Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Spalax

Пользователи
 • Публикации

  17
 • Зарегистрирован

 • Посещение

 • Дней в лидерах

  9

Последний раз Spalax выиграл 13 октября 2017

Публикации Spalax были самыми популярными!

Репутация

15 Хороший

О Spalax

 • Звание
  Ополченец

Информация

 • Пол
  Не определился
 • Город
  Ternopol
 1. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Про Дворище, - тепер частину с. Ішків, поруч якої знаходиться замчище. "Дворище – господарська одиниця, заснована на кровній спорідненості та спільній власності. У Великому князівстві Литовському було визнано державою за одиницю оподаткування." http://www.m-hrushevsky.name/uk/History/1896/EkonStanDnister16st/3Dvorysche.html "Дворище відоме у нас вже з XIV в. (і то спеціально на галицькім ґрунті), але існувало, безперечно, й давніше, бувши, можна думати, початковою клітиною в сформуванні суспільно-політичного укладу; відомості про нього докладніші маємо лише з XVI в., коли та форма вже заникала, але в кутках глухих, менше зачеплених тогочасними перемінами в громадськім устрої, держалася ще в значній цілості,... В середині XVI в. виступає воно вже в стані упадку, близьке до заникання, але ще не стратило цілком свого значіння; уважаючи на важність сієї форми в економічнім і взагалі суспільнім укладі нашого народу... Дворища мають свої назви, звичайно, взяті з імен селянських: очевидно, головний осадник, що був і заступником дворища правним і економічним, давав йому й своє ім’я; його рід і був осередком дворищної спілки." Цей ойконім підтверджує, що тут щонайменше з XIV ст. було поселення (виглядає досить вірогідною 1430 р. - перша згадка про Ішків) У книзі "Походження назв населених пунктів Тернопільщини" Д. Бучко так пояснює назву села Ішків (Єшків): "Утворено від антропоніма Ішко за допомогою суфікса - ів. Ішко - можливий варіант імені Йосип, Ісько, Єсько - варіанти імені Йосип." Ймовірно дворище заснував Йосип.
 2. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Дуже цікава Карта-схема оборонних споруд Тернопільщини" за матеріалами праць Мацюка О.Я. На даній схемі позначено замок у Ішкові. Мапа в цілому: Легенда до мапи: Частина мапи із відміченим Ішківським замком:
 3. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Пропоную поглянути на розміщення замку в Ішкові ще під одним ракурсом: Територія між річками Стрипою та Тудинкою являє собою своєрідний вузький півострів до 2 км із заходу на схід і 9 км із півночі на південь. Русла рік практично неможливо пересікти, - настільки вони сильно-заболочені, навіть у наш час. Підхід з півночі захищає Ішківський замок.
 4. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  у книзі Cudzoziemcy w Polsce : L. Naker, U. Werdum, J. Bernoulli, J.E. Biester, J. J. Kausch (стор. 160) можна прочитати згадку із подорожі Ulrich von Werdum, 1671 року, яка стосується місцевості між Купчинцями і Козовою: З тексту зрозуміло, що від Купчинець до Козови відстань 2 милі (15 кілометрів), в дорозі видно по праву руку на відстані біля милі (приблизно 7 км) - місто Krasnopolis? (далі автори дають примітку що такого міста в цій стороні нема). Якщо помилка лише в назві, то найбільш ймовірніших претендентів на "місто" два, рівновіддалені від ймовірного шляху мандрівника, і обидвоє відображались на різних історичних мапах: Плотича та Ішків. Які будуть думки про це?
 5. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Нарешті вдалось ще раз побувати на замчищі, цього разу з фотоапаратом. Дозволю собі трохи самодіальності, щоб візуально підкреслити його обриси. Зелень вже частково розпустилась і не дозволяє чіткіше прослідкувати релєф. Західний вал із "в'іздною брамою" "В'їздна брама", примітно, що частина внутрішнього двору залишилась все таки не забудованою Південний вал в основному вільний від рослинності Східний вал нависає над заплавою Стрипи на 3-4 метри Вражає геометрія. так сходиться східний і північний вал Це ж місце зі сторони річки
 6. хто працював або зустрічав таку книжку? https://openlibrary.org/books/OL4587747M/Lustracja_wojewo%CC%81dztwa_ruskiego_1661-1665. особливо цікавить 3 том
 7. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  На мапі 1770 р. Regni Poloniae, Magni Ducatus Lithuaniae Provinciarum Foedere et Vasallagio illis junctarum, et Regionum vicinarum, Nova Mappa Geographica Jezakow позначено як "Miasteczko" Також хочу відмітити, що в приміщенні читального залу ЦДІАЛ є "Карта-схема оборонних споруд Тернопільщини" за матеріалами праць Мацюка О.Я. На даній схемі позначено замок у Ішкові.
 8. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Були сподівання що про замок є згадка у описі до мапи (оскільки вона призначалась для військових, - до неї йшов коротки опис всього що можна викорастати у військовій справі, зокрема оборонних споруд, також рельєфу, рік, лісів...) Опис вдалось роздобути завдяки Prof. Dr. Bogusław Dybaś з "Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Wiedniu" Проте нажаль тут замок не згадується Можливо на кінець 18 ст. це і справді були руїни і ніякого оборонного значення не мали... В кого є ще варіанти щодо джерел можливої інформації про замок?
