Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Чортків: реставрація


Recommended Posts

Чудова новина, нарешті взялися за реставрацію Чортківського замку.  Заява виглядає досить абміційно - за три місяці відновити стіни та вежі палацу і покрити їх черепицею.

 

На Тернопільщині в межах «Великої реставрації» відновлять кілька замків та міську ратушу  30.09.2021 12:05


Про це кореспонденту Укрінформу розповів генеральний директор Національного заповідника «Замки Тернопілля» Анатолій Маціпура.

«Міністерство культури та інформаційної політики України розширило перелік проєктів з реставрації, консервації, ремонту пам’яток культурної спадщини – замків, інших фортифікаційних, оборонних, палацово-паркових комплексів, які реалізують у межах програми «Велика реставрація». Зокрема, на Тернопільщині оновлять Збаразький, Чортківський замки та ратушу на площі Ринок у місті Бережани», – повідомив Маціпура.


За його словами, для ліквідації аварійного стану пам'ятки архітектури національного значення XVII ст. – замку у Чорткові – виділили 17,5 млн грн. Передбачається відреставрувати стіни частини замкового палацу, дві вежі та накрити їх автентичною черепицею, яку вже доставили з-за кордону. Планують завершити роботи до кінця року.

Як повідомляло агентство, програма «Велика реставрація» розрахована на 2021-2023 роки та має на меті перетворити об'єкти матеріальної культурної спадщини на один з основних ресурсів розвитку України, зробити їх туристичними «магнітами».

 

https://www.ukrinform.ua/rubric-tourism/3324755-na-ternopilsini-v-mezah-velikoi-restavracii-vidnovlat-kilka-zamkiv-ta-misku-ratusu.html

Link to comment
Share on other sites

Станом на жовтень маємо явний прогрес

 

На Тернопільщині почали реставрацію Чортківського замку 05.10.2021 16:24


Ремонтні роботи з реставрації одного із найстаріших в області замків – Чортківського - розпочали на Тернопільщині.
Про це кореспонденту Укрінформу повідомив генеральний директор Національного заповідника «Замки Тернопілля» Анатолій Маціпура.

«Замок у Чорткові тривалий час потребував зміцнення технічного стану, відновлення втрачених і пошкоджених елементів та консервації. Вже відбулись процедури закупівлі із встановлення консерваційного даху вартістю 14,4 млн грн. До кінця цього року тут планують завершити роботи. Після ремонту замок, безумовно, збільшить свій туристичний потенціал», – сказав Маціпура.

За його словами, кошти на реставрацію замку в Чорткові виділили в межах програми Президента Володимира Зеленського «Велика реставрація».

Проєкт відібрала експертна рада при Міністерстві культури та інформаційної політики.


Передбачено облаштувати мистецьку галерею, встановити музейні експозиції, присвячені історії самого замку, на замковій території діятиме туристичне арткафе, працюватимуть сувенірні магазини. Усі реставраційні роботи здійснюватимуть на основі збережених іконографічних матеріалів давньої споруди.

Чортківський замок тривалий час був резиденцією українських магнатських родів Гольських та Потоцьких, а тепер входить до Національного заповідника «Замки Тернопілля».

До складу заповідника, крім архітектурного комплексу Збаразького замку XVII століття, входять церква Преображення Господнього 1600 року, ансамбль споруд монастиря ордену отців Бернардинів та ще 10 замків у Тернопільській області.

Як відомо, 16 проєктів, які стосуються реставраційно-ремонтних робіт різних пам’яток архітектури Тернопільщини, увійшли до переліку «Великої реставрації».


Цього року планують реалізувати два проєкти. Перший – ліквідувати аварійний стан Чортківського замку, пам’ятки архітектури національного значення і другий – капітальний ремонт та реставрація перехідного мосту та стін до замку у Збаражі.

Програма «Велика реставрація» розрахована на 2021-2023 роки та має на меті перетворити об'єкти матеріальної культурної спадщини на один з основних ресурсів розвитку України, зробити їх туристичними «магнітами».

Link to comment
Share on other sites

 

Cтаном на Листопад бачимо що активно відновлюється стіна палацу і вже покрита одна замкова підлога/поверх.  Факт що будівлю будуть покривати черепицею теж дуже обнадіює.  Цікаво било би бачити сам паспорт реставрації.

Давні вежі замку на Тернопільщині вкриють іспанською черепицею 04.11.2021 11:32


Оборонні споруди пам’ятки архітектури національного значення XIV століття – замка у Чорткові –вкриють спеціальною черепицею, яку вже привезли з Іспанії.
Про це кореспонденту Укрінформу повідомив генеральний директор Національного заповідника «Замки Тернопілля» Анатолій Маціпура.

