Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Волосковцы: городище и замок


Recommended Posts

Обсуждается этот объект: городище и замок в селе Волосковцы


Село Волосковцы находится в 48 км к востоку от Чернигова, в 13 км к западу от райцентра г. Мена:

post-1-0-79138800-1442083906_thumb.jpg
Живая карта

В Волосковцах сохранилось городище, которое могли возвести либо представители роменско-борщевской культуры в 8-10 веках н.э., либо укрепление могло возникнуть в 11-13 веках на основе поселения 8-10 веков. Несколькими столетиями позже, в конце 16 века (по данным В. Вечерского) или в 1-ой половине 17 века (по данным А. Бондаря), площадку городища использовали в качестве основы для строительства небольшого дерево-земляного замка.

Об этом оборонном объекте в справочнике Александра Бондаря находим следующую информацию Замки та фортеці Чернігово-Сіверщини в XV–ХVІІІ ст. (2015):

Цитата
Волосківці

Поселення Волосківці вперше потрапляє на сторінки документів близько 1631-1632 рр. як «острів Волосковичі», що був наданий на осадження А. Волку. Від укріплень середньовічної доби тут залишилося городище. Воно досліджувалося О. Шекуном у 1980-х рр. Як зазначає дослідник, городище знаходиться в ур. Замок. Майданчик городища підппрямокутної форми, має розміри 45x55 м, розташований на лівому березі р. Дягова. На городищі виявлені матеріали роменської культури та давньоруської доби. О. Шекун відмітив, що майданчик городища вкрито «шурфами скарбошукачів». Проте деякі з цих западин мають доволі рівну та правильну форму, значні розміри та орієнтовані паралельно сторонам майданчика городища. Зважаючи на те, що останній у XVIII і XIX ст. не був забудований (на це вказують картографічні дані), це можуть бути залишки від підклітів споруд XVII ст., оскільки відомо, що вони в цей період мали досить значні розміри і були глибиною до 2 м і більше.

В описі 1654 р. с. Волосківці назване як «Воложское». На тотожність цих назв вказує і близька морфологічна побудова слів, і згадувана р. Дягова, і порядок в якому в описі перераховуються населені пункти. Так, перед Воложским згадано село Михайлово Городище (суч. Городище), а після Воложского - село Степанівна. Якраз між Городищем і Степанівною і знаходяться сучасні Волосківці: «Да другое село Воложское, на той же речке Деговки. В том селе подле речки, на острову, городище старосвицкое, осыпь земляная, на осыпи огорожено стоячим острожком. Да в том городе одни ворота проезжие, на воротех была башня, и та башня и острог все худо и развалилось. Да подле того городка, на конец мосту, церковь деревеная во имя Успение пресвятые Богородицы. Да около того отрогу сделан ров, и по тому рву течет около городка речка Деговка».

На початку 1630-х рр. село часто змінювало своїх володарів. Серед них були А. Волк, К. Чиж, Б. Грушецький, а в 1634 р. с купив П. Солтиков. Хто з цих господарів міг бути причетним до спорудження або відновлення укріплень, поки що невідомо.

Сьогоднішнє планування даної частини села повністю зберігає топографічну ситуацію, що була в середині XVII ст. Як і в 1654 р., навпроти городища стоїть Успенська церква, збудована у 1765 р. на місці однойменної старої. Суттєвих змін не зазнав рельєф місцевості і, ймовірно, система вуличного плануванння в облизу городища.

Дополняют статью две иллюстрации:

План укрепления в с. Волосковцы (по А. Шекуну):

post-1-0-90543600-1442084688_thumb.jpg


Вариант реконструкции замочка в с. Волосковцы по состоянию на первую половину 17 века (рисунок А. Бондаря):

post-1-0-57807500-1442084840_thumb.jpg


Недавно А. Бондарь сделал ещё одну реконструкцию укрепления, на этот раз задействовав акварель:

post-1-0-88426400-1442085100_thumb.jpg


Воспользовавшись наводками источника, быстро нашёл нужную локацию:

post-1-0-05984700-1442088655_thumb.jpg

post-1-0-65588600-1442088655_thumb.jpg post-1-0-23926100-1442088656_thumb.jpg
Живая карта

А вот что о городище написал Виктор Вечерский в 1-ой части своей монографии Пам'ятки архітектури й містобудування Лівобережної України (2005):

