Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Сморшки: локализация укреплений городища и замка (?)


Recommended Posts

Обсуждаются эти объекты: городище, замок (?)
 

Составляя перечень укреплений Хмельницкой области, заинтересовался небольшим селом Сморшки. Вот как оно расположено на карте относительно Изяслава и Староконстантинова:

post-1-0-37740000-1350410446_thumb.jpg

Вначале на село наткнулся во время поисков упоминаний городища, которое где-то там находится в районе села, о чём изредка пишут:

Цитата
А.Ф. Гуцал і В.П. Мегер у праці «Нові археологічні дослідження на Ізяславщині і Шепетівщині» вказують, що на території Ізяславщини була низка стародавніх поселень. Серед них - поселення IV-III століття до нашої ери біля сіл Двірець, Сморшки, Михнів - поселення скіфського часу. Залишки городищ знайдено біля сіл Борисів і Кунів. Привертають увагу городища біля сіл Михнів, Плужне, Сморшки. Ці пам’ятки на підвищеннях, вони мають складну систему оборонних споруд, які вдало поєднуються із рельєфом місцевості

Источник: «Ізяслав: основні етапи розвитку», Бондарчук Наталия

Масла в огонь подлило описание истории села, найденное в «Паспорті Христівської сільської ради»:

Цитата
Перша згадка про села Христівка і Сморшки датується 1062 роком. Назва с. Христівка походить від того, що село знаходиться на перехресті великих доріг, с. Сморшки – походження назви виходить із часів татаро-монгольського іга.

Неподалік від ставка у с. Сморшки знаходились великі земляні насипи, кріпосні вали, в яких знаходився фільварок місцевого власника князя Романа Сангушко. З розповіді старожилів, ще в домонгольській період біля с. Сморшки (Христівки) було місто чи містечко Морум, через який пролягала велика дорога, так званий «Чорний шлях», із Києва і Бердичева за кордон, в Галичинну, пролягала через с. Поляхова. Жителі цього містечка, дізнавшись про набіги татар, запросили людей із навколишніх сіл, щоб відбити напад татар. Для цього вони насипали високі земляні вали, окружили їх ровом з водою, сховавши свої сім’ї і достаток в лісах, в великих болотяних заростях, збройною силою зустріли ворога. Але боротьба виявилась нерівною, і місто було захоплене і спалене. Внаслідок неодноразового нападу татар та спалення й розгрому міста, кількість жителів стала зменшувалась, відповідно й змінювалась назва – Изморунщики, Зморунщики, Зморщики, Зморщки, Сморщки і до нас уже дійшла назва села Сморшки.

К сожалению, не указано, на какой основе первое письменное упоминание о Сморшках датировано ранним 1062 годом, но сейчас важнее другое.

Интригует упоминание неких «больших земляных насыпей», «крепостных валов» у озера, вероятно, где-то на территории села. К сожалению, непонятно, какого именно Романа из знаменитого рода Сангушко подразумевают. Возникает несколько вопросов:

  • Что это было за строение? Может быть замок?
  • Когда было построено? Быть может «фольварк Сангушко» возвели на основе валов вышеупомянутого городища?
  • Где этот объект находится?
  • Что от него сохранилось до наших дней?

Далее интригует рассказ о городке «домонгольского периода», причём народная молва даже сохранила его интересное название – Морум (уж не от слова ли «мор»?). Опять же идёт история о сооружении валов, но точно непонятно, к чему всё это отнести – то ли к какому-то уцелевшему городищу в окрестностях села, то ли к таинственному и неизвестному поселению, то ли к «фольварку Сангушко».

К сожалению, в том паспорте сельсовета, который я читал, в графе достопримечательностей пустота – то ли не заполнили, то ли ничего не осталось, то ли в сельсовете то, что сохранилось, за памятники не принимают.

У меня пока всё, надеюсь, что чуть позже, когда появятся новые сведения или кто-то что-то сможет добавить, мы продолжим.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

с. Сморшки. На березі р.Хомора - городище. Біля села у ХІХ ст. виявлено курганну групу (все що знайшов у довіднику з археології видання 198х року.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...