Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Бурштин: локалізація укріплень


Рекомендованные сообщения

Обговорюється цей об'єкт: Замок в городе Бурштын


Бурштинський замок.

Інвентарний опис Бережанського ключа за 1698 р. повідомляє, що головною фортифікаційною спорудою Бурштина був дерев'яний, квадратний у плані замок, оточений ровом та обнесений валом із частоколом. Щоправ­да, точної дати його побудови віднайти не вдалося. Увійти в цю твердиню можна було через дві брами — Львівську та Галицьку. Над кожною з них височіла дерев'яна вежа. Перед брамами були додаткові рови та укріплен­ня. По чотирьох кутах замку розміщувалися виступи із двоповерховими баштами. Всередині фортифікаційної споруди стояли будинки управителя панськими маєтками, казарма для вояків гарнізону, господарські примі­щення та склади. Нечисленна залога замку мала у своєму озброєнні 2 гар­мати, 11 гаківниць, порох, картеч, гарматні ядра тощо. Весь тягар обов'язків щодо оборони замку та догляду за ним лягав на шляхту й міщан.

По розташуванню, можливо я і помилився, але це моє бачення...

Тут була картинка, але вона померла.

Тут була картинка, але вона померла.

post-1-0-53010800-1385128623_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Дуже цікаво, але наскільки я знаю в Бурштині були міські укріплення і замок окремо, червоним очевидно обнесено міські укріплення, а замок був пізніше перебудований на роскішний палац, зруйнований в Першу світову. Наскільки я знаю, в цьому палаці вчителював син Моцарта

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

tarko, очень интересная тема...

Жаль, что вы не рассказали, почему решили, что замок находился именно там, где вы его изобразили, да и про княжий дворец было бы интересно узнать, почему именно там, а не где-то в другом месте?

Карту вы взяли из книги Галины Петришин "Карта Ф. фон Міга" (1779-1782 рр.) як джерело до містознавства Галичини", а вот два других изображения, откуда они? Если не секрет :)

По теме второго изображения я вас озадачу...

Вот ваше изображение замка в Бурштыне:

zamokburshtyn.jpg

А вот то изображение, которое, как мне кажется, послужило основой для создания рисунка, который вы привели:

post-1-0-07945000-1326292488_thumb.jpg

Это Замок в Жидачове, реконструкция Николая Казурака. Кто-то просто перерисовал Жидачовский замок и представил его как замок в Бурштыне :)

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Наскільки мені відомо про Бурштинський замок, можна прочитати в архіві - газета Прикарпатська правда, номер за 12 грудня 1970 р. Автор Мельничук Я. Стаття так і називається "Бурштинський замок".

Нажаль я цієї газети ще не знайшов...

Карту вы взяли из книги Галины Петришин "Карта Ф. фон Міга" (1779-1782 рр.) як джерело до містознавства Галичини", а вот два других изображения, откуда они? Если не секрет :)

Перше зображення дійсно з книги Галини Петришин, а решту з праці Федунківа Зеновія "Коштовний камінь Прикарпаття", 2006 р.

Это Замок в Жидачове, реконструкция Николая Казурака. Кто-то просто перерисовал Жидачовский замок и представил его как замок в Бурштыне :)

дійсно дещо є схожим. Але де правда...? Можливо вони і були схожі у той час і споруди були типовими, а можливо хтось у когось перемалював B)

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Дуже цікаво, але наскільки я знаю в Бурштині були міські укріплення і замок окремо, червоним очевидно обнесено міські укріплення, а замок був пізніше перебудований на роскішний палац, зруйнований в Першу світову. Наскільки я знаю, в цьому палаці вчителював син Моцарта

Нажаль, наявні джерела містять лише опосередковані згадки про оборонні укріплення Бурштина. Джерело Baranski K. Przemineli zagonczycy, chliborobi, chasydzi. - London, 1960. - S. 51, 364) праця польского дослідника Баранського К.) пише що в містечку вже у XVI ст. стояв замок.

З огляду на те, що Бурштин у роки татарського лихоліття був адміністративним і торговим центром, він потребував надійних фортифікацій. Непрямим свідченням наявності в середньовічному Бурштині є вулиця Валова, по якій проходив давній форпост.

p/s: інформація взята з тієї ж книги З.Федунківа

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Жаль, что вы не рассказали, почему решили, что замок находился именно там, где вы его изобразили, да и про княжий дворец было бы интересно узнать, почему именно там, а не где-то в другом месте?

Про Княжий палац я впевнений, а от про замок не дуже. Хоча десь (не можу згадати де) на інтернет ресурсі бачив старе фото руїни замку у Бурштині, так от по ньому видно, що він десь навпроти римо-католицького костелу. Реально якщо взяти мої здогадки то він у уявний червоний квадрат попадає.

Докидаю ще рисунок з відміткою вул. Валової та Фільварочної

post-1-0-68010000-1411208526_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

дійсно дещо є схожим. Але де правда...? Можливо вони і були схожі у той час і споруди були типовими, а можливо хтось у когось перемалював B)

Может они и были в чём-то похожи, только ни я, ни авторы этих рисунков этого наверняка не знают. Тут речь о другом - на лицо плагиат. Изображение замка в Жидачове официально не раз публиковалось с подписью, что это именно замок в Жидачове + с именем автора реконструкции. Изображение замка в Бурштыне имеем без указания авторства + явно видно, что оно куда более небрежно/примитивно нарисовано (это я об искажении элементарных пропорций). Вы посмотрите на здание в центральной части замчища - оно как раз и намекает больше всего, что источник у обоих рисунков один. В лучше случае автор рисунка замка в Бурштыне отталкивался от реального описания объекта, в худшем - рисовал во многом из головы + используя уже имеющийся рисунок. Итого, в худшем случае это рисунок можно просто выкинуть и забыть, что такой вообще был.

Что касается сходства, то в Жидачове замок был на вершине не самой слабой возвышенности, а в Бурштыне, как я понял, рельеф в духе равнины с некоторыми неровностями. Т.е. уже даже разница в размещении укреплений должна была наложить отпечаток на их внешний вид.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Красный квадрат имеет размеры 300х230-250 метров. Это нормально для небольшого городка той эпохи, но многовато для замка. Возможно улица "Валова" очерчивала границу укрепления города, а не замка... а замок были где-то ближе к реке.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Щодо плагіату із замку в Жидачеві погоджуюсь з вами на 100%. Якщо прикинути рельєф у Бурштині то дійсно не схоже...

Все ж таки я віднайшов ті фото із руїнами замку. Вони показують що замок був на межі торгової площі, навпроти костелу. По моїєму це де зараз район - ТЦ Колібр, дев'ятиповерховий будинок спарений із семиповерховим, бувший адмінбудинок комунального підприємства - район вул. Коротка

post-1-0-16054900-1411208562_thumb.jpg post-1-0-52659300-1411208562_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

А як на місцевості відносно валів, вони мали б зберегтися, це ж не просто фоси були, а оборонні споруди, може зробите фото частин, що збереглися? Я в Бурштині був багато разів, але нічого не шукав, бо не знав конкретно де, місцевість рівнинна. Але наприклад в Ходорові Жидачівського району земляні укріплення добре спостерігаються по периметру, думаю і в Бурштині щось могло зберегтися, хоч у заплившому