Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Небелевка: укрепления протогорода трипольцев


Recommended Posts

Обсуждается этот объект: протогород близ с. Небелевка


По этому объекту есть тонна материалов (страничка на Вики + Google в помощь), ведь это одно из самых больших (более 250 га) и известных поселений трипольской культуры, но в рамках данной темы оставим в стороне самые обсуждаемые детали - дома, выдающуюся храмовую мега-постройку, хозяйственные ямы, дороги/тропинки, керамику и т.п., а вместо этого сосредоточим своё внимание на укреплениях, при помощи которых этот древний мегаполис защищался. Поскольку речь идёт о поселении, существовавшем 6000 лет назад (!), то получается, что перед нами один из ранних образцов оборонных сооружений, найденных на на территории Украины. 

О существовании укреплений у поселения в Небелевке узнал из этого видео. Там, помимо всего прочего, затронули и тему укреплений трипольского поселения (5:25 и далее).

Спутниковый снимок с нанесённым на него результатом магнитой съёмки, выявившей структуру поселения:
nebelivka-01.jpg
Локация на Викимапии

А это схема укреплений:
nebelivka-02.jpg

О ней Михаил Видейко всё в том же видео сказал следующее:

Цитата

Навколо поселення були виявлені на магнітному плані лінії. Ми довго гадали – це стародавні дороги, якісь шляхи чи ще щось… Розкопки показали – поселення було оточене парканом з вкопаних паль. Кожна паля висотою 3 метри, на метр вкопана, тобто 2-метровий паркан довжиною 6 кілометрів. Це приблизно 30 тисяч паль було використано на будівництво цього паркану.

Уявіть собі військовий потенціал поселення з 15 тисячами мешканців, це означає, що там принаймні було кілька тисяч чоловіків. У давні часи кожен чоловік – це воїн. Під час розкопок цих поселень ми знаходимо переважно вістря стріл, але з скарбів, з випадкових знахідок фрагментів відомо дуже багато трипільської зброї… Ну і уявіть що могла зробити у ті часи армія у кілька тисяч душ, озброєна мідними сокирами, кинджалами і таким іншим… А оскільки всі були такі войовничі, то хай вас не дивують оці паркани, оці захисні лінії з палісадів навколо поселень. Їм було, що захищати, але сусіди видно були ще ті, і тому вони будували фортеці.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Дуже поважаю Михайла Відейка, але мені не зрозуміло з чого він взяв, що над землею висота паркану сягала 2 метри. Метр в глибину - все ясно, виявляється археологічними методами, а як він вирахував висоту паркану? Та й назвати паркан "фортецею" - мені здається перебільшенням.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...