Цитата
Менський район, с.Волосківці

Городище

Городище міститься на березі р.Дягової у центрі села неподалік автошляху Чернігів — Новгород-Сіверський. Має нерегулярну підпрямокутну конфігурацію в плані, площу до 1,0 га й датується XII—XIII ст. Археологічні розкопки тут не проводилися. У кінці XVI ст. на цьому «старосвітському городищі» було збудоване дерев’яне укріплення, реконструйоване 1618 р., коли Волосківці (тоді вони називалися Волозьке) у складі Чернігово-Сіверщини відійшли до Польсько-Литовської Речі Посполитої. У середині XVII ст. оборонна огорожа цього укріплення складалася з невисокого частоколу на земляному валу й однієї надбрамної рубленої башти. Біля підніжжя навколо городища проходив рів, що наповнювався водою з річки. Через рів від надбрамної башти було перекинуто дерев’яний міст, у кінці якого з напільного боку стояла дерев’яна церква Успіння Богородиці, яка крім культових функцій виконувала й оборонні — захищала в’їзд на міст.

У другій половині XVII ст. Волосківська фортеця втратила військове значення і її дерев’яні укріплення поступово зруйнувалися. Нині лишилися топографічні сліди городища на березі р.Дягової та дерев’яна церква Успіння Богородиці, споруджена на городищі у середині XVIII ст. замість попередньої.

Джерела:

  • Акты, относящиеся к история южной и западной России. Т. 10. — СПб., 1878. — Приложение к №5. — Описание малороссийских городов...

Статью иллюстрировал вот этот план:

post-1-0-03373500-1442086248_thumb.jpg

В этом же источнике есть информация о деревянной Успенской церкви, где во второй раз отмечено, что она стоит на городище:

Цитата
Менський район, с.Волосківці.

Церква Успіння Богородиці

Дерев’яна одноверха церква стоїть у центральній частині села на стародавньому городищі, що підноситься над заплавою р.Дягової, і є важливим архітектурним акцентом у забудові. Збудована у 1765 р. на замовлення парафіяльної громади...

Так в наши дни выглядит Успенская церковь, на месте которой в 17 веке, по мнению В. Вечерского, стоял оборонный деревянный храм:

post-1-0-92245300-1442088563_thumb.jpg
Источник

Как видим, В. Вечерский предположил, что укреплённая часть поселения не ограничивалась лишь участком замчища - такой вывод можно сделать, посмотрев на план, прикреплённый к статье, и вспомнив фразу о расположении церкви на городище. В общем, по мнению В. Вечерского, укреплённая часть занимала приблизительно такую вот площадь:

post-1-0-92170100-1442090277_thumb.jpg

Однако другие исследователи городища всё же склонны считать, что укреплён был только участок замчища, тогда как на примыкающей к нему площадке (в том числе и той, на которой городище "видел" В. Вечерский) находился не укреплённый посад 11-13 и 17 веков.

Отдельно также стоит внимания интересная мысль В. Вечерского о том, что деревянная церковь, стоящая рядом с замочком, также была приспособлена к обороне и в этом случае, фактически, она была связана с замочком в один оборонный узел. Вряд ли о такой детали сообщил источник 17 века, ведь в этом случае, думаю, столь сочный нюанс В. Вечерский обязательно упомянул бы в своей справке, а если не в сведениях старых документов кроются корни вывода об оборонном храме, то скорей всего это гипотеза. Наверное расположение церкви на пути к замчищу, у моста, ведущего к воротам, натолкнуло на вывод.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Так, декілька думок, з різних приводів:

1. Це чи існував замок у 16 ст.

2. Чи мала церква у 1654 р. оборонне значення.

1. Справа в тому, що "острів Волосковский" є і в 16 ст., вірніше початку 17 ст. відомий ще й власник села, до 1618 р часів Московії, але тоді чітко це все селом називається, більше нічого не відомо. А ось Солтикам він дістався якраз наприкінці 1633-34 рр... У них була значна замкобудівна програма - і Салтикова Дівиця, і Стольне ... багато замків. Якраз при Солтиках в 1638 р тут було вже 40 дворів. Вони заселяли волость, з цього приводу є документи. І ше один такий факт, у нас є назви польських замків, якими оволоділи московити під час Смоленської війни (а вони оволоділи на цій території всіма замками, включаючи Мену і Березну між якими і знаходяться якраз Волосківці) і навіть жодного натяку на те, що тут були укріплення. Ось я і відніс відновлення укріплень до часів Солтиків ... хоча може бути, що московський боярин там теж собі щось будував, але це залишається загадкою, до проведення масштабних разкопок.

2. Оборонну функцію вона могла виконувати. Як для прикладу слід навести ще один замок Солтиків у Солтиковій Дівиці, там у 1654 р. перед воротами до замку теж була церква, огороджена і з рубленою баштою-дзвіницею, вона прикривала вхід на замковий міст.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...