Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум
Sign in to follow this  
Filin

Чесники: замок

Recommended Posts

Обсуждается этот объект: Замок в селе Честники


О том, что в Чесниках есть внушительная и очень старая оборонная церковь знает немало людей, а вот о том, что там был ещё и замок, слышали немногие. Хотя от замка, судя по всему, ничего не осталось, всё же хочется понять, где именно он находился. И есть надежда, что поиски увенчаются успехом.

Надежду дают цитаты из книги «Чесники — давнє село Опільського краю»:

Цитата
Про події в Чесниках у XVI—XVII ст. відомо небагато, бо то був час закріпачення селян і посилення експлуатації галицьких земель польськими завойовниками. Збереглося свідчення, що в першій половині XVII ст. у Чесниках діяв оборонний замочок. Очевидно, він мав невеликі розміри.

В кінці 90-ах років членами Товариства Прихильників фортець, палаців і Львівського Земляцтва братів-Рогатинців проводилися експедиції на території Рогатищини з метою обстеження пам`яток оборонного будівництва. До експедиційної групи входили: директор Львівського історичного архіву, доктор історичних наук, професор Орест Мацюк (керівник), археолог Михайло Рожко, художник Микола Козурак, фотограф Володимир Ольхом`як, краєзнавець, родом з І Іідмихайлівці, Ярослав Польовий і письменник, який народився у Черчі, Роман Коритко. Велику допомогу в експедиційних пошуках надали вчитель Рогатинської гімназії, історик Іван Мединський і краєзнавець Михайло Воробець. Удалося виявити цілий ряд невідомих досі пам`яток, проведено їх обміри, фортофіксацію, виготовлено графічні проекти реконструкції. Відвідала експедиція і Чесники. Ось що з того приводу записав Орест Мацюк у своїй статті "Твердині Рогатинщини" (опублікована у збірнику матеріалів другої наукової конференції "Рогатинська Земля: історія та сучасність", Рогатин 26—27 березня 1999 р.). Подамо коротку цитату: "Село Чесники. Оборонна церква XIV ст. Крім цього Словник Географічний... зазначає, що в Чесниках був замок, осідок родини Казановських. Експедиція прийшла до висновку, що замок міг бути на території колишнього фільварку, тепер двір селянської спілки..."

Для підкріплення такого висновку процитуємо дослівний запис у Польському географічному словнику, на який ми вже зсилалися. Там сказано так: "У Чесниках колись існував замок, місце осідку родини Казановських. Довірена особа і улюбленець польського короля Владислава IV Адам Казановський, надвірний, коронний маршалок, борисівський, солецький, кросненський, новотарський і варецький староста, писався на Чесниках". Проте залишків замку знайти не вдалось. Руйнівицький час стер його з лиця землі.

И вот ещё:

Цитата
Зішлемося на висновки експедиційної групи і письмове заключення археолога Михайла Рожка. Воно базується на варшавських документах за 1881 р., в яких є згадка, що в XVII ст. у Чесниках, у садибі дідичів Казановських існував замок. І хоч на цій території розкинулися споруди колишнього колгоспу, тепер СВГК ім. М. Грушевського, місцеві жителі Чесник досі це місце називають Замком. Колись поруч з замком був панський двір. Повторимо, що сліди будь-якого оборонного укріплення зруйновані.

В общем, место обозначено достаточно точно, да ещё и местные жители, как заверяет книга, закрепили за местом топоним «Замок». Но я не местный, потому сложно со 100% уверенностью показать это место на карте. К сожалению, когда был в Чесниках, я ещё не знал о привязке замчища к колхозной территории, потому обратил внимание только на это место, которое показалось интересным на спутниковом снимке:

post-1-0-14997300-1335734882_thumb.jpg

Но там (это, кстати, территория школы) ничего особо интересного не оказалось.

А теперь вот есть привязка к колхозу. Посмотрел на карте, нашёл подходящее место, помеченное как «Тракторная бригада». Наверное, где-то здесь и нужно искать. Правда, территория не такая уж и маленькая – там и несколько замков одновременно можно разместить:

post-1-0-48555600-1335734884_thumb.jpg
Живая карта

Чуть крупнее:

post-1-0-16431900-1335734887_thumb.jpg

Место кажется интересным ещё и потому, что от старой церкви недалеко.

