Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Битица: городище


Рекомендованные сообщения

Городище відноситься до волинцевської археологічної культури періоду існування великих слов'янських військових союзів - "славіній" (8-9 ст.), яка (культура) співвідноситься зі славінією сіверян на ранній стадії її існування (вплив степових народів на сіверян утворив в подальшому роменьску археологічну культуру) і на даний час є унікальним для волинцевської культури випадком укріпленого поселення.

Битицьке городище - єдине укріплене поселення волинцевської культури розташоване на високому останці корінного берега р. Псел поблизу с. Битиця (Сумська обл.) Його площа перевищує 7 га. Пам'ятку досліджував у 1953 р. І.І. Ляпушкін, у 1984-1991рр. О.В. Сухобоков і С.П. Юренко. Відкрито понад 60 жител-напівземлянок з глиняними печами, господарські споруди і ями, кузню, а також знайдено два скарби прикрас і знарядь праці. З городища походить велика колекція ліпного та гончарного (у тому числі амфор) посуду. Виявлено близько 250 металевих виробів (наральники і чересла, серпи, коси-горбуші, сокири, тесла, струг), зброю та кінську збрую (наконечники списів, дротиків, стріл, бойові сокири, шабля, стремена і вудила). Городище почало функціонувати у середині 8 ст., а загинуло на межі 8/9 ст. Городище було великим торгово-ремісничим та адміністративним центром, на якому простежується співіснування слов'янського і тюркського населення. Зокрема, присутні риси, притаманні культурі кочовиків - юртоподібні житла (10-15 % від загальної кількості), піч-тандир, певні категорії озброєння. Це дає підстави вважати його форпостом Хозарського каганату на слов'янських землях, а саме, на території племінного об'єднання сіверян.

*З навчального посібника "Давні слов'яни. Археологія та історія", К. "Стародавній світ", 2012, 366с., нак. 1000 прим., - с.354.

При цьому характер оборонних споруд городища не уточнюється. Але зважаючи на розташування його не просто на березі річки, а на окремому узвишші - останці, можливо воно не мало серйозних штучних укріплень, крім ескарпування частини схилів та частоколу в найбільш доступних для проходу нападників місцях.

Прошу доповнити повідомлення наявною інформацією.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.
Примечание: вашему сообщению потребуется утверждение модератора, прежде чем оно станет доступным.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...
×
×
  • Создать...