Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум
Sign in to follow this  
Arsen Замки -Тернопільщини

Теребовлянський повіт

Recommended Posts

Мова йде про адміністративну одиницю на території сучасної Тернопільської області, під час Речі Посполитої: Теребовлянський повіт

Ця тема стосується наступних сучасних районів: Тернопільський, Теребовлянський, Козівський, Підволочиський, Гусятинський та Чортківський.

Для початку я раджу вам прочитати статтю "Історія України у світлі регіональних досліджень" Зеновія Федунківа про адміністративний поділ Галичини впродовж історії, для кращого розуміння теми (за ось цим посиланням).

Отже, після захоплення частини Галицько-Волинського князівства поляками у 1349 р., відбулася інкорпорація цієї території на правах особистого володіння короля під назвою Руського Королівства аж до 1434 р. . У 1434 р. cтворюється Руське воєводство на базі однойменного королівства, воно проіснувало до 1772 р.

Польське королівство поділялося на воєводства. Руське воєводство поділялося на землі, а землі в свою чергу на повіти (наступні схеми взяті з статті пана Зеновія, за що я йому дуже вдячний) :
Screenshot_4.thumb.jpg.522d856ea36607bdf18b04e70ded636c.jpg Screenshot_2.thumb.jpg.ed56438703c69fa5a0644ccd4e1b2eb5.jpg

Screenshot_6.thumb.jpg.8fd43b3af85207984ffcc26511dd3ff8.jpg

На данний момент я хочу залишитися на цьому історичному періоді, на Теребовлянському повіті (можливо по мірі доповнення теми будуть пророблені і подальші хронологічні періоди).

Отже як ми бачимо межі повіту є приблизними, саме тому я хочу доповнити ці схеми, розробленою мною мапою Теребовлянського повіту станом на 1564 р. Ця мапа базується на люстрації Теребовлянського повіту 1564 р. (джерело: Polska XVI wieku pod wzgledem geograficzno-statystycznym T.7 Ziemie ruskie. Rus Czerwona. Cz. 1 97-100 cт.) 

Люстрація представлена у виді такого списку:

Screenshot_48.jpg.c0197e39742c364f0dd5fc5a9c82628f.jpg Screenshot_49.jpg.7f0cab837c9d376f3c500e884bd4dd4d.jpg

Screenshot_50.jpg.418eebcf4a3a213ece160cc38198c1b6.jpg Screenshot_51.jpg.adccfd525a1da96ec229134758155861.jpg

Я не зміг ідентифікувати три поселення: Byelka, Krasowka та Poznan. Так як усі троє є в певній мірі повторенням ім'я іншого поселення, я допускаю, що ці три поселення є просто помилками. 

Взагальному, згідно з цим списком, Теребовлянський повіт налічував 120 поселень. 

На гугл-карті (за цим посиланням) знаходяться 117 (я оприділив їх по співзвучності оригіналу та сучасного імені, і карті Фон Міга) такщо можуть бути помилки. Тому запрошую ретельно придивитися до карти, аби пократищити її. Надіюсь, що це комусь допоможе.

• Like 1