Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Каменец-Подольский: реставрация Старого замка


Рекомендованные сообщения

Обсуждается этот объект: Каменец-Подольская крепость


Только в таком формате не сильно заметны проблемы твердыни:

sw27HxjvwM0.jpg

Замок-крепость в Каменце – одна из самых известных твердынь в Украине. Может показаться, что у этой крепости всё относительно неплохо складывается и вообще она давно вышла из комы, ступила на путь возрождения и т.д. и т.п. Но это лишь на первый взгляд. На самом деле проблем у крепости выше крыши.

Я на данный момент склонен эти проблемы разделить на две большие группы:

1. Разрушение того, что сохранилось.

2. Недо-реставрации, которые с одной стороны физически вредят крепости, с другой стороны искажают её реальный облик, с третьей – уродуют аутентичный вид старинного укрепления своими явно различимыми новодельными деталями.

Подробное описание сложностей и проблем крепости ещё впереди, а пока такая вот краткая вводная:

Цитата

23.11.2012

БЕЗ МИНУЛОГО НЕМАЄ МАЙБУТНЬОГО, або Чи побачать туристи оновлену фортецю?

16 об’єктів архітектурних та історико-культурних пам’яток Кам’янця нині знаходяться у незадовільному стані та потребують невідкладних протиаварійних робіт. Такий невтішний стан справ у історико-архітектурній спадщині міста виявила спеціальна комісія ще у липні цього року.

За словами директора історичного музею-заповідника Віктора Травінського відповідні пропозиції щодо усунення недоліків було направлено на розгляд міському голові. Наразі реставраційні роботи потребують не лише часу, а й значних фінансових витрат.

- Стара фотреця - це візитна картка Кам’янця-Подільського, - зазначив Віктор Степанович. - Це об’єкт, який найбільше відвідують туристи. Лише з початку року у фортеці побувало 152 тисячі туристів! Зрештою, ми не хочемо тут повторення історії з Новою Західною баштою [1].

Що й говорити, цифра відвідування вражає. Кожна людина із тих понад 150 тисяч змогла торкнутися величних мурів Старої фортеці, відчути подих історії, та, разом з тим... Разом з тим, вона повезла додому спогади про напівзруйновані частини тих чи інших пам’яток, про пошкодження мурування, про аварійний стан покриття, про відсутність благоустрою... Що подумають про нас іноземці? Що ми якісь недолугі господарі?

Як зазначає з цього приводу Віктор Травінський, який украй занепокоєний станом історико-архітектурної спадщини, зокрема найбільшу небезпеку викликав стан Північного дворику замку [2]. Щоправда сьогодні завершуються його ремонтні та консерваційні роботи. Уже проведено підпірні роботи з укріплення зовнішніх стін та муру, проведено заміну водопроводу, який проходить через двір, зроблено систему водовідведення, здійснено грунтове укріплення та створено всі передумови для того, аби незабаром перетворити це місце на пристойний оглядовий майданчик.

- На всі ці роботи з міського бюджету було виділено 348 тисяч 500 грн. Близько 15 тисяч грн виділив історичний музей-заповідник, - додав Віктор Степанович.

Наступними об’єктами, які потраплять до рук реставраторів, за словами Віктора Травінського, будуть дві башти замку - Лянскоронська [3] та Водна [4]. Планується, що найближчим часом на цих два об’єкти буде виготовлено проектно-кошторисну документацію для проведення необхідних протиаварійних робіт.

У планах історичного музею-заповідника ще багато чого. Кажуть, були б лише кошти на їх втілення. Так, наприклад, потрібно переробити «дашок» консерваційного входу в башту Ляцька [5]. Тимчасового консерваційного даху потребує башта Денна [6]. У верхній частині кладки південного оборонного муру фортеці [7] почалося руйнування. Для башти Рожанка [8] необхідні водовідведення та новий «дашок». Башта Чорна (Нова східна) [9] потребує заміни ушкоджених дерев’яних ділянок перекриття. Зрештою, мілких і не дуже робіт для реставраторів більш, ніж достатньо.

Головне, щоб вони виконувалися правильно, і ми могли пишатися своїм містом, демонструючи його гостям, а не ховати очі, не знаючи, що відповісти на запитання: чому ви живете в руїнах?

Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

Джерело

Парочка комментариев:

  • «… входу в башту Ляцька». Если не ошибаюсь, то не «Лацька», а «Ласька» (Ласка – на русском), в честь архиепископа Яна Лаского (Ласького), который спонсировал модернизацию этой башни.
  • «Башта Чорна (Нова східна) потребує заміни… ». Новая Восточная и Чёрная – это две разные башни. Новая восточная цела, Чёрная – уничтожена взрывом во время осады Каменца турками в 1672-м.

Но это мелочи. А теперь о главном. Чтобы было понятней, о чём идёт речь в статье, отметил на плане «горячие точки» старого замка, которым соответствует нумерация в тексте. Смотрим и задумываемся:

Kamyanets-Podilskyi-map.jpg

Какой именно участок южной стены разрушается я не понял, потому отметил две стены.

И это только те проблемы, о которых говорят официально. А ведь есть много других.

Продолжение следует…

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 2 недели спустя...

Начало декабря 2012

Так называемый "Северный двор" крепости (на плане в 1-м сообщении темы он обозначен под №2) сейчас по периметру окружают оградой.

Ограда (деревянная) была здесь и на рубеже 19 и 20 веков, так что нужно радоваться - в начале 21 века мы наконец-то достигли уровня, который век назад можно было наблюдать в городе... до того, как по Каменцу проехались события и войны 20 века...

Как минимум, уменьшится вероятность выпадения туристов )

post-1-0-40880600-1354920514_thumb.jpg

В 2007-м застал такое вот ограждение:

post-1-0-77544600-1355168869_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 2 месяца спустя...

5 березня 2013

Старий замок знову в аварійному стані

Про це повідомив на сьогоднішній прес-конференції заступник міського голови Василь Сукач.

Згідно розпорядження міського голови в липні 2012 року було створено комісію по виявленню аварійних ділянок на території Старого замку. Комісія в ході досліджень склала акт, відповідно до якого в проекті міського бюджету передбачено кошти на проведення робіт по ліквідації аварійного стану ділянок Старого замку. Виходячи з реалій міського бюджету, в цьому році передбачено 100 тис грн. на дані цілі.

15 лютого 2013 року адміністрація музею звернулась до міського голови з пропозицією розпочати виконання першочергових протиаварійних робіт на частині замкового муру між баштами Нова Східна та Папська. Ця ділянка на сьогодні є небезпечною та знаходиться в аварійному стані.

Роботи планується завершити до 10 квітня поточного року.

Зважаючи на велику кількість аварійних ділянок на території Старої фортеці, міським головою надано доручення розробити спільну обласну і міську програму щодо збереження архітектурної спадщини міста. Координаторами цього проекту визначено відділ культурної спадщини, НІАЗ «Кам’янець», історичний музей-заповідник.

Джерело
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

15 лютого 2013 року адміністрація музею звернулась до міського голови з пропозицією розпочати виконання першочергових протиаварійних робіт на частині замкового муру між баштами Нова Східна та Папська. Ця ділянка на сьогодні є небезпечною та знаходиться в аварійному стані.

Роботи планується завершити до 10 квітня поточного року.

Здається "першочергові протиаварійні роботи" - чергове "ноу-хау" заповідника.

Вже на кількох об'єктах видно - як вони виконуються.

Польська брама, на якій провели "першочергові протиаварійні" роботи в 2009 році, досі не завершена і здається - всіх це влаштовує: через пару років знову терміново попросять на "ліквідацію" (аварійного стану).

Замковий міст після проведення у 2005 р. "ліквідації" ("аварійного" стану) вже з наступного 2006 року знову перебуває в "незадовільному" стані.

Нова Західна башта - взірець політики "ліквідації". В якості проведених "консерваційних" робіт, а також в безглуздості всіх "реставраційних" дій всі вже мали можливість переконатись.

Очевидно, втративши надію отримати 5 мільйонів на Нову Західну (а так хотілося!!! - для цього навіть створили цілу "програму ліквідації", хоча достатньо було лише якісно виконати роботи по першому проекту), вирішили ще щось "ліквідувати".

Тепер черга за ГОЛОВНИМ ФАСАДОМ замку.

Цікаво, як можна назвати роботи, які планується провести протягом місяця?

Адже ПРОЕКТА РЕСТАВРАЦІЇ ЦІЄЇ ДІЛЯНКИ ЗАМКУ НЕМАЄ.

Можливо, є "проект ліквідації"? Побачимо!

