Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум
Filin

Качин: оборонный двор (городище)

Рекомендованные сообщения

Обсуждается этот объект: Оборонный двор в селе Качин

Село Качин находится в северной части Волынской области, в 90 км от Луцка, в 20 км от районного центра:

post-1-0-74918500-1406282218_thumb.jpg

Об укреплении в Качине я узнал из новостей:

17 липня 2014

Дослідження на Камінь-Каширщині

У ході проведення історико-краєзнавчої практики студентів третього курсу історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки спільною археологічною експедицією історичного факультету та ДП «Волинські старожитності» у с. Качин Камінь-Каширського району Волинської області виявлено унікальне городище пізньосередньовічного періоду.

Городище розміщене в урочищі «Кемпа» на мисовидному виступі берега озера. Його розміри становлять 45х70 м, а найбільша висота насипу над сучасним рівнем озера – близько 3 м. У ході шурфування пам’ятки встановлено, що городище мало стіжкову форму і може бути віднесене до кола пам’яток типу «motte and bailey». Пагорб, на якому знаходилось укріплення, насипався на дуже низькому місці, можливо, навіть на мілководді озера.

Висловлюємо вдячність Камінь-Каширській райдержадміністрації та районній Раді (Хитрику В.М.), сільському голові с. Качин Войтюку О.М., директору Грудківської середньої школи Решетовському І.І., директору Камінь-Каширського історичного музею Пась Н.О за сприяння у організації проведення історико-краєзнавчої практики та археологічної експедиції.

Сергій Панишко

заступник директора з наукової роботи

ДП "Волинські старожитності"

Вигляд городища з боку озера:

113781_original.jpg

Шурфування городища:

113585_original.jpg

Источник

23 липня 2014

На Камінь-Каширщині розкопали лицарське обійстя

Під час проведення історико-краєзнавчої практики в селі Качин археологи натрапили на унікальне городище пізньосереднього періоду. До складу спільної експедиції, яка працювала в Камінь-Каширському районі, входили студенти-третьокурсники історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та представники ДП «Волинські старожитності».

– Це у ХVI столітті було обійстя середньовічного лицаря, такий собі невеличкий дворик, яких у Європі зустрічається чимало. Такі пам’ятки з’являються в Центральній і Східній Європі (Німеччина, Чехія, Польща) в період пізнього середньовіччя і пов’язуються з феодальними замками. Раніше у нас на такі городища уваги не звертали. Першим в Україні їх почав шукати та вивчати кандидат історичних наук, доцент, лучанин Сергій Панишко, – розповів «Слову Волині» директор ДП «Волинські старожитності» Олексій Златогорський, - пише Слово Волині.

Зі слів археолога, унікальне городище розташоване в урочищі «Кемпа». Розміри лицарського дворика 45х70 метрів, а найбільша висота насипу над сучасним рівнем озера – десь три метри.

Під час шурфування пам’ятки встановили, що городище мало стіжкову форму і може належати до пам’яток типу «motte and bailey». Пагорб, на якому розташоване укріплення, насипали в дуже низькому місці, можливо, навіть на мілководді озера.

У планах волинських археологів – зробити паспорт знахідки, виготовити облікову документацію. А ще хочуть, щоб городище взяли під охорону.

– Якщо в майбутньому знайдеться спонсор, який зацікавиться дослідженням лицарського обійстя, щоб дізнатися більше про їхній побут і традиції, ми готові взятися за таку роботу. Наразі фінансово такі дослідження для «Волинських старожитностей» нереальні, – зізнається Златогорський.

Источник

Если я всё правильно понял, то речь идёт об объекте 16 века, построенного на искусственной террасе, вдающейся в озеро. Вероятно, это была небольшая частная феодальная резиденция. Судя по описанию, похоже на оборонный двор или замочек. По отношению к таким объектам я стараюсь не применять термин "городище", поскольку он сразу отсылает к более раннему периоду и немного другому типу объектов.

Честно говоря, я так и не понял, в чём заключается уникальность объекта? И в каких географических границах эта уникальность сохраняется?

Гипотеза о принадлежности укрепления к типу "motte and bailey" (во всяком случае в классическом понимании этого термина) пока выглядит несколько сомнительно. Во-первых, в Качине укрепление 16 века (если я всё правильно понял), тогда как классические укрепления типа "motte and bailey" в Европе практически полностью теряют популярность уже к концу 13 века. Во-вторых, даже если принять насыпь за "motte", то необходимо также найти вторую часть укрепления, т.е. "bailey" (примыкающий к насыпи укреплённый двор). Искусственно созданная терраса может претендовать на звание "motte", но этого вроде бы недостаточно, чтобы всё укрепление в целом отнести к "motte and bailey". Впрочем, Сергей Панишко, развивающий тему волынских "motte and bailey", применяет широкое толкование этого термина, и в этом случае нет привязки к класической структуре, да и хронологические рамки сильно расширяются.

Читайте по теме статьи Сергея Панишко:

Стало интересно, где находится объект. В новости сказано: "Городище розміщене... на мисовидному виступі берега озера". Озеро находится в центре села, и там, как мне кажется, есть только один ярко выраженный мысовидный выступ:

post-1-0-78256400-1406285683_thumb.jpg post-1-0-16279900-1406285685_thumb.jpg post-1-0-46089700-1406285686_thumb.jpg

Источник

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на других сайтах

Ваша публикация должна быть проверена модератором

Гость
Вы не авторизованы. Если у вас есть аккаунт, пожалуйста, войдите.
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 смайлов.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...

×