Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Свирж: кто же хозяин?


Filin

Рекомендованные сообщения

Обсуждается этот объект: Свиржский замок
 

Цитата

24.05.2013

Свиржский замок может поменять хозяина

Союзу архитекторов Украины новый председатель Львовской ОГА Виктор Шемчук посоветовал определиться: или вы приступаете к ремонту Свиржского замка, или Перемышлянский районный совет поставит вопрос о возвращении памятника национального значения в собственность территориальной громады.

Десятилетиями уникальный замок ХV века в селе Свирж Перемышлянского района, построенный в стиле ренессанса, находится в заброшенном состоянии.

Это удивительное творение человеческих рук и природы, размещенное на крутом обрыве полуострова рядом с прудами на фоне живописного ландшафта, часто вызывало интерес отечественных кинематографистов.

Здесь снимали целый ряд фильмов, среди которых «Три мушкетера», «Китайская шкатулка». Сюда часто приезжают туристы и гости Львовщины, но особой популярностью Свирж пользуется среди художников и велотуристов.

Виктор Шемчук стал третьим за последних четыре года председателем ОГА, который посетил Свиржский замок и взялся за решение двадцатилетней проблемы.

С 1997 года Свиржский замок находится в бесплатном пользовании Союза архитекторов Украины, а в советское время — Союза архитекторов СССР. Сначала планы были наполеоновские — реставрировать корпуса замка площадью 3500 квадратных метров под гостиничные номера, конференц-зал и столовую. Перед распадом СССР выполнили некоторые работы. До сих пор сохранились уникальные деревянные потолки и паркетные щиты на полу.

Сейчас вся работа Союза архитекторов Украины, как рассказали представители районных властей, сводится к содержанию одного работника замка — заместителя директора дома творчества «Свирж» Владимира Мандзяка. 28 лет он выступает в роли охранника, строителя и реставратора. И как раз благодаря ему не растащили то, что удалось сохранить.

С 1963 года замковый ансамбль оборонительных и жилых сооружений признан памятником архитектуры и градостроительства национального значения. С целью его сохранения планировали создать международный центр архитектуры в Свиржском замке.

«Союз архитекторов Украины десятилетиями ничего не делал в замке, который имеет хорошие перспективы для развития, — прокомментировал ситуацию «Голосу Украины» председатель Львовской ОГА Виктор Шемчук. — Районному совету стоит рассмотреть этот вопрос на сессии. Если они готовы найти инвестора или концессионера, то пусть поднимают вопрос о возвращении замка в собственность территориальной громады».

Но если Союз архитекторов Украины сможет отремонтировать помещение и для этого привлечет средства, местные власти готовы поддержать такие шаги.

Свиржский замок входит в «Золотую Подкову Львовщины», имеет хорошую историю и прекрасную перспективу — это может быть очень популярный объект современного туризма.

Богдан КУШНИР

Источник

Председатель Львовской ОГА Виктор Шемчук (в центре) с руководителями Перемышлянского района решают, как быть со Свиржским замком:

post-1-0-65039100-1369564240_thumb.jpg
Фото Сергея Черешневского (пресс-служба ОГА).

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 4 месяца спустя...

01.10.13

Свірзький замок: залишити чи забрати?

Свірзький замок знову потрапив у центр суспільної і владної уваги. Знову порушено питання, чи віддати його на баланс Перемишлянської райради, чи залишити Спілці архітекторів України?

Райрада звинувачує Спілку в тому, що та за багато років не спромоглася зробити нічого корисного для замку. Натомість у Спілці кажуть, якщо передати району, то це означатиме руйнацію історичної перлини.

Дістатися до Свірзького замку зі Львова просто. З автостанції №5, що на вулиці Луганській, 20, потрібно сісти на автобус до Перемишлян, який їде через Свірж. Поїздка в один бік коштуватиме 9 грн. Сам замок важко проїхати, бо його дуже добре видно з дороги. Довкола – чарівний ландшафт з озером. От тільки в суботу-неділю ним можна помилуватися лише зовні, бо сам замок зачинений. Впродовж 40 хвилин, що я була у неділю, до замку приїхало семеро туристів, котрі походили довкола, пофотографувалися і розчаровано поїхали назад. Відразу виникає запитання: чому так? Адже вихідні – це найзручніший час для таких подорожей. Хто ж відвідує замок у будні? Чи можна з цього хоча б щось заробити?