Если кто-то может подтвердить правильность привязки или наоборот – опровергнуть, пишите!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Обратившись за информаций к вебмастеру сайта www.chesnyky.mijdim.com, получил следующий ответ: "На приєднаній карті позначено найстаріші будівлі колишнього колгоспу /за моєї пам'яті/, всі інші - побудовані десь після 1970 років, так би мовити, "в чистомі полі".

Упомянутая карта:

post-1-0-21818800-1335784238_thumb.jpeg

Несколько фоток нужной территории, найдённых на уже упомянутом здесь сайте села:

post-1-0-01464000-1335784412_thumb.jpg post-1-0-48275500-1335784415_thumb.jpg

post-1-0-99467600-1335784413_thumb.jpg

Разбирая фотки, с удивлением обнаружил, что сфоткал нужное место, правда, случано :lol: Нужный двор попал в кадр, когда я был занят фотографированием ворот оборонной церкви (смотрим на задний план):

post-1-0-96969700-1335784338_thumb.jpg

И чуть крупнее:

post-1-0-71214400-1335784340_thumb.jpg

Потенциальное замчище... Место напрашивается на разведку.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рельєф відповідний, розміщення відносно старої церкви теж. Одне дивує - там стільки пагорбів, а вибрано рівнину, хіба була привязка до болот. Цікаво як проводити розвідку на такій забудованій місцевості. Потрібно шурфити...

Share this post


Link to post
Share on other sites
В 30.04.2012 в 15:28, gutsulsky сказал:
Цікаво як проводити розвідку на такій забудованій місцевості. Потрібно шурфити...

Думаю, что это была именно разведка, т.е. поверхностный осмотр самых интересных мест. Да, территория застроена, но в наши дни и на совсем не застроенной территории следы замчищь часто бывают представлены еле-заметным перепадом высот, а местами и вовсе не выделяются.

Думаю, что даже опираясь на микротопоним "Замок", который как я понял, известен местным жителям, можно привязать местоположение укрепления к определённому месту. Кроме того есть довольно привычная схема наследования территории - от замка к фольварку, а от фольварка к колхозу. Иногда вместо фольварка фигурирует дворец/усадьба, но это сути не меняет.

К тому же в книге нет точных указаний, что замок был именно там. Есть предположение: "Експедиція прийшла до висновку, що замок міг бути на території колишнього фільварку". А был или не был - это ещё предстоит установить. Пока же для поисков нужного объекта это место подходит больше всего, как по мне. Других вариантов пока нет )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дивлячись на супутникові знимки, цікавим виявилось ось це місце (обведено прямокутником, в колі - церква):

post-769-0-59036700-1349548369_thumb.jpg

Оскільки говорилось, що замок був невеликим за розміром, то можна як варіант розглянути. Шкода, що не подивився на це місце зблизька, коли був в Чесниках.

Не знаю чи таке буде корисним, але виставлю ще панораму села. Тут принаймі видно загальні риси рельєфу.

post-769-0-20248200-1349548466_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Место там интересное хотя бы своим расположением. Старая церковь построена на возвышенности, а эта точка находится на уровень выше относительно церкви. Кстати, именно по этой причине оттуда церковь хорошо просматривается, как и то потенциальное замчище, о котором речь шла в начале темы (на фото отмечено стралочкой):

post-1-0-01974300-1349551839_thumb.jpg

Сейчас на этой возвышенной точке, если память не изменяет, кладбище. Вроде новое.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Смотрите как на карте 1861-1864 гг. выглядит участок колхозного двора, с которым местные жители связывают замок:

post-1-0-44740400-1400189882_thumb.jpg
Источник

Похоже на какую-то небольшую усадьбу: мини-дворец, деревянные флигели, сад/парк.

Вполне возможно, что усадьба была построена на месте замочка. Если так и было, то возникает вопрос, не имеет ли отношения к замку главная постройка усадьбы (мини-дворец)? Также интересно, как сложилась судьба усадьбы во 2-ой половине 19 века и влоть до момента создания колхоза.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...