Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Корнин: городище


Рекомендованные сообщения

Обговорюється цей об'єкт: городище поблизу смт Корнин
 

Біля містечка Корнин на сучасній Житомирщині знаходяться залишки одного з найстаріших укріплень в Україні, якому ймовірно

вже більше 5000 років.

Ниже подається стаття Р. Осадчого про обговорюване городище:

Цитата
Укріплене поселення біля c. Корнин

Осадчий Р.М.

У 1991 роцi укрiплене поселення бiля с. Корнин на Житомирщинi було помилково продатоване як городище ранньозалiзного часу(1).

Отриманi матерiали останнiх рокiв та їх ретельний аналiз дають пiдстави вiднести цю пам'ятку до пiзнього перiоду Трипiльської культури.

Пам'ятка розташовується на лiвому березi р. Ірпiнь (водосховище Корнине) в урочищi Монастир, на пiвнiч вiд захiдної околицi села Корнин Попiльнянського району Житомирської областi. Значна частина поселення нинi знаходиться пiд городами, по краю воно поросло лiсом. У пiвнiчнiй частинi поселення знаходиться глибокий яр (урочище Вовчий Яр). З захiдної частини мис межує з корiнним берегом р. Ірпiнь. Пiвденна частина пам'ятки обмежена пологим яром, який слугував природним укрiпленням. Схiдна та пiвденно-схiдна частини поселення мають залишки оборонних споруд у виглядi валiв. Вал, заввишки близько 0,5 м при ширинi 2-4 м, з боку села розрiзаний грунтовою дорогою та ямою для смiття. У пiвденно-схiднiй частинi валу виявлено ще одну яму, обстеження якої показало, що товщу валу насичує велика кiлькiсть камiння, складеного насухо. Ця кладка, ймовiрно, була основою валового насипу. Пiсля зачищення стiнок третьої ями (на схiд вiд попередньої) було виявлено, що потужнiсть культурного шару поселення сягає 0,5 м. Культурний шар розташований по всiй територiї, обмеженiй валами, та поширюється за межi валiв у пiвденно-схiдному напрямку. В заповненнi культурного шару трапляються фрагменти лiпного посуду, кiстки тварин, обпалена глина, уламки гранiту.

На поселеннi домiнує керамiка з домiшками кварциту, дробленого гранiту, мушлi та малою часткою пiску. Колiр керамiчного начиння - вiд сiрувато-чорного до жовтувато-брунатного. В Корнинi, як i на iнших поселеннях цього часу (Райки, Городськ), знайдено керамiку, вкриту брунатно-червоним ангобом. Корнинськi горщики мають широкий отвiр гирла, злегка вiдiгнутi краї вiнець та одну конiчну налiпку на плечиках, що є характерним для пам'яток жванецького типу. Нерiдко попiд основою шийок горщикiв зустрiчається орнамент у виглядi однорядних вiдтискiв мотузки. Столова керамiка поселення представлена напiвсферичними чашами. До складу колекцiї входить також антропоморфна керамiчна пластика, аналогiчна троянiвському типу. Жiночi фiгурки мають реалiстично оформлений тулуб; їм притаманнi витонченi форми вузької талiї.

Крiм того, серед глиняних виробiв на поселеннi зустрiчаються конiчнi та бiконiчнi прясла для веретен, прикрашенi орнаментом. Знаряддя працi представленi проколкою з кiстки тварини; шкребком, виготовленим iз мiсцевого середньоднiпровського кременю; фрагментом нижньої частини пласкої шлiфованої сокири з гранiту.

Таким чином, культурний шар поселення Корнин вiдноситься до пiзньотрипiльської культури троянiвського типу й датується етапом СІІ (остання чверть IV тис. до н. е.). Аналогiчнi пам'ятки (типу Троянiв) розташовуються в басейнах рiчок Роставиця, Тетерiв, Случ, Горинь та Ірпiнь, на мисах iз природними укрiпленнями. Як вiдомо, вони сформувались у результатi переселення частини приднiстровського населення iз жванецької локальної групи на схiдну Волинь (там отримали розвиток такi поселення, як Колодяжне, Троянiв, Паволоч, Корнин). Схiдноволинськi поселення згодом переросли в пам'ятки городського типу(2).