І хоча номінально Свірж входить у так звану «Золоту підкову», проте туристичні фірми вкрай рідко включають його у свої тури замками Львівщини.

В. о. директора Будинку творчості «Свірж» Володимир Мандзяк, який працює у замку вже тридцять років, розповів, що туристів дуже мало. У вихідні він не працює, бо доглядає за замком один: косить траву, щоб не заростала, намагається підтримати будівлю в належному вигляді. Визнає, що всього зробити не вдається, бо він один. Зарплату йому виплачує Спілка архітекторів України. Володимир Мандзяк розповів, що цьогоріч купили газонокосарку, бо було важко боротися із травою.

У деяких кімнатах замку ще збереглася автентична підлога, десь – паркет вже зірваний. В одному із залів є старий камін. Володимир Мандзяк додав, що довкола замку є територія у 25 га, де можна зробити тенісні корти, сади, якщо в замку діятиме готель.

Чергового разу влада згадала про Свірж наприкінці травня, тоді голова Львівської ОДА Віктор Шемчук сказав, що замок треба забрати у Спілки архітекторів України. У коментарі ZAXID.NET юрист Олег Мицик розповів, що нічого складного і проблемного в передачі майна немає – все прозоро. У цьому випадку, виходячи з вимог Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», потрібна лише ініціатива у формі пропозиції (звернення), погоджена з відповідними органами (органом охорони культурної спадщини), та рішення Кабінету Міністрів України. Тобто питання – здебільшого в політичній волі.

Однак не варто забувати, що, відповідно до ст. 13 Конституції України та ч. 4 ст. 319 Цивільного кодексу України, власність зобов’язує. «Передача майна на баланс органів місцевого самоврядування, звичайно, потягне за собою обов’язки та негайні витрати. Тому не так часто останні ініціюють питання про передачу об’єктів на їхній баланс – через неможливість обслуговування»,– сказав він.

Очевидно, зваживши на цю обставину, Шемчук уже у червні виступив за збереження статус-кво. Він зазначив, що Спілка готує гарантійні плани розвитку замку. Остання ж надіслала лист голові облдержадміністрації щодо планів використання Свірзького замку. В одному із пунктів вказано, що планується забезпечити відвідування 4-5 великими групами туристів на місяць і загальною кількістю відвідувачів понад 1,5 тис. на рік.

Але в гру вступила Перемишлянська районна рада, на своєму засіданні 20 червня вона обговорила текст звернення до Кабінету Міністрів України щодо передачі замку на баланс міст та сіл Перемишлянського району. Проте відсилання листа було відтерміноване.

Але вже 19 вересня депутати райради таки проголосували за звернення до Кабміну, аби передати Свірзький замок. Голова Перемишлянської районної ради Петро Бучок сказав, що звернення надішлють впродовж 10 днів. На відповідь Кабмін матиме місяць.

«Нам надіслали листи зі Спілки архітекторів, але там лише їхні наміри, а й до сьогодні нічого не зроблено. Ми хотіли, щоб було конкретно розписано, що реставрацію зробимо до такого-то числа», – зазначив голова райради. За його словами, якщо замок передадуть, то гроші шукатимуть передусім у Польщі. Петро Бучок додав, що є підписані договори про співпрацю.

Окрім того, гроші можна взяти й з місцевих бюджетів. Але чи можна це зробити у тому обсязі, який потрібен? Теоретично, можна, але…

ZAXID.NET надіслав запит до Львівської обласної державної адміністрації щодо того, скільки коштів останніми роками влада виділяла на замки Львівщини. У відповіді повідомлялося, що 2008 року виділили 95 тис. на підготовку та проведення конкурсу з передачі в концесію замку в с. Свірж. Більше на замок грошей не надходило.

Тому вже згаданий Володимир Мандзяк дуже скептично висловлюється про плани районної влади. «Ми не маємо чим в районі відремонтувати дороги, то ми ще братимемо замок? Питати треба зі Спілки», – зазначив він.

