Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум
HOUSE MD

Сенявські гербу Леліва / Seniawski

Рекомендованные сообщения

Що до походження відомого в Речі Посполитій сімейства Сенявських науковці не дійшли до єдиної думки. Історик П. Сас вважав родоначальником династії німця з над Рейну Бертольда (1140 р.); геральдик Б. Папроцький - Спічимержа з Тарнова (1082p.). Також до польських родин відносить Сенявських Леон Бірлковський [1]. Існує версія, що предок Сенявських походив із Чехії.

Український дослідник архітектури і мистецтва Логвин вважає Синявських українськими феодалами, які після захоплення Галичини польським королем Казимиром швидко окатоличилися. В доказ цього припущення наводиться той факт, що у 1540 р. Микола Сенявський просив короля дати дозвіл на переклад спадкових документів за 1415 р. з руської мови на польську.

Польський геральдик К. Несецький, а за ним і дослідник Бережанщини М. Мацішевський вважали, що родоначальником Синявських був накельський каштелян Дмитро Грановський (Dymitro Granowski). Його син Рафаїл, одружившись з дідичкою села Сеняви Ярославського повіту Польщі (за Я. Бауером), осів в цьому населеному пункті і зробивши його родовою осадою став іменуватись Сенявським. За версією вище названих дослідників у Рафаїла було три сини - Гунтер, Ієронім і Микола. Підтвердженням цієї гіпотези може служити напис на фасаді брами Сатанова: «Адам Микола з Гранова Сенявський, власник Шклона і Міши, каштелян краківський…»

Цю гіпотезу спростовує історик Фердинанд Стеттнер у своїй книзі "Як Сенявські стали власниками Бурштина ?" (Бережани, 1938). Він доводить, що родовою осадою Сенявських було село Сенява у Бобрецькому повіті, яке в 2-й половині XV ст. перейменували в Соколівку, і що витоки цієї династії губляться в 40-х роках XV ст. на іменах галицького і львівського земських суддів Миколи і Гюнтера (Nicolaus Syenyawski a fratre suo Gvnczerz de Ghodorkowicze [8]) від родової осади яких - села Сеняви - вони отримали своє прізвище. Підтвердженням цього є історія продажу Сеняви і Ходорківців Міхніком (Michnik), брат Бенки (Bienki) („ne-pos domini Byenkow") Дмитрові Волчковічові (Dymitrowi Wołczkowiczowi). Акт був посвідчений 1415 року в Львові… Наступного дня Волчкович відпродав села деякому Свахові (Swach, Swiach, Swiaszko, Swiętosław) з Ходорковець[2]. В 1440 році Свах судився з Богданом Скарбком (Bohdanem Skarbkiem) з Козови [3], а від березня 1441 року процес провадив вже Микола з Ходорковець (Niclaum de Chdorowicze) [6]. В 1441 році Свянтослав з Ходорковець (Swanthoslai de Chodorcowicze) судився з Франеком з Дзвенятника (Franczek de Dzewyatniky) [4] , котрий був братом Миколая, котрий в 1445 році іменується як Миколай з Сеняви (Nicolaura de Szenyawa)[9]. В 1448 році зустрічаєм вже Nicolaus Syenyawski (7)

1. Leon Birlkowski, “Podole w wieku XVI” , Вашава, 1920. ст.164

2. «Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego», Część I, Tom 11, Kraków, 2003 (стр. 243-256).

3. AGZ, t. 14, 1889, s. 15

4. AGZ, t. 14, 1889, s. 24

5. AGZ, t. 14, 1889, s. 29

6. AGZ, t. 14, 1889, s. 251

7. AGZ, t. 14, 1889, s. 275

8. AGZ, t. 14, 1889, s. 181

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на других сайтах

Ваша публикация должна быть проверена модератором

Гость
Вы не авторизованы. Если у вас есть аккаунт, пожалуйста, войдите.
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 смайлов.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...

×