Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Монастириська: локалізація укрпілень


Рекомендованные сообщения

Монастириська Тернопільської області - будівля міськвно це пятиповерхова хрущовка, тільки стіни метрової товщини на першому поверсі можуть повідати, що це був замок у минулому

Також мені знайомий переповідав, що укріплений монастир у Монастириськах містився на пагорбі Монастириськ, я не був не знаю де. Може хтось продовожить локалізацію

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 3 недели спустя...

Декілька карт:

1855:
post-8-0-42300600-1327825434_thumb.png

188х:
post-8-0-78903700-1327825458_thumb.png

1923. Чітко локується палац (D), фобрика (Fb). Цікаво, а що це за руїни ( R ) ?

post-8-0-83636200-1327825526_thumb.png

Палац на всіх картах локується в одному і тому ж місці.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

В 11.01.2012 в 23:15, gutsulsky сказал:
Монастириська Тернопільської області - будівля міськвно це пятиповерхова хрущовка, тільки стіни метрової товщини на першому поверсі можуть повідати, що це був замок у минулому

Это вы о чём? Где эта хрущёвка находится?

Поляки вроде достаточно чётко описывают жизненный путь замка, который в конце 18 века "превратился" в табачную фабрику, существующую и в наши дни (ООО "Глобал Тобако Интернешнл"). Фабрика занимает довольно большую территорию, бОльшую, чем размеры среднего замчища 17 века. Кстати, история такой трансформации (из замка в табачную фабрику) не уникальна... Ягельница сразу вспоминается, где с одной стороны фабрика и никакого признака оборонительных сооружений, а с другой, благодаря рельефу, остатки укреплений сохранились и очень хорошо видны.

В общем, думаю, что в Монастыриске остатки замка стоит искать на территории фабрики.

Общий вид на фабрику с востока:

post-1-0-65985500-1327889157_thumb.jpg
Источник

И с севера:

post-1-0-28930900-1327889159_thumb.jpg
Источник

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Скажімо я шукав замок, або місце, де був палац. Поблизу фабрики є управління районного відділення освіти. За словами деяких місцевих жителів, ця споруда перебудована зі старовинної споруди, яка була на цьому місці, можливо це і був власне палац. За цією будівлею іде характерний спуск, який говорить, що у минулому це було підвищене місце.

Сам будинок має масивні стіни в основі, метр-півтори наскільки я памятаю. Занадто грубі для радянської будівлі, чому і самі дивувалися працівники відділу освіти. Зараз це пятиповерховий совдепівський будинок з державними офісами

Цікава інформація, яка потребує детальнішої провірки. Шукав на місцевості, дуже ні на що не опирався, тому більше інформації подати не можу. На гуглі подаю розміщення по памяті, можу помилятися, був там понад десять років тому

post-321-0-36409500-1328073293_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 2 года спустя...
  • 7 месяцев спустя...
  • 6 лет спустя...

Замок (Замочок)

Вищезгадано що замок розташовувався десь на ділянці фабрики але через її обширну територію постає логічне питання: де саме розташовувався замок на території фабрики?

Downloads.jpg.304c9284d4fd711020d94e42334cfd88.jpg276448388_Screenshot(5).png.43a47431a1f9cb12685a5d029d1f3219.png
Червоним підкреслено будівлі які не показані на кадастрі. Зеленим показані будівлі які показані на кадастрі

Мапа:GesherGalicia.org

Отже, можна досить легко «почистити» цю ділянку від будівель які збудували вже після 1847-го року (час розробки карти). В південній частині, ми бачимо що будівля з Г-подібною формою, була раніше П-подібної форми (як показано на кадастровій карті). Ця П-подібна будівля була приблизно 50 метрів в ширину і 80 метрів в довжину (або 70, якщо довіряти Second military survey). Сучасна будівля (Г-подібна) має розміри 55x55, але якщо додати західне крило на 15 метрів в ширину (така ширина з західної сторони), то ми отримаємо П-подібну будівлю з розмірами 55x70.  Тому, я вважаю що на кадастровій карті 1847-го року зображена саме ця будівля. Але постає питання чи саме вона зображена на карті Фон Міга? 

Давайте розглянемо ділянку фабрики на оригіналі карти Фон Міга (дякую @Filin)

imgmonaster.jpg.e1fd82a5b19ecc2c05dc73069170ad5d.jpg

В західній частині ділянки зображена квадратна будівля (сумніваюся що це була цілісна структура, скоріше чотири відокремлених крила) з явно домінуючою будівлею з заходу цього двору. Цей двір, скоріше за все й був збудований прямо на місці замку. А домінуюча будівля була палациком. 

Як бачимо, ця будівля значно менша від тієї про яку мова йшла раніше. Тим паче, що цей двір знаходився західніше по відношенню до парку, а ще в східній частині мала поміститися Т-подібна будівля. Одним словом, Г-подібна будівля не могла бути зображена на карті Фон Міга через свої надто великі розміри та надто центральне розміщення. 

Значить замок мав бути менших розмірів і знаходитися західніше. Мені здалися досить цікавими якраз ці три маленькі будівлі, а особливо центральна (підкреслена червоним): 
1633898379_Screenshot(3).png.25d3995b7ac62385b70f9109a87df295.png

Червона будівля цікава через схожість до тієї будівлі що показана домінуючої на карті Фон Міга

Синя - тому що на карті Міга можемо побачити будівлю вище замкового двору

Зелена - тому що мені зразу спало на думку що це могла бути башта, але жодних доказів для цього немає. 

