Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум
Nimrod

Битица: городище

Рекомендованные сообщения

Городище відноситься до волинцевської археологічної культури періоду існування великих слов'янських військових союзів - "славіній" (8-9 ст.), яка (культура) співвідноситься зі славінією сіверян на ранній стадії її існування (вплив степових народів на сіверян утворив в подальшому роменьску археологічну культуру) і на даний час є унікальним для волинцевської культури випадком укріпленого поселення.

Битицьке городище - єдине укріплене поселення волинцевської культури розташоване на високому останці корінного берега р. Псел поблизу с. Битиця (Сумська обл.) Його площа перевищує 7 га. Пам'ятку досліджував у 1953 р. І.І. Ляпушкін, у 1984-1991рр. О.В. Сухобоков і С.П. Юренко. Відкрито понад 60 жител-напівземлянок з глиняними печами, господарські споруди і ями, кузню, а також знайдено два скарби прикрас і знарядь праці. З городища походить велика колекція ліпного та гончарного (у тому числі амфор) посуду. Виявлено близько 250 металевих виробів (наральники і чересла, серпи, коси-горбуші, сокири, тесла, струг), зброю та кінську збрую (наконечники списів, дротиків, стріл, бойові сокири, шабля, стремена і вудила). Городище почало функціонувати у середині 8 ст., а загинуло на межі 8/9 ст. Городище було великим торгово-ремісничим та адміністративним центром, на якому простежується співіснування слов'янського і тюркського населення. Зокрема, присутні риси, притаманні культурі кочовиків - юртоподібні житла (10-15 % від загальної кількості), піч-тандир, певні категорії озброєння. Це дає підстави вважати його форпостом Хозарського каганату на слов'янських землях, а саме, на території племінного об'єднання сіверян.

*З навчального посібника "Давні слов'яни. Археологія та історія", К. "Стародавній світ", 2012, 366с., нак. 1000 прим., - с.354.

При цьому характер оборонних споруд городища не уточнюється. Але зважаючи на розташування його не просто на березі річки, а на окремому узвишші - останці, можливо воно не мало серйозних штучних укріплень, крім ескарпування частини схилів та частоколу в найбільш доступних для проходу нападників місцях.

Прошу доповнити повідомлення наявною інформацією.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на других сайтах

Ваша публикация должна быть проверена модератором

Гость
Вы не авторизованы. Если у вас есть аккаунт, пожалуйста, войдите.
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 смайлов.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...

×