(1) Осадчий Р.М. Новое городище раннежелезного века на Житомирщине // Археологiчнi дослiдження в Українi 1991 року. - Луцьк, 1993. - С. 83.

(2) Археология Украинской ССР. - К., 1985. - Т. 1. - С. 232-237.

Стаття опублікована в збірнику "Праці Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень. Випуск 1". На жаль, в електронній версії статті відсутні ілюстрації.

Отже укріплене поселення мисового типу відноситься за сучасними даними до міднокам'яного віку, причому не є унікальним випадком городища трипільської археологічної культури.

Виникає природнє питання, яке з укріплень, зафіксованих на території України, є самим найдавнішим за сучасними науковими даними.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Действительно, городище трипольской культуры явление не уникальное, но очень редкое. На территории Винницкой области мне известно только одно. Вообще их известно, по моим сведениям не больше десятка. А план Корнина есть в бумажном варианте сборника.

post-1336-0-07698600-1400739067_thumb.jp

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 2 месяца спустя...

У меня возникли проблемы с привязкой некоторых данных статьи к ситуации, которую можно наблюдать на спутниковых снимках.

На Викимапии городище обозначено на западной околице городка, на берегу водохранилища "Корнино":

post-1-0-45169200-1407747067_thumb.jpg

Казалось бы, всё просто, но попробуйте теперь сопоставить план-схему городища и текст статьи с тем что мы видим.

Начнём с плана. Его пришлось развернуть, чтобы река/водохранилище и Корнин оказались в нужных местах:

post-1-0-48330000-1407747069_thumb.jpg

Судя по плану, городище расположено у дороги и реки, вытянутых по оси север-юг, но если городище находится на западной околице села, то очевидно, что направление дороги и реки/водохранилища совсем другое (по оси запад-восток). То ли на Викимапии городище показано не там, то ли на плане неправильно указана ориентация по сторонам света.

Переходим к тексту:

Цитата
Пам'ятка розташовується на лiвому березi р. Ірпiнь (водосховище Корнине) в урочищi Монастир, на пiвнiч вiд захiдної околицi села Корнин Попiльнянського району Житомирської областi. Значна частина поселення нинi знаходиться пiд городами, по краю воно поросло лiсом. У пiвнiчнiй частинi поселення знаходиться глибокий яр (урочище Вовчий Яр). З захiдної частини мис межує з корiнним берегом р. Ірпiнь. Пiвденна частина пам'ятки обмежена пологим яром, який слугував природним укрiпленням. Схiдна та пiвденно-схiдна частини поселення мають залишки оборонних споруд у виглядi валiв.

 

  • "Пам'ятка розташовується на лiвому березi р. Ірпiнь (водосховище Корнине)" - эта часть описания подходит для объекта, показанного на Викимапии.
  • "на пiвнiч вiд захiдної околицi села Корнин" - вот тут уже непонятно, о чём речь. О северо-западной околице села?
  • "Значна частина поселення нинi знаходиться пiд городами, по краю воно поросло лiсом". И снова непонятно, ведь практически вся северо-западная околица села поглощена лесом. Может, конечно, когда статья ещё писалась там была другая ситуация, а сейчас вроде бы никаких огородов там не видно. Или, быть может, вот эта поляна приходится на городище?
  • "З захiдної частини мис межує з корiнним берегом р. Ірпiнь". Река/водохранилище относительно объекта, показанного на Викимапии, находится к югу, а не к западу. Если же представить, что объект находился там, где его западный край мог выходить на водохранилище, то тогда метка на Викимапии не верна, а объект нужно искать ближе к району дамбы, ещё дальше к западу.
  • И так далее.
     
В 21.05.2014 в 22:47, Nimrod сказал:
Виникає природнє питання, яке з укріплень, зафіксованих на території України, є самим найдавнішим за сучасними науковими даними.

Думаю, что этот вопрос стоит обсудить в отдельной теме.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.
Примечание: вашему сообщению потребуется утверждение модератора, прежде чем оно станет доступным.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...
×
×
  • Создать...