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Багато в чому важко не погодитись, але щодо ліквідації - причини дещо інші. Наразі в фортеці реально є декілька місць що ось ось повторять "подвиг" нової західної.

З самих небезпечних:

- стіна праворуч від в'їзду в замок - зараз її видуло сантиметрів на 40 + багато тріщин, складається враження що ось ось впаде, і це в місці де багато людей проходить.

- прохід в "західному бастіоні" як його в нас називають, - вже були випадки падіння каменів на туристів, слава Богу без наслідків.

- камяний припічок перед входом в перший поверх Рожанки - падав - підперли патиком - так вже стоїть майже рік, але все одно впаде - патик трухлявіє :)

І таких ділянок кілька десятків. Я вже мовчу про підземелля в західній частині замку в яких коли дощ чи вогка погода з стелі струмками тече. Дерев'яну галерею з південного боку що вже відчутно похилилась в бік замкового двору і далі хилиться.

Очевидно що настав той час що ресурс того що раніше латали, підмуровували чи реставрували вийшов і воно все починає валитись.

Наразі мова йде в першу чергу про безпеку відвідувачів. Щодо теоретичного обґрунтування робіт думаю все буде я завжди :(

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

В 10.03.2013 в 07:37, haiduk сказал:
стіна праворуч від в'їзду в замок - зараз її видуло сантиметрів на 40 + багато тріщин, складається враження що ось ось впаде, і це в місці де багато людей проходить.

Чтобы не упало взяли и разобрали всю лицевую поверхность стены:

post-1-0-90690400-1363573656_thumb.jpg post-1-0-33250800-1363573657_thumb.jpg post-1-0-75422500-1363573657_thumb.jpg

После того, как стену соберут, её лицевая поверхность уже будет считаться новоделом, а не лицевой поверхностью памятника истории и архитектуры.

Тем временем слева от ворот:

post-1-0-15176000-1363573656_thumb.jpg post-1-0-49465800-1363573656_thumb.jpg

Вообще всё это в стиле заповедника - слева якобы выполнили долг, повесив табличку с надписью "Небезпечно! Осип каміння", справа начали "реставрацию" проблемного участка путём полного демонтажа лицевой поверхности кладки.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Как я искал дако-римскую стену

В книге "Castrum Camenecensis. Фортеця Кам'янець" на стр. 122 вычитал следующее:

Цитата
При проведенні 1980 р. архітектурно-археологічних досліджень на нижніх північних терасах Старого замку Є.Пламеницька виявила ще один відтинок стародавнього західного оборонного муру, складеного на будівельному розчині типу І-А2. Становлячи продовження західного муру протозамку, він проходив у товщі мурів західного каземату та західного торця Північної батареї. Тут його фрагмент із залишками зубців відкрився під лицьовою примуровкою (іл. 76). Далі мур йшов у напрямку на північ, до башти Водної, перетинаючи впоперек нижню терасу, де його було виявлено в рівні нижче сучасної проїжджої частини вулиці Замкової. Розташування муру впоперек головної дороги до міста, у місці зведеної 1544 р. міської Пільної брами, свідчить, що браму було прибудовано 1544 р. у створі давнього муру з внутрішнього боку: стик мурувань виразно прочитувався в межах проїзду Пільної брами.

А вот и иллюстрация №76. Подпись к ней следующая: "Фрагмент західного муру Північної батареї з муруванням зубця стародавнього дако-римського муру між баштою Рожанкою та вежею Старою Рожанкою, розкритого під примуруванням (показано стрілкою). Фото О. Пламеницької".

post-1-0-71148900-1363605503_thumb.jpg

Являетесь ли вы поклонником дако-римской гипотезы Пламеницких, или нет – это не особо важно в данный момент. Важно другое – этот фрагмент стены очень старый (возведён до 1544 года), один из немногих сохранившихся участков самого раннего замка. Удалось выяснить, что в своё время, после обнаружения фрагмента этой стены с зубцом (!), находку оценили, и было предложено сделать зондаж (раскрытие), чтобы люди могли прикоснуться к истории, так сказать. Проще говоря – решили обнаруженный фрагмент кладки не закрывать, выставить стену на обозрение.