 9. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  До слова... замчище серйозно постраждало в наслідок 2х світових воєн. Так фронт над Стрипою тримався з вересня 1915 по червень 1916 джерело також протягом квітня-липня 1944 року. Як видно з фото 1915 року окопи та інші позиції військ та техніки проходили безпосередньо по місцю замку, а у 1944 Ішків був майже повністю знищено. Тому не дивно що сьогодні слабо, або зовсім не локалізується північні бастіони замку. На фото також видно переправу між ворогуючими сторонами що знаходились по обидва боки річки, відповідно в Ішкові і Богатківцях. Якщо це місце для мосту було для військових зручним у 1915 році, то можливо переправа тут існувала і кількома століттями раніше, у час розбудови замку?
 10. Відомо що при складанні мап Ф.Фон Міга, упорядники до карт долучали також короткий "природничий" опис місцевості. (з точки зору її використання для військових дій: глибина і ширина броду річок, наявність та розміщення будівель, що їх можна використати для укриттів, густота лісів, крутизна схилів і т.д. ) Вам щось відомо про це? де їх можна віднайти для Галичини?
 11. Окрім розміщення на карті у замку в Ішкові та Лабантвели спільним також є їх існування короткий проміжок часу, та слабкий слід в джерелах. Поява на картах останньої може співпадати з розбудовою Ішківського замку.
 12. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Скоріше за все так і було. В такому випадку, найпізніше замок могли зруйнувати під час подій Львівської (1695 рік) або Підгаєцької битв (1698 рік). Тоді відбулись останні напади татарські на Галичину. З цього часу замок втрачає своє, хоча б якесь значення. На території замчища на 1779-82 рік чітко видно три кам'яні будівлі, що розмішені класично для замків - "букаою П", хоча зовсім не продивляються стіни... Можливо на той момент, це вже були руїни, або будівлі доживали свій час, бо на карті 1861-64 років від них немає і сліду. Замчище ледь продивляється і зайняте вже, ймовірно, селянськими подвір'ями. Окрім розміщення на карті у замку в Ішкові та Лабантвели спільним також є їх існування короткий проміжок часу, та слабкий слід в джерелах. Поява на картах останньої може співпадати з розбудовою Ішківського замку.
 13. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Користуючись засобами сайту (http://mapire.eu/en/synchron/?zoom=17&lat=49.40831&lon=25.35828&ll=firstsurvey) можна підрахувати що замчище займає площу близько 1700 м2. Укріплення мало квадратну форму зі сторонами по 130 м. Замок повинен був мати ворота з північно-західного боку. Із замку ведуть три основні шляхи: 1. На північ через Дворище в Купчинці; 2. На захід, долиною попри ліс, через Росоховатець до Козови; 3. На південь, через село, на Семиківці.
 14. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Нарешті фото Сподіваюсь маєте також фотографії місця де розташовувався замок... Фон Вердум писав свій щоденник у 1672 р., до того часу від заснування замку і першої церкви могло багато змінитись, навіть якщо брати до уваги часті татарські напади. Як я писав раніше - Ішків знаходить на прямій Микулинці - Козова - Бережани, - тому версія про переправу в цьому місці через Стрипу першою спала на думку. Згідний, якщо дивитись на рельєф, то місце для переправи не найзручніше. Але більші поселення з замками переважно не виникали на периферії, але на більш, чи менш важливих торгівельних шляхах. Він з часом занепав, тому Ішків і не отривам подальшого розвитку, а перетворився на звичайне село. Це як один з варіантів. З цим не згідний. Якщо подивитись на карту назва села вжита 2 рази тому що воно розміщене на двох різних аркушах мапи. на одному аркуші Iszkow на іншому - Iszkowa. Для порівнянна можна звернути увагу на познаяення назв інших поселень на стику аркушів, вони не завжди співпадають(Kidanow/Kaudanow, Bialikirnice/Bialokrenica). Напевно у Фон Міга була багато помічників Думаю Дворище - більш давня назва і могла існувати навіть до заснування Ішкова. Звучить вона як щось дуже давнє. До речі Ішків позначався також ще як Іщків та Ішаків. На місцевому говорі вимовляється як [Йишків]. Дворище місцеві також називають в множині як Дворища, або Двориска.
 15. Spalax

  Ішків (Ишков): замок

  Ця версія найбільше підходить, адже церква св. Михаїла розташована біля цвинтару і на кінець 18 ст. - це ба окраєна села Якщо провести аналогію з іншими замками цієї лінії, як наприклад Золотники, Козлів... то можна припустити що замок разом з церквою св. Антонія збудовано в середині 15 століття (сюди вписується 1430 рік заснування Ішкова). Дивно що до появи в мережі мапи Ф.Фон-Міга ніхто не знав про його існування. Можливо тому що він існував не надто довгий період часу. На рахунок, що зображено на березі р. Стрипи зі сторони Богатковець - незнаю, спробую розпитатив місцевих.
×