Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум
Sign in to follow this  
Nimrod

Житомир: городище Соколова Гора

Recommended Posts

Обговорюється цей об'єкт: городище на Соколовій горі у Житомирі
 

Небагатьом відомо, що на відміну від гіпотетичного ранньосередньовічного городища на місці житомирського замчища в центрі сучасного міста, в Житомирі є цілком реально зафіксоване мисове городище Старої Русі (вірогідно багатошарове) - залишок невідомого городця з дитинцем та посадом.

Цитата
Соколова Гора

Городище розташоване на північно - західній окраїні Житомира та займає вершину Соколової Гори над лівим берегом р. Кам'янка. Сама гора має вигляд конусоподібного останця, вислотою 25 - 30 м над рівнем ріки. Майданчик овальний в плані, розмірами 90 - 75 м, площа 0,55 га. Схили ескарповані. З напільного боку проходить лінія валів та ровів. Північна та південно - східна частини пошкоджені кар'єрами.

Городище обстежене М.П Кучерою у 1973. Зібрано підйомний матеріал - кераміку ранньозалізного періоду, давньоруського періоду 12-13 ст.

На схід від городища виявлено сліди селища, де було зібрано поодинокі фрагменти кераміки ранньозалізного періоду та давньоруської 12-13 ст.

Б.А.Звіздецький "Городища 9-13 ст. на території літописних древлян", К. "Інститут археології НАН України", 2008, 176с., нак. 500 прим., - с. 119.

Інтригують археологічні матеріали ранньозалізного періоду, які, зважаючи на зручне розташування городища досить вірогідно починають збільшувати його вік та будівельну історію.

Інше питання - чи може дане городище, розташоване досить далеко від центра сучасного міста, хоч в певній мірі вважатися попередником історичного Житомира, відомого лише з самого кінця середньовіччя.

На сайті Руїна.Ру, вірогідно за матералами А.Кузи, згадується мабуть саме це городище, а не замчище в центрі міста, причому йому приписується назва Житомель - рання версія назви Житомир:

Цитата
Житомир, г. В черте города, следы городища с материалами XI-XIII вв. — остатки древнерусского Житомеля, впервые упомянутого в Списке русских городов конца XIV в.

Втім, можливо місто і його укріплення дійсно було перенесено в інше місце після чергового руйнування?.. Таке в історії часто траплялося.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Сейчас на северо-западной околице Житомира есть целый район Соколова гора:

post-1-0-67525100-1416434005_thumb.jpg
Викимапия

Насколько я понял, городище находится (или правильней сказать - находилось?) на северной околице района, между рекой Каменкой и автодромом:

post-1-0-00017800-1416434007_thumb.jpg post-1-0-22630500-1416434008_thumb.jpg
Живая карта

При оценке облика района на спутниковых снимках возникли первые опасения за судьбу укрепления, а чуть позже опасения подтвердили такое вот сообщение местного жителя:

Цитата
Раніше була чавунна табличка на стовбчику, щось на зразок - "Давнє городище, пам"ятка археології". Тепер її немає... А гору обсіли котеджі...

Итого, судя по всему, участок городища застроили частными котеджами, памятный знак "Городище" разрушен и т.п. Если всё так и есть, то вряд ли уцелели линии укреплений, упомянутые в справке, опубликованной в первом сообщении темы.

Если городище, официально считающееся памятником археологии, действительно погибло по вине частных застройщиков, то было бы интересно узнать, как и когда всё это произошло и были ли попытки остановить застройку участка.

До кучи ещё несколько цитат, в которых упоминается городище на Соколовой горе:

Цитата
В околицях Житомира відомо ще кілька городищ: Зарічанське, Станишівське, Соколова гора. Усі датуються 12 - 13 ст. їх можна вважати дочірніми від городища на Замковій горі. Усі разом вони складають єдиний комплекс поселень, були своєрідним оборонним рубежем Житомирського замку.

Источник

Цитата
  • У ХІІ-ХІІІ ст. знову повертаються до життя укріплення ІХ-Х ст., що повністю занепали у XI ст.: Малин, Мирополь, і Новоград-Волинський, Пилиповичі, Райки. У той же час в ареалі Древлянської землі виникають чисельні укріплення, що не існували до XII с:. Таких пунктів нараховується шістнадцять: Бельківці, Городище на р. Свинолужа, Городище на р. Кодинка, Городське, Соколова Гора, Зарічани, Корчівка. Лелів, Леніно, Медвин, Норинськ, Рудня-Городище, Сингури, Станишівка, Степок, Корець.
  • Дев'ять простих городищ, що мають тільки один укріплений майдан­чик, розташовані на природних останцях: Бараші, Городське Мале, Жито­мир - Замкова гора, Житомир - Соколова Гора, Коростень І, Коростень II, Мирополь, Норинськ, Яроповичі.
  • Площу від 0,5 до 1 га мають 6 городищ (16%). У цій групі розміри коливаються від 0,55 га (Житомир - Замкова Гора) до 0,9 га (Новоград-Волинський Південне). Культурні шари ІХ-ХІІІ ст. зафіксовані на 5 пам'ятках. Тільки на одному (Житомир - Соколова Гора) крім знахідок Київської Русі ХІІ-ХІІІ ст. немає нашарувань кінця І тис. н. е.

Источник

К сожалению, в большинстве случаев в описании истории Житомира Соколову гору и её укрепления упоминают бегло, без какой-ибо деталировки и расширенных описаний.

Фотографии Соколовой горы мне пока не попадались. Но о характере местности в том районе можно судить, к примеру, по фото Павловой горы, расположенной в 1 км от Соколовой горы, чуть ниже по течению Каменки всё на том же левом берегу. Место, к слову, выглядит интересно, и поначалу я даже подумал, что это и есть гора с городищем:

post-1-0-91562500-1416436460_thumb.jpg post-1-0-04628600-1416436459_thumb.jpg
Источники: 1, 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...