Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Качин: оборонный двор (городище)


Recommended Posts

Обсуждается этот объект: Оборонный двор в селе Качин
 

Село Качин находится в северной части Волынской области, в 90 км от Луцка, в 20 км от районного центра:

post-1-0-74918500-1406282218_thumb.jpg


Об укреплении в Качине я узнал из новостей:

Цитата

17 липня 2014

Дослідження на Камінь-Каширщині

У ході проведення історико-краєзнавчої практики студентів третього курсу історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки спільною археологічною експедицією історичного факультету та ДП «Волинські старожитності» у с. Качин Камінь-Каширського району Волинської області виявлено унікальне городище пізньосередньовічного періоду.

Городище розміщене в урочищі «Кемпа» на мисовидному виступі берега озера. Його розміри становлять 45х70 м, а найбільша висота насипу над сучасним рівнем озера – близько 3 м. У ході шурфування пам’ятки встановлено, що городище мало стіжкову форму і може бути віднесене до кола пам’яток типу «motte and bailey». Пагорб, на якому знаходилось укріплення, насипався на дуже низькому місці, можливо, навіть на мілководді озера.

Висловлюємо вдячність Камінь-Каширській райдержадміністрації та районній Раді (Хитрику В.М.), сільському голові с. Качин Войтюку О.М., директору Грудківської середньої школи Решетовському І.І., директору Камінь-Каширського історичного музею Пась Н.О за сприяння у організації проведення історико-краєзнавчої практики та археологічної експедиції.

Сергій Панишко

заступник директора з наукової роботи

ДП "Волинські старожитності"

Вигляд городища з боку озера:

113781_original.jpg

Шурфування городища:

113585_original.jpg

Источник
 

Цитата

23 липня 2014

На Камінь-Каширщині розкопали лицарське обійстя

Під час проведення історико-краєзнавчої практики в селі Качин археологи натрапили на унікальне городище пізньосереднього періоду. До складу спільної експедиції, яка працювала в Камінь-Каширському районі, входили студенти-третьокурсники історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та представники ДП «Волинські старожитності».

– Це у ХVI столітті було обійстя середньовічного лицаря, такий собі невеличкий дворик, яких у Європі зустрічається чимало. Такі пам’ятки з’являються в Центральній і Східній Європі (Німеччина, Чехія, Польща) в період пізнього середньовіччя і пов’язуються з феодальними замками. Раніше у нас на такі городища уваги не звертали. Першим в Україні їх почав шукати та вивчати кандидат історичних наук, доцент, лучанин Сергій Панишко, – розповів «Слову Волині» директор ДП «Волинські старожитності» Олексій Златогорський, - пише Слово Волині.

Зі слів археолога, унікальне городище розташоване в урочищі «Кемпа». Розміри лицарського дворика 45х70 метрів, а найбільша висота насипу над сучасним рівнем озера – десь три метри.

Під час шурфування пам’ятки встановили, що городище мало стіжкову форму і може належати до пам’яток типу «motte and bailey». Пагорб, на якому розташоване укріплення, насипали в дуже низькому місці, можливо, навіть на мілководді озера.

У планах волинських археологів – зробити паспорт знахідки, виготовити облікову документацію. А ще хочуть, щоб городище взяли під охорону.

– Якщо в майбутньому знайдеться спонсор, який зацікавиться дослідженням лицарського обійстя, щоб дізнатися більше про їхній побут і традиції, ми готові взятися за таку роботу. Наразі фінансово такі дослідження для «Волинських старожитностей» нереальні, – зізнається Златогорський.

Источник

Если я всё правильно понял, то речь идёт об объекте 16 века, построенного на искусственной террасе, вдающейся в озеро. Вероятно, это была небольшая частная феодальная резиденция. Судя по описанию, похоже на оборонный двор или замочек. По отношению к таким объектам я стараюсь не применять термин "городище", поскольку он сразу отсылает к более раннему периоду и немного другому типу объектов.

Честно говоря, я так и не понял, в чём заключается уникальность объекта? И в каких географических границах эта уникальность сохраняется?

Гипотеза о принадлежности укрепления к типу "motte and bailey" (во всяком случае в классическом понимании этого термина) пока выглядит несколько сомнительно. Во-первых, в Качине укрепление 16 века (если я всё правильно понял), тогда как классические укрепления типа "motte and bailey" в Европе практически полностью теряют популярность уже к концу 13 века. Во-вторых, даже если принять насыпь за "motte", то необходимо также найти вторую часть укрепления, т.е. "bailey" (примыкающий к насыпи укреплённый двор). Искусственно созданная терраса может претендовать на звание "motte", но этого вроде бы недостаточно, чтобы всё укрепление в целом отнести к "motte and bailey". Впрочем, Сергей Панишко, развивающий тему волынских "motte and bailey", применяет широкое толкование этого термина, и в этом случае нет привязки к класической структуре, да и хронологические рамки сильно расширяются.

Читайте по теме статьи Сергея Панишко:

Стало интересно, где находится объект. В новости сказано: "Городище розміщене... на мисовидному виступі берега озера". Озеро находится в центре села, и там, как мне кажется, есть только один ярко выраженный мысовидный выступ:

post-1-0-78256400-1406285683_thumb.jpg post-1-0-16279900-1406285685_thumb.jpg post-1-0-46089700-1406285686_thumb.jpg
Источник

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...