«Реставраційні роботи у Чортківському замку розпочали ще влітку цього року у межах програми Президента України «Велика реставрація». Зараз фахівці ліквідовують аварійний стан цієї фортифікаційної споруди. Розпочали відтворювати стіни замкового палацу, крім цього, вкриють дві вежі замка автентичною черепицею, котру доставили з Іспанії», – розповів Маціпура.

 

 

ch4.jpg

ch1.jpg

ch2.jpg

ch3.jpg

ch5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Нажаль ніде не вказано хто саме проводить реставрацію і чи було залучено фахівців. Вдалося знайти фото паспорта + плакат. На загал паспорт реставрації виглядає досить примітивно  -  на даху є відсутність флюгерів і коминів, що не співпадає з рендером палацу на плакаті.

 

 

ch6.jpg

ch8.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

І ще фото з реставрації - видно ту черепицю яку замовляли  з Іспанії.  З цього приводу мені цікаво - що такого особливого в іспанські черепиці? Невже ніде в Україні не випускається черепиця, що треба було замовляти аж з Іспанії?  Чи це не відмивання коштів? 

 

 

ch9.jpg

ch10.jpg

ch11.jpg

ch12.jpg

ch13.jpg

Link to comment
Share on other sites

Натрапив на таке відео - цікаво що стіни зоображені без деревяних кріплень:


Чортківський замок відтепер у тривимірному просторі

 

 

Link to comment
Share on other sites

Як вдалося дізнатися, зоображення на плакаті - план відтоврення замку архітектурною майстернею Юрія Вербовецького. Дивно що на цьому плані чомусь однієї з кутових веж - хоча ілюструються її залишки.  

 

 

ch17.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Як і думалося, реставраційні роботи по замку не такі вже і реставраційні

«Велика реставрація» Чортківського замку: погляд фахівця

https://chortkiv.city/articles/165117/velike-restavraciya-chortkivskogo-zamku-ochima-fahivcya

Link to comment
Share on other sites

 

А тепер як завжди: реставрацію замку, на яку видали 14 мільйонів гривень, отримала фірма як не має жодних реставраційних навичок (будували військові містечка) і за всі ці мільйони усьо-навсього збудує аварійне покриття і деякі стіни.  Як видно по планах -  дах буде дуже примітивним і невідомо чи історичним.  Закупівля при цьому "іспанської черепиці" виглядає нічим іншим як відмиванням коштів.  

 

Стало відомо, який підрядник влаштує консерваційний дах у Чортківському замку

Національний заповідник «Замки Тернопілля» спрямує 14 млн грн на ліквідацію аварійного стану Чортківського замку на Тернопільщині.

Про це інформує Чортків.Онлайн. Раніше видання повідомляло, що загалом на реставрацію виділять 87 мільйонів.

Відповідний договір підписали з ТОВ «Спеціальна науково-виробнича будівельна реставрація «Кам’янець» (далі – «СНВБ реставрація «Кам’янець»).

Йдеться про влаштування консерваційного даху, який повинен вберегти фортифікаційні стіни від подальшого руйнування. Тут також відтворять стіни з місцевого каменю-пісковику на основі іконографічних матеріалів, встановлять блискавкозахист.

Кошти на рестраврацію виділили в рамках національної програми «Велика реставрація». Проєкт відібрала експертна рада при Міністерстві культури та інформаційної політики.

Роботи повинні завершити до кінця цього року. Цей, перший етап реконструкції, хочуть зробити до 500-ї річниці заснування Чорткова, яку святкуватимуть 2022 року. На території замку планують організовувати виставки, а також відкрити тут туристичне арткафе та сувенірні магазини.

Про підрядника

Фірма «СНВБ реставрація «Кам’янець» зареєстрована 2004 року в місті Кам’янець-Подільський Хмельницької області. Її власницею є місцева мешканка, реставраторка Раїса Розум’як.

Упродовж 2020-2021 років компанія «СНВБ реставрація «Кам’янець» отримала державних замовлень на 71 млн грн. Найбільше підрядів фірма отримала від квартирно-експлуатаційного відділу Чернівців – 56 млн грн на капітальні ремонти будівель на території військових містечок.

На поточному тендері фірма «СНВБ реставрація «Кам’янець» конкурувала з ТОВ «Салон «Архітектура. Будівництво. Дизайн» та ТОВ «Укрполреставрація».

Під час аукціону лише компанія «Салон «Архітектура. Будівництво. Дизайн» знизила свою пропозицію, інші ж учасники залишили ціни незмінними.

Нагадаємо, Чортківський замок спорудили наприкінці ХІV столітті. Він був резиденцією українських магнатських родів Гольських та Потоцьких, а тепер входить до національного заповідника «Замки Тернопілля». За даними Чортківської міської ради, протягом останніх десяти років державних коштів на ремонт та реставрацію замку не виділяли.

 

https://galinfo.com.ua/news/stalo_vidomo_yakyy_pidryadnyk_vlashtuie_konservatsiynyy_dah_u_chortkivskomu_zamku_369932.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...