Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Канів: городище Пилипенкова гора


Рекомендованные сообщения

Обговорюється цей об'єкт: городище Пилипенкова гора
 

Городище відноситься до зарубинецької археологічної культури періоду кельтського впливу у сучасній Східній Європі (3 ст. до н.е.-1 ст. н.е.), яка (культура), як вважається, утворилася внаслідок взаємовпливів мігруючих кельтизованих германських племен та місцевого населення, та стала прототипом мовно-етнічної спільноти слов'ян. Розташоване городище безпосередньо біля Канева з півдня.

Цитата
Найбільше городище зарубинецької культури (1,5 га) Пилипенкова Гора розташоване на високому пагорбі правого берега Дніпра на південній околиці Канева. Пам'ятку досліджували у 1948р. В.А.Богусевич і Н.В. Лінка, у 1966-1970рр. Є.В.Максимов. Укріплення являли собою систему валів і ровів, а також ескарпів, які оточували вершину горба. На розкопаній частині виявлено 42 житла і 112 господарських ям. Розташовані житла на відстані до 5 м одне від одного групами по 8 - 12 жител, які утворюють коло. Житла здебільшого прямокутні площею 12-20 кв.м., долівка заглиблена до 0,5 м. Стіни каркасно-плотової конструкції з глиняною обмазкою. Фрагменти обмазки з одного боку були ретельно загладжені, з іншого мали відбитки пруття. У центральній частині жител на земляній долівці знаходилися вогнища у вигляді глиняних або обкладених камінням черенів. Як правило, біля них були привогнищеві ями. Біля жител розташовані вогнища просто неба за кам'яними черенями - рештки літніх кухонь. На краю городища знайдено залишки залізоробних горнів та скупчення шлаків. З городища походить багато кухонного і тарного (горшки, корчаги, покришки, диски) та столового (насамперед чорнолощені миски) посуду, а також бронзові фібули, уламки зернотерок, серпи, бронзоплавильні тиглі, побутові речі, прикраси. Виявлено понад 2000 уламків амфор, що походять з античних центрів виноробства - Фасооса, Родоса, Пароса, Синопи. Городище датовано кінцем 3 ст. до н.е. - 1 ст. н.е.

*З навчального посібника "Давні слов'яни. Археологія та історія", К. "Стародавній світ", 2012, 366с., нак. 1000 прим., - с.301.

Інформація про розвідки на об'єкті НДІ пам`яткоохоронних досліджень Міністерства культури України.

Прошу доповнити повідомлення наявною інформацією.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Городище находится на восточной окраине Канева:

pilipenkova-gora-01.jpg

На рельефной карте Google:

pilipenkova-gora-02.jpg
Живая карта

Пилипенкова гора на спутниковых снимках от Google и Yandex:

pilipenkova-gora-03.jpg pilipenkova-gora-04.jpg
Живая карта

Я когда искал на картах место, где мог находится город Родень, то в первую очередь обратил внимание на Пилипенкову гору, т.к. с точки зрения обороны это было очень интересное место - не классический мыс, у которого нужно было защищать широкую шею, а терраса, которую с "материком" связывал узкий перешеек. Когда же стало понятно, что Родень находился в другом месте, то решил узнать, что же было на Пилипенковой горе. Интересно, что множество источников в Сети уверяли, что тут было поселение, а не укреплённый пункт.

О городище на Пилипенковой горе есть целая тонна материалов, поскольку объект был весьма неплохо исследован.

Вот, к примеру, статья "Зарубинецьке городище Пилипенкова гора", опубликованная в сборнике материалов "Археологія", №4 за 1971 год. Весь сборник можно скачать здесь

В статье отмечено, что укрепления на горе появились не сразу, на рубеже 1 века до н.э. и 1 века н.э. Возможно именно по этой причине объект в одних источниках фигурирует как поселение, а в других как городище.

pilipenkova-gora-st-00.jpg pilipenkova-gora-st-01.jpg pilipenkova-gora-st-02.jpg pilipenkova-gora-st-03.jpg pilipenkova-gora-st-04.jpg pilipenkova-gora-st-05.jpg pilipenkova-gora-st-06.jpg pilipenkova-gora-st-07.jpg pilipenkova-gora-st-08.jpg pilipenkova-gora-st-09.jpg pilipenkova-gora-st-10.jpg pilipenkova-gora-st-11.jpg pilipenkova-gora-st-12.jpg pilipenkova-gora-st-13.jpg pilipenkova-gora-st-14.jpg pilipenkova-gora-st-15.jpg pilipenkova-gora-st-16.jpg
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.
Примечание: вашему сообщению потребуется утверждение модератора, прежде чем оно станет доступным.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...
×
×
  • Создать...