Очевидно, що та головна (середня) будівля була збудована вже тоді коли замок втратив свою оборонну функцію і був перебудований на палац (той виступ міг бути наприклад ґанком). Але, на жаль, в нас немає іншого представлення про конфігурацію замку, окрім його стану на кінець 18 ст. Тому будемо відпиратися від карти Фон Міга. Якщо трішки пофантазувати то можна уявити собі що показаний на карті Міга замковий двір міг виглядати якось-то так: 

701909949_Screenshot(4).png.297f6f939794fad07ea6c11e4246a697.png

Зображена будівля мала 20 метрів в довжину тому внутрішній двір замку міг бути приблизно 30x30 метрів (якщо враховувати що вона показана домінантною). Якщо додати вал і рів, то получиться може 40x40 метрів. При таких розмірах буде коректніше говорити про замочок, а не замок.

 

Міські укріплення

Downloads.jpg.d3b84e97c79864455d61168182bce800.jpg

Завдяки карті Фон Міга міський вал досить чітко локалізуються вздовж вул Павла Тичини. Навіть на час складання карти (1781-1783 рр) єдиним способом потрапити до центру Монастириськ було через сучасну вулицю Тараса Шевченка. Це дозволяє нам досить легко встановити розташування єдиних міських воріт на цій вулиці, біля церкви Успіння Пресвятої Богородиці. 

1345768676_Screenshot(7).png.06881ff35a22af911c611b916dcb124c.png

Тлумачення:

Зелений квадрат - в`їздна башта

Синій відрізок - вал

Червоний - храми

*Потрібно не забувати й про те що перед валом мав бути рів (там де розташовані зараз будинки вздовж вул. Павла Тичини) і що на валі мав бути частокіл.

** Це дуже спростована схема, тому зовсім не точна

 

Попри те що північний відрізок валу не дожив до кінця 18 ст. мені видається очевидним що вал сполучався з ділянкою храму на місці якого тепер стоїть церква Успіння Пресвятої Богородиці (збудована у 1751 р., колишній костел). Попри те що мені не вдалося знайти згадок оборонного чи бодай кам яного храму перед побудовою цього костелу, я вважаю що цей храмовий комплекс відігравав значну роль в обороні містечка (подібно до Гусятина чи Зборова). По-суті ділянку храму було достатньо сильно укріпити лише зі східної сторони бо з півночної був різкий схил і ставок. 

Важлива роль церков в міських укріпленнях була зумовлена передусім, тим що замок був відокремлений від міста і тому він не міг слугувати за цитадель для міського населення. Тому, міщанам приходилося б згруповуватися в храмі/ах в разі нападу.

Підкріпленням міського валу могла й слугувати південніша церква (розташована в південно-східному куті торговельної площі). Але тут ситуація дуже туманна, тому що ця церква зникла в кінці 18 - поч 19 ст (на кадастрі 1847 р її вже більше немає). Мені не вдалося знайти жодної інформації про цей храм (навіть імені). Все що ми знаємо це те що станом на кінець 18 ст. вона була кам`яною і знаходилася зразу за укріпленнями (в схожий спосіб до церков в Козлові). Тому, оборонне минуле цього храму (та його комплексу) може бути суто гіпотетичним, через те що в нас немає навіть доказів його існування до кінця 18 ст. 

Отже міські укріплення складалися з валу, міських воріт та двох храмів.

Жаль що північний відрізок не зберігся до створення карти Фон Міга, тому що сполучення вал+в'їзні ворота+храм мало виглядати досить цікаво. Тепер можна лише гадати як це було.


Монастир

На оригіналі карті Фон Міга можна помітити якесь укріплення в урочищі (південніше від міста): 
Downloads1.jpg.5ef6e2f7d9851369654e16ed206b61e8.jpg

Воно розташовувалося десь в цьому районі:
1898622112_Screenshot(8).png.2c3fb216127f6a18527348b9be4deead.png

Важко зробити пряму прив'язку цього об'єкту але я думаю що це могли бути залишки укріплень легендарного монастиру від якого й походить назва Монастириська. По легенді, засновник міста впав у розпач через втрату своєї жінки і перебудував свій замок на монастир. Отже останній мав по легенді бути укріпленим.

Правда, перебудови могло не статися, або ж в випадку цього укріплення, воно могло бути збудоване пізніше ніж монастир. Варіантів повно. Для того, щоб розв'язати це питання потрібно встановити точне місцезнаходження монастиря, тоді стане ясно що це було за укріплення. 

Отже, для захисту Монастириськ було споруджено замочок, вал та можливо дві церкви (для оборони зі сходу) та укріплений монастир (колишній замок) (для захисту з півдня). З півночі Монастириська були захищені ставком а з заходу річкою. 

P.S. Залишається багато питань щодо історії, архітектури та функціонування цих укріплень (наприклад чи приймали церкви участь в обороні), але це вже питання для інших тем:)

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.
Примечание: вашему сообщению потребуется утверждение модератора, прежде чем оно станет доступным.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...
×
×
  • Создать...