Jump to content
Замки и Крепости Украины - Форум

Recommended Posts

Мало досліджені, цікаві, в більшості забуті та багаточисельні сторожові сигнальні вишки були розкидані по всій Україні. В цю тему пропоную прикріпляти те що потенційно могло бути такою вишкою. Я натрапив на потенційні сторожові вишки на карті Фон Міга , біля Буцневи, Ходачкова, Почапинців та Підгороддя (Янівка)(Тернопільський район). Стрілками показано - вишки.

Screenshot_9.png.292797a2651686e494db2ae856e22f9a.png

Приближено:
Screenshot_10.thumb.png.a7f253870c41c1ed7086b2577841af93.png

 

Провів поверхневий пошук і згадку про хоч якусь сторожову вишку зустрів лише на сторінці вікіпедії села Велика Лука

Цитата

Згадується 21 квітня 1466 року в книгах галицького суду [2].

Перша писемна згадка — 1473 року під назвою Довга Долина.

Населений пункт виник приблизно в XII столітті. За переказами старожилів збоку села на підвищенні стояла козацька сигнальна вишка, де весь час була варта, завданням якої було попередження про наближення ворога.

Раніше неподалік села був хутір Гулька (така топонімічна назва приналежної до населеного пункту частини території збереглася донині). Хутір виник у XVII столітті. По цій місцевості проходив Чорний шлях на Зборів. Тут ріс розкішний дубовий ліс, стояла корчма і було кілька будівель сторожки. Козаки часто зупинялися тут для відпочинку і влаштовували гуляння — гульки. Звідси і пішла назва хутора, який до 70 років минулого століття налічував три двори. Межував хутір Гулька з хутором Хатки (віддаль 4 км від села). Першими поселенцями були люди, які охоронці землі. В 1900 році було 30 хат. Перші будівлі були тимчасові (на літо), тому і називалися хатки — маленькі хати. До 80 років хутір мав 90 дворів.

Хутір "Гульки" зустрічається на Third Military Survey (1869-1887) 
5a595ae9d4e8e_lightshot5.thumb.jpg.23227168a5aa4324159623ce91fff7a2.jpg

Приближено:
5a595cbf44a47_lightshot0.jpg.55039f3fefcf0b033b1fc9ac06d39f90.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

В теории любой курган или какая-то другая удобно расположенная возвышенность могла служить местом для сигнальной вышки, но если учесть то, что в большинстве своём это были не капитальные постройки, а период их существования наверняка был не особо долог, то эта категория объектов является очень проблемной для исследований, поскольку для источников такие объекты зачастую были слишком мелкими для упоминания, а с точки зрения археологии выявить следы такой лёгкой постройки, вероятно, также не просто. 

Потому чуть ли не каждый курган можно считать гипотетическим местом, где такие вышки могли быть, проблема в том, что проверить такие гипотезы очень тяжело а курганов ой как много.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тоді треба орієнтуватися на кургани які знаходилися біля міст/містечок та доріг. Як в випадку з трьома пагорбами біля Буцневи та одним під Тернополем (Верхній горбик позначений на першому скріншоті).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...