Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Уланов (Уланів): замок


Recommended Posts

Обсуждается этот объект: замок в с. Уланов


Странно, но упоминания о нем я здесь не нашел. А вот что о нем пишут в открытых источниках:

Цитата

Назва Уланів правдоподібно татарського походження, походить з татарської мови: улан означає — «князь», «король»

1552 р. король Сигізмунд II Август надає спустошений Уланів близько татарської границі, де перед цим був замок — братам Лукашу, Юрію, Яну, Петру Дукадиновичам з Македонії, ним були визначені ярмарки на Вознесіння та Миколая і торги по неділях. Місту було надано магдебурзьке право. Місто було звільнене від податків на 2 роки.

1570 Уланів належав найстаршому сину великого коронного гетьмана Миколая Гіероніма Сенявського Рафалу Сенявському, мало на той час 70 осель, 3 стави. Місто знаходилася на татарському Чорному шляху. Місто було звільнене від податків на 10 років. Уланів мав замочок з 3 вежами, обнесений палісадом. Гармат тоді замок не мав взагалі.

18 квітня 1606 — місто перед тим, ймовірно, було повністю знищене, так як король Сигізмунд III Ваза надає кам'янецькому каштеляновіЯкубу Претвічу привілей на закладення тут міста, надає йому ще раз магдебурзьке право. Війтом був Гаврило Івашкович. Місто було звільнене на 4 роки від податків. 1606 р. Якуб Претвич віддав Уланів родичу Павелу Уханському. До Уланова належали 3 села: Тараски, Рибчинці і Вороняче.

За люстрацією 1615 , місто мало 140 осель, перед тим постраждало від набігу перекопського царика i Кантиміра Аги, були спалені передмістя і ближні села.

Місто і замок було з трьох сторін оточене ставами; з четвертої сторони від ставу до ставу місто було оперезане широким валом, який складався з 20 штук, кожна по 30 ліктів (300 м) і трьома міцними вежами, з яких 2 по боках були дубовими. Вежі були помежи частоколом (парканом), який в деяких місцях мав 3 ряди. Старий замок був наново обнесений дубиною, обнесений земляним валом з припалками, були збудовані 2 нові башти і третю стару укріплено. Під замком був дерев'яний костел Господнього Преображення, збудований за сприяння Павела Уханського) в 1615 р. В замку було 2 старих будинки, 3 новозбудованих. Навколо замку було 10 старих комор, збудовано 10 нових. Так як місто стояло на Чорному шляху, комори були необхідні, щоб населення ховалось від татар.

1636 року посесором Уланівського староства був Алєксандр Пясєцкі (П'ясецький).

Під час козацьких війн замок був значно зруйнований; в місті певний час жив Богдан Хмельницький.

За люстрацією 1765 — будувався новий кам'яний замок, який був обнесений старими валами, був ше не закінчений. Місто з прилеглими селами утворюваво окреме староство. Місто належало тоді вінницькому старості Юзефу Чесьньовському (Йосипу Чесньовському). В місті була тоді в'їздна ратуша. Біля міста були підземні погреби, в яких від татарських набігів ховалось населення. На ріці, напроти замку стояв дерев'яний будинок. Тут був розвідний міст, який сполучав з замком.

6 травня 1768 біля міста відбувся бій росіян із конфедератами (під проводом Пульського, Щеньовського, Гіщинського).

1854 — зруйнували замок, із замкових будівель в гр. Пшевлоцький побудував цукрову фабрику.

Что могут сказать специалисты по этой теме?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Пока могу только кратко дополнить тему такими вот источниками:

Замок и городские укрепления Уланова на "Специальной карте Украины" (1650) Боплана:
ul-01.jpg


Руины замка (у самого края картины) на акварели Наполеона Орды, нарисованной в 1871-1874 гг. Судя по данным, приведённым на Википедии, замок был разобран (но, как видим, не полностью) в 1854 г., т.е. лет за 17-20 до того, как в Уланов приехал Н. Орда. На акварели также показан костёл Преображения Господня, который иногда упоминают в описаниях объектов, расположенных близ замка:
ul-03.jpg
Источник

Справка из книжки Яна Лешека Адамчика "Fortyfikacje stałe na polskim przedmurzu Od połowy XV do końca XVII wieku" (2004):
ul-02.jpg


"Приходы и церкви Подольской епархии" (1901):

Цитата

В 1552 г. У. уже упоминается, как опустошенный, и получает привиллегии от польскаго правительства на возобновление и магдебургское право; с этого времени владельцами У. стают греки Дукадиновичи — Лука, Петр, Георгий и Иоанн ("Подолія", изд. Батюшкова, 95). В 1570 г. У. принадлежал уже Рафаилу Сенявскому, старшему сыну гетмана Николая Сенявскаго. Местечку угрожала опасность совсем исчезнуть, но новыя привиллегии ему от короля Сигизмунда III в 1606 г. на имя воеводы Иакова Претвича опять вызвали У. к жизни, так что люстрация 1615 г. застает местечко значительно разросшимся, с крепким замком, но плохо вооруженным; оно принадлежало уже Ушанским, которые получили владельческия права от Претвича, а в 1636 г. У. принадлежал Александру Пясочинскому. Во время казацких войн в ХVII в. мстечко было совершенно разорено и замок разрушен, но так как оно находилось на границе владений украинских полков, то в нем поставлен был казацкий отряд, который устроил на полуострове, образуемом речкою Сниводою, кирпичную крепость-замок и возле нея деревянную церковь.


Возможно именно замок показан на гербе села:
ul-04.jpg
Источник

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Немного оживлю обсуждение. На гравюре Наполеона Орды изображен все же не костел, а Вознесенская церковь.

Во первых костел судя по описанию был в самом замке и был деревянным (разобран в 1837 году). Гравюра же Орды - 1855 года, 18 лет как костела уже не было. Кроме того здание изображенное на рисунке - идентично фото той самой Вознесенской церкви. Вот такие вот мысли

 

VoznesenskaChurchUlaniv.jpeg.ae5e00b95520fd8aeb0e8f92982c55f8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...