ещё и кафе с тентами/беседками (особенно когда их количество зашкаливает) и прочими прелестями также не способствую росту уровня фотогеничности замка.

post-1-0-82871100-1409235105_thumb.jpg
Источник

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 months later...

Літо 2015 - як складно було довести дах до кінця? Не знаю, напевно дуже складно - натомісь тратився час, гроші і додаткова метало-черепиця на встановлення тимчасового ? плоского даху.

18b6976cb8aa.jpg DSC_1868__zpsojypbgo6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...