Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум
Sign in to follow this  
Nimrod

Городище: городище

Recommended Posts

Обговорюється цей об'єкт: городище в селі Городище
 

Городище напівкругле за конфігурацією, примикає до високого берега річки, залишене укріпленим поселенням Старої Русі.

Цитата
Розташоване у селі на краю обриву до заплави р. Коденка. Напівкругле у плані. З напільного боку оточене двома валами, які у південно-східній частині сплановані сучасною забудовою села. Висота внутрішнього валу - 1-1,5 м, ширина - 8-10 м. За валом зберігся рів, утворений схилами внутрішнього і зовнішнього валів. Висота зовнішнього валу до 1,5 м при ширині 10 м. Перед ним проходить сильно замулений рів. Зовнішній вал у південній частині виходить на край плато і його кінець продовжується на терасоподібному майданчику, який опускається на північ вздовж краю обриву.

У південно-західному кутку городища між двома валами збереглася земляна перемичка з розривом посередині. Ймовірно, в давнину вхід у рів з боку заплави був перекритий і тут знаходився в'їзд.

Довжина площадки городища 150 м при максимальній ширині 90 м. Площа - 1 га. Висота городища над заплавою ріки Коденки - 15-20 м.

Городище у с. Городище обстежене М.П.Кучерою у 1973р. Він склав план пам'ятки і зібрав підйомний матеріал - давньоруську кераміку 12-13 ст. Серед підйомного матеріалу рідко траплялися фрагменти посуду ранньозалізної доби та періоду пізнього середньовіччя.

*Б.А.Звіздецький "Городища 9-13 ст. на території літописних древлян", К. "Інститут археології НАН України", 2008, 176с., нак. 500 прим., - сс.115-116.

В даному городищі відсутність у місці його розташування мису, утвореного одним або двома водними потоками, змусила збільшити довжину оборонних ліній з одночасним посиленням оборони до двох рядів огорожі та двох ровів.

Можливо саме це городище коротко згадане на сайті Руїна.Ру, вірогідно за матеріалами А.Кузи:

Цитата
Городище, село в Житомирской области.

Близ села, городище древнерусского времени.

Втім, у Житомирській області є ще два городища поряд з однойменними селами: городище у Черняхівському та городище у Новоград-Волинському районах.

Прошу доповнити повідомлення наявною інформацією.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Село находится в 10 км к югу от Житомира:

post-1-0-55660100-1398841721_thumb.jpg

Укрепление не сложно найти, т.к. село небольшое, а городище относительно хорошо сохранилось и находится в центре села:

post-1-0-08080400-1398841723_thumb.jpg post-1-0-32535300-1398841725_thumb.jpg

Цитата
З напільного боку оточене двома валами, які у південно-східній частині сплановані сучасною забудовою села.

Здесь, вероятно, ошибка, т.к. судя по спутниковым снимкам повреждена северная (северо-восточная) секция оборонного периметра, а юго-восточная наоборот вполне неплохо выглядит.

Цитата
У південно-західному кутку городища між двома валами збереглася земляна перемичка з розривом посередині. Ймовірно, в давнину вхід у рів з боку заплави був перекритий і тут знаходився в'їзд.

Возможно, вот это и есть перемычка между валами?

post-1-0-98622100-1398842572_thumb.jpg

Или же она была где-то ниже по склону? А может их было несколько? В этом случае получаем интересный вариант прикрытого хода, ведущего со стороны долины реки к городищу.

В 27.04.2014 в 22:54, Nimrod сказал:
Можливо саме це городище коротко згадане на сайті Руїна.Ру, вірогідно за матеріалами А.Кузи

Да, это цитата текста от Андрея Кузы:

post-1-0-76976500-1398844450_thumb.jpg

Но информация, которую он приводит, скорее путает, чем помогает. Во-первых, в качестве единственного источника он приводит какой-то "короткий список", во-вторых, у него не было хоть сколь-нибудь детальной информации об объекте, т.к. он не знал, каким периодом его датировать + с картой что-то накрутил. Городище (№946) он поместил в бассейн реки Тетерев (как в тексте, так и на прилагающейся карте):

post-1-0-42089500-1398844450_thumb.jpg

Но проблема в том, что в указанном месте (выше Радомышля и Кочерова, к юго-востоку от Малина) никакого села с таким названием нет. И вообще сёл с таким названием нет ни в Радомышльском, ни в Малинском районе:

post-1-0-04338400-1398846772_thumb.jpg

Как вариант - речь могла идти о городище Черняховского района. Река Свинолужка, на которой находится городище, впадает в Мику, а та в свою очередь впадает в Тетерев. Так что можно считать городище Черняховского района походящим под описания объекта, который А. Куза разместил в бассейне Тетерева. В этом случае, конечно, придётся признать, что автор ошибся в размещении объекта на карте, но такие ошибки у него случаются не так уж и редко. К примеру, село Браженка на карте он поместил где-то между Малином и Радомышлем, хотя в реальности это село находится в 35 км западу от Радомышля.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Я був на цьому городищі, не раз Звідти видно Житомир (!), а сусіднє село Вертокиїівка - моє рідне, село рожевого дєццтва :)
Отой лісочок край городища (внизу праворуч) це сільське кладовище. Я фотав якось на ньому могилу героя Рад.Союза для Вікіпедії.
На жаль фоток самого городища не маю... поки.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...