Вооружившись новыми знаниями, я помчался к крепости, чтобы прикоснуться к истории и вблизи посмотреть на архаичную стену с зубцом. Ага, держи карман шире, как говорится. Заповедник тут уже поработал! Вместо того чтобы нормально отреставрировать участок раскрытия, "специалисты" взяли и залепили участкок ужасной пломбой. Впечатлило не только то, что находку похоронили, но и то, как это сделали – пломба выглядит как нарыв – её буквально выпучивает из стены.

post-1-0-19372100-1363605504_thumb.jpg

post-1-0-67975800-1363605504_thumb.jpg post-1-0-09664300-1363605505_thumb.jpg post-1-0-44590900-1363605505_thumb.jpg

Вот так благодаря "грамотным" действиям заповедника я прикоснулся к истории.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

К началу туристического сезона:

"Ми зробимо все, щоб туристу було цікаво в нас. На кожному об’єкті проводитимуться костюмовані екскурсії, в картинній галереї відкриється експозиція з унікальних колекцій музею. Плануємо розробити в фортеці стаціонарну сцену. Тому давайте об’єднувати свої сили і працювати задля однієї справи", - закликає директор історичного музею-заповідника Віктор Травінський.
Источник

Стационарную сцену... в крепости...

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

20 березня 2013

Фортеця у Кам’янці-Подільськоу руйнується через воду

Міська влада Кам’янця-Подільського б’є на сполох: легендарна пам’ятка національного значення Стара фортеця, що є головною візиткою туристичного міста, руйнується через проникнення в кам’яну кладку води. Про це пише Голос України.

До речі, влітку 2011 року довготривалі проливні дощі прискорили руйнування Нової Західної вежі: обвал стіни донині не ліквідовано. Нинішня зима на Поділлі була сніжною, вологи багато. Чиновники висловлюють побоювання, що може впасти ще один мур — стіна між Новою Східною та Папською вежами, яку нині визнано аварійною.

Як повідомив місцевим ЗМІ заступник міського голови Василь Сукач, згадану ділянку не так давно реставрували — у 1999 році. Проте ці роботи, як і на зруйнованій Новій Західній, провели неякісно, заявляє він.

Зими з перепадами температур оголили проблему. Тала вода, дощі постійно потрапляли всередину стіни, від чого вона набубнявіла.

Місцева влада вже віднайшла 100 тисяч гривень у бюджеті розвитку міста для того, щоб почати ліквідацію аварійного стану згаданої частини пам’ятки.

Стара фортеця має ще й інші аварійні ділянки, тому було прийнято рішення щороку виділяти кошти для її збереження. Але місту з досить скромним бюджетом не під силу утримувати пам’ятку національного значення.

Нагадаємо: після руйнації Нової Західної вежі її оглянув Президент Віктор Янукович, котрий запевнив про державну підтримку для її відновлення. Та його розпорядження про виділення коштів донині не виконано. Три з гаком мільйони гривень виділили лише на папері, але до постраждалої пам’ятки вони так і не дійшли.

Не названо також винуватців неякісної реставрації, на яку було витрачено кошти держбюджету.

Источник

В Каменце если что-то разрушается, то либо вода, либо плохо раньше реставрацию сделали. Есть ещё третий вариант - плохая реставрация и вода одновременно. Если бы не скромный герой Каменца, директор заповедника Василий Фенцур, то всё было бы вообще печально. А так он плохих реставраторов из города изгнал, почти научился защищать аварийные участки чудо-кровлями ну и раскопки в городе проводит образцово показательные, не говоря уж о чудесных новостройках, которые появляются на месте памятников архитектуры.

Такими темпами будет у нас не реставрация, а банальная замена старой кладки новой. И в результате вместо памятника архитектуры получим копию-новодел, причём копию далеко не лучшего качества и далеко не дешёвую.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 2 недели спустя...
  • 3 недели спустя...

В сообщении №6 я рассказывал о том, как чинят стену у ворот крепости. А вот так стена выглядела на днях (работы закончены):

post-1-0-65985900-1366218074_thumb.jpg post-1-0-26115000-1366218074_thumb.jpg

post-1-0-97441700-1366218073_thumb.jpg post-1-0-96105800-1366218074_thumb.jpg post-1-0-26686600-1366218075_thumb.jpg

Пройдёт несколько лет и мало кто будет задумываться, что перед ним не старинная кладка многовековой давности, а мощная современная "заплатка", возникшая на том месте, где вот-вот могла произойти очередная авария.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.
Примечание: вашему сообщению потребуется утверждение модератора, прежде чем оно станет доступным.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...
×
×
  • Создать...