Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Recommended Posts

Татарбунарський замок : археологія та історія

Цитата

Татарбунарський замок: археологія та історія

Цей замок у Північно-Західному Причорномор'ї є одним з найменш відомих, а спроби його пошуків (С. Біляєва та І. Карашкевич у 2006 р. та ін.) невдалими. Замку присвячені праці М. Шлапак, І. Сапожникова, Й. Кіртоаге та ін., засновані на описах очевидців, планах та картах. Є дві головні версії його походження — молдавська й османськії, а також забута ногайська, висунута у 1850 р. К. Стаматі. Припускається широке датування споруди від XV до першої половини XVII ст., найчастіше 1636 — 1637 рр. (за Евлією Челебі).

2018 р. співробітники відділу Криму та Північно-Західного Причорномор'я ІА НАНУ за запрошенням міської ради провели перші дослідження залишків замку. Вони збереглися на мисі правого берега б. Кагач за 500 м на південь від центра м. Татарбунари, в 320 м на північний захід від автостанції (45°49'50.1"N, 29°36'47.7"Е). Місце пов'язане з потужними виходами каменю-вапняку та багатими джерелами прісною води. Нами були оглянуті рештки кам'яних кладок на поверхні та закладений розвідувальний розкоп площею 25 м2. Замок мав прямокутну форму розмірами 50-51 (67-68 з баштами) х 44,4-45,3 (60,4-61,3) м, витягнуту за віссю схід — північний схід —захід — південний захід. По кутах були круглі башти висотою 4,5 та 5,4 м (з бійницями в два рівня), дві вищі з яких могли стояти з напільного боку, а також (ймовірно) надбрамна вежа з підйомним мостом через рів, що примикав з півдня. Крім пізніх об'єктів, у розкопі виявлено господарську яму османського часу та залишки фундаменту будівлі (стояла впритул до західної стіні замку), в якому знайшлись уламки сіроглиняної кераміки («задимленої» та з лощеними лініями) молдавського походження першої половини — середини XVII ст.

Автору вдалося встановити першу на сьогодні письмову згадку про замок у Татарбунарах, за якою сілістрійський Кенан-паша будував його у 1628 р. Цей факт та знахідки 2018 р. свідчать на користь версії К. Стаматі, що «замок зведений татарами, підвласними хану Темір-мурзі». Отже будівництво замку дійсно міг розпочати на рубежі 1610-1620-х рр. відомий Кантемір, а продовжили його вже османи руками будівельників з Молдови. Факти існування замку (без гарнізону та озброєння) і наявність поруч залишків молдавського населення зафіксував у 1632 р. Нікколо Барсі. У 1680-х рр. (за Міроном Костіним) замок стояв спустошеним, а 25 серпня 1770 р. разом з 23 мідними гарматами його без бою отримали російські війська, після чого він ніколи не відновлявся. Рештки стін розібрало місцеве населення у 1816 р., але фундаменти ще довго було видно на поверхні.

І. Сапожников

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Об этом укреплении узнал относительно недавно, год назад, когда на глаза попалась эта новость от 4 октября 2017:

Цитата

В райцентре на юге Одесской области хотят восстановить турецкую крепость  

Власти города Татарбунары на юге Одесской области планируют частично восстановить небольшую крепость, построенную в 1637 году османским капудан-пашой (командующим флотом) и уничтоженную в начале XIX века местными жителями, которые растащили ее на стройматериалы.

Как сообщили в мэрии райцентра, сейчас ведется работа по внесению холма, скрывающего фундаменты крепости и, возможно, ее подземные казематы, в реестр объектов культурного наследия как памятника археологии местного значения. В будущем году объект исследуют археологи, после чего крепость частично восстановят.

Отметим, что современные Татарбунары (историческое название — Татар-Бунар, в переводе с турецкого это означает «татарский колодец») ведут отсчет своей истории с момента строительства этого фортификационного сооружения.

Между тем, как свидетельствовал турецкий путешественник и этнограф Эвлия Челеби, побывавший в Причерноморье в 1656—1666 годах, крепость была возведена на месте руин более древнего форта. Строительство последнего некоторые историки связывают с завоеванием Буджака османским султаном Баязидом II в 1484 году.

В 1770 и 1790 годах Татарбунары захватывали российские войска. В состав Российской империи населенный пункт вошел в 1812 году.

02-1.JPG 02-2.JPG

02-3.JPG 02-4.JPG


Укрепление на карте Carte de la Moldavie pour servir à l'histoire militaire de la guerre entre les Russes et les Turcs (1769-1771):
01-1.jpg


План:
Tatarbfort-1790.jpg
Источник

Гипотетическая реконструкция внешнего вида:
tatarbunarskaya_krepost._rekonstrukciya.jpg
Источник

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...