Та й сама Спілка архітекторів не бажає так просто здавати замок. Віце-президент Національної спілки архітекторів України Олександр Ярема розповів ZAXID.NET, що на базі Свіржа планують створити Міжнародний центр архітектури. Долю замку вирішуватимуть 4-5 жовтня під час пленуму Спілки. Саме тоді, за його словами, мають стати відомими дати, коли можна очікувати початку робіт.

За задумом Спілки, у Свірзькому замку повинен запрацювати готель, конференц-зал, ресторан і приміщення, де розмістять експозицію. «Ще Борис Возницький казав, що має готову меблеву колекцію, щоб заповнити Свірзький замок», – розповів Ярема. Проте навіть якщо цих меблів не передадуть, він переконаний, що знайдуться люди, які пожертвують замку речі з приватних колекцій.

Загалом на реставрацію, за найскромнішими оцінками, потрібно понад 20 млн грн. «Кінцеву суму важко назвати, бо готель можна зробити тризірковим, а можна п’ятизірковим», – сказав він. На реставрацію гроші шукатимуть у закордонних інвесторів. До прикладу, польські архітектори вже підтримали бажання наших зробити на базі замку у Свіржі Міжнародний центр архітектури. Олександр Ярема розповів, що під час Днів Франції в Україні передав пакет документів про співпрацю щодо Свірзького замку французькому послу Алену Ремі. «Якщо Україна підпише угоду про асоціацію, то інвестор буде захищений і не боятиметься вкладати туди гроші», – додав Олександр Ярема. Він розповів, що проект адаптації замку робитиме заслужений архітектор України Юрій Лисецький. «Адже жоден інвестор не виділятиме кошти під ніщо. Проект поділить реставрацію на періоди. Крім того, буде проаналізовано точну кошторисну вартість», – сказав Ярема і додав: «Ми плануємо представити цей проект у Брюсселі, щоб отримати фінансування, яке б ішло напряму з Брюсселю».

Крапку у цій справі може поставити тепер Кабінет Міністрів. Саме там вирішуватимуть, чи віддадуть замок на баланс району, чи залишать Спілці.

Джерело
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 3 недели спустя...

24 октября, 2013

Замок Свирж на Львовщине отдают в концессию. Очереди нет

Львовская ОГА готовит документы для объявления конкурса по передаче в концессию замка в с. Свирж Перемышлянского района Львовщины. Конкурс планируют объявить в конце этого или начале следующего года.

Об этом 24 октября на пресс – конференции сообщил начальник отдела культурного наследия и культурных ценностей ЛОГА Андрей Левик.

Как рассказал А.Левик, до 1939 года Свиржский замок имел конкретных владельцев, потом там было правление колхоза, колхозные склады, размещалась школа механизаторов. Впоследствии дворец был передан в пользование Союзу архитекторов Украины сроком на 49 лет для обустройства там дома творчества, однако проект как таковой не состоялся.

Левик также отметил, что замысел о передаче замка в концессию возник несколько лет назад. «Сначала Союз архитекторов Украины согласовал передачу замка в концессию с учетом определенных условий, однако впоследствии отозвал это согласование. Вопрос остановился», – отметил А.Левик.

По его словам, нынешний председатель ЛОГА Виктор Шемчук поддержал инициативу властей Перемышлянского района о передаче замка в концессию, идет подготовка документов для объявления конкурса, который планируется провести в конце этого или начале следующего года.

«К сожалению, очереди на то, чтобы стать концессионером, пока нет. Пока потенциальных кандидатов нет. Еще никто не соглашался», – констатировал А.Левик.

Он отметил, что основные требования к концессионеру – обеспечить сохранность объекта, его аутентичные элементы. Кроме того, речь идет о комплексном подходе, ведь это не только замок, но и 25 га земли, пруд.

Со слов чиновника ЛОГА следует, что ожидают концессионера с немалыми доходами. Ведь для реставрации замка, находящегося в плачевном состоянии, по оценкам А.Левика, нужно 30-35 млн грн.

Источник
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 2 недели спустя...

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.
Примечание: вашему сообщению потребуется утверждение модератора, прежде чем оно станет доступным.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...
×
×
  • Создать...