Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум
Sign in to follow this  
Nimrod

Канів: городище Пилипенкова гора

Recommended Posts

Обговорюється цей об'єкт: городище Пилипенкова гора
 

Городище відноситься до зарубинецької археологічної культури періоду кельтського впливу у сучасній Східній Європі (3 ст. до н.е.-1 ст. н.е.), яка (культура), як вважається, утворилася внаслідок взаємовпливів мігруючих кельтизованих германських племен та місцевого населення, та стала прототипом мовно-етнічної спільноти слов'ян. Розташоване городище безпосередньо біля Канева з півдня.

Цитата
Найбільше городище зарубинецької культури (1,5 га) Пилипенкова Гора розташоване на високому пагорбі правого берега Дніпра на південній околиці Канева. Пам'ятку досліджували у 1948р. В.А.Богусевич і Н.В. Лінка, у 1966-1970рр. Є.В.Максимов. Укріплення являли собою систему валів і ровів, а також ескарпів, які оточували вершину горба. На розкопаній частині виявлено 42 житла і 112 господарських ям. Розташовані житла на відстані до 5 м одне від одного групами по 8 - 12 жител, які утворюють коло. Житла здебільшого прямокутні площею 12-20 кв.м., долівка заглиблена до 0,5 м. Стіни каркасно-плотової конструкції з глиняною обмазкою. Фрагменти обмазки з одного боку були ретельно загладжені, з іншого мали відбитки пруття. У центральній частині жител на земляній долівці знаходилися вогнища у вигляді глиняних або обкладених камінням черенів. Як правило, біля них були привогнищеві ями. Біля жител розташовані вогнища просто неба за кам'яними черенями - рештки літніх кухонь. На краю городища знайдено залишки залізоробних горнів та скупчення шлаків. З городища походить багато кухонного і тарного (горшки, корчаги, покришки, диски) та столового (насамперед чорнолощені миски) посуду, а також бронзові фібули, уламки зернотерок, серпи, бронзоплавильні тиглі, побутові речі, прикраси. Виявлено понад 2000 уламків амфор, що походять з античних центрів виноробства - Фасооса, Родоса, Пароса, Синопи. Городище датовано кінцем 3 ст. до н.е. - 1 ст. н.е.

*З навчального посібника "Давні слов'яни. Археологія та історія", К. "Стародавній світ", 2012, 366с., нак. 1000 прим., - с.301.

Інформація про розвідки на об'єкті НДІ пам`яткоохоронних досліджень Міністерства культури України.

Прошу доповнити повідомлення наявною інформацією.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Городище находится на восточной окраине Канева:

pilipenkova-gora-01.jpg

На рельефной карте Google:

pilipenkova-gora-02.jpg
Живая карта

Пилипенкова гора на спутниковых снимках от Google и Yandex:

pilipenkova-gora-03.jpg pilipenkova-gora-04.jpg
Живая карта

Я когда искал на картах место, где мог находится город Родень, то в первую очередь обратил внимание на Пилипенкову гору, т.к. с точки зрения обороны это было очень интересное место - не классический мыс, у которого нужно было защищать широкую шею, а терраса, которую с "материком" связывал узкий перешеек. Когда же стало понятно, что Родень находился в другом месте, то решил узнать, что же было на Пилипенковой горе. Интересно, что множество источников в Сети уверяли, что тут было поселение, а не укреплённый пункт.

О городище на Пилипенковой горе есть целая тонна материалов, поскольку объект был весьма неплохо исследован.

Вот, к примеру, статья "Зарубинецьке городище Пилипенкова гора", опубликованная в сборнике материалов "Археологія", №4 за 1971 год. Весь сборник можно скачать здесь

В статье отмечено, что укрепления на горе появились не сразу, на рубеже 1 века до н.э. и 1 века н.э. Возможно именно по этой причине объект в одних источниках фигурирует как поселение, а в других как городище.

pilipenkova-gora-st-00.jpg pilipenkova-gora-st-01.jpg pilipenkova-gora-st-02.jpg pilipenkova-gora-st-03.jpg pilipenkova-gora-st-04.jpg pilipenkova-gora-st-05.jpg pilipenkova-gora-st-06.jpg pilipenkova-gora-st-07.jpg pilipenkova-gora-st-08.jpg pilipenkova-gora-st-09.jpg pilipenkova-gora-st-10.jpg pilipenkova-gora-st-11.jpg pilipenkova-gora-st-12.jpg pilipenkova-gora-st-13.jpg pilipenkova-gora-st-14.jpg pilipenkova-gora-st-15.jpg pilipenkova-gora-st-16.jpg
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...