Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Recommended Posts

Обсуждается этот объект: синагога в Шаргороде


После реставрации синагоги в Сатанове (Хмельницкая обл.) и начала консервационно-реставрационных работ на синагоге в Остроге (Ровенская обл.) подоспела такая вот новость:

Цитата

18 січня 2017

Середньовічну синагогу в Шаргороді хочуть відновити єврейською толокою

big-14847263498-0.jpg

Кошти збиратимуть серед єврейської громади у всьому світі.

Синагогу в м.Шаргороді на Вінниччині мають намір реставрувати. Про це vlasno.info повідомив Шаргородський міський голова Ігор Винокур. За його словами, кошти на відновлення готові пожертвувати представники єврейської громади з різних країн світу.

– У мене вже є домовленості із небідними людьми, які готові дати грошей на відновлення синагоги. Мова, найперше, йде про євреїв із Шаргорода, які свого часу покинули наше місто. Один із них, скажімо, наразі мешкає у Австралії, але, каже, готовий переслати мені сто тисяч доларів на виготовлення проектно-кошторисної документації. Так само будемо організовувати євреїв, що виїхали із Шаргорода та мешкають зараз у всіх куточках світу. Першопочаткові потреби: перекриття даху та відведення води. Потім – внутрішні роботи, – розповів І.Винокур.

Шаргородська синагога, збудована у 1589 році, наразі є найстарішою в Україні. Також вона є одним із семи чудес Вінниччини. За часів Радянського Союзу у ній містився соко-морсовий завод. Там і донині стоять дерев'яні чани та інше устаткування виробництва. Синагога перебуває у власності релігійної громади з 2000-х років, але обладнання належить попередньому власнику, який не поспішає його забирати. За словами міського голови, після реставрації синагогу планують використовувати за призначенням, оскільки зараз у Шаргороді немає місця, де євреї могли би молитися. 

Зайдёт ли дело дальше разговоров? Скоро узнаем.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Цитата

17 лютого 2017
Австралієць дає $100 тис. на відновлення найдавнішої синагоги в Україні

Відновити синагогу в місті Шаргород на Вінниччині закликає міський голова Ігор Винокур. Вона найдавніша зі збережених синагог в Україні. Першим відгукнувся громадянин Австралії, який готовий дати на реставрацію $100 тис.

"Мер знайшов підтримку серед єврейських спонсорів, готових сприяти реконструкції синагоги, побудованої за канонами фортифікаційної архітектури 1589 року. Один з них - громадянин Австралії - готовий виділити $100 тис. на складання проектно-кошторисної документації", - повідомляє "Хадашот".

Синагога зведена в системі міських укріплень. Має двометрові стіни та бійниці на даху. У підвалі є вихід до підземних тонелів з виходами на поверхню. Розрахована на захист від набігів турків, татар і козаків. Вона витримала напад загону Северина Наливайка 1595 року.

Під час турецького панування на Поділлі 1672-1699 роках споруду використовували як мечеть. Після повернення до складу Речі Посполитої повернулась іудейській громаді. Закрили її 1930 року. Приміщення використовували як цех сокоморсового заводу.

Зараз синагогу повернули у власність міста, але в ній залишається обладнання заводу. Власник відмовляється його вивезти. Міський голова має намір звільнити приміщення через суд.

Share this post


Link to post
Share on other sites

В новинах не зовсім вірні дані. Синагога не повернута у власність міста. Вона ніколи не була у приватній власності, у приватній власності перебувало обладнання заводу, яке в ній змонтовано. З 1927 року синагога перебуває у державній власності. Сьогодні вона також залишається у державній власності. У 2010 році синагогу було передано у постійне безоплатне користування релігійній громаді за умови проведення реставраційних робіт. Роботи до сьогодні не проводилися. Спочатку це виправдовувалося наявностю в синагогі обладнання. В минулому році обладнання нарешті вивезли. От тепер громада шукає кошти на проведення реставрації. Міський голова їх всіляко підтримує. Інша проблема - склади та інші приміщення, які були збудовані в дворі синагоги за радянських часів, от вони вже в приватній власності, а їх треба зносити. Ось тут власники вже проти.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...