Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Битица: городище


Nimrod

Recommended Posts

Городище відноситься до волинцевської археологічної культури періоду існування великих слов'янських військових союзів - "славіній" (8-9 ст.), яка (культура) співвідноситься зі славінією сіверян на ранній стадії її існування (вплив степових народів на сіверян утворив в подальшому роменьску археологічну культуру) і на даний час є унікальним для волинцевської культури випадком укріпленого поселення.

Битицьке городище - єдине укріплене поселення волинцевської культури розташоване на високому останці корінного берега р. Псел поблизу с. Битиця (Сумська обл.) Його площа перевищує 7 га. Пам'ятку досліджував у 1953 р. І.І. Ляпушкін, у 1984-1991рр. О.В. Сухобоков і С.П. Юренко. Відкрито понад 60 жител-напівземлянок з глиняними печами, господарські споруди і ями, кузню, а також знайдено два скарби прикрас і знарядь праці. З городища походить велика колекція ліпного та гончарного (у тому числі амфор) посуду. Виявлено близько 250 металевих виробів (наральники і чересла, серпи, коси-горбуші, сокири, тесла, струг), зброю та кінську збрую (наконечники списів, дротиків, стріл, бойові сокири, шабля, стремена і вудила). Городище почало функціонувати у середині 8 ст., а загинуло на межі 8/9 ст. Городище було великим торгово-ремісничим та адміністративним центром, на якому простежується співіснування слов'янського і тюркського населення. Зокрема, присутні риси, притаманні культурі кочовиків - юртоподібні житла (10-15 % від загальної кількості), піч-тандир, певні категорії озброєння. Це дає підстави вважати його форпостом Хозарського каганату на слов'янських землях, а саме, на території племінного об'єднання сіверян.

*З навчального посібника "Давні слов'яни. Археологія та історія", К. "Стародавній світ", 2012, 366с., нак. 1000 прим., - с.354.

При цьому характер оборонних споруд городища не уточнюється. Але зважаючи на розташування його не просто на березі річки, а на окремому узвишші - останці, можливо воно не мало серйозних штучних укріплень, крім ескарпування частини схилів та частоколу в найбільш доступних для проходу нападників місцях.

Прошу доповнити повідомлення наявною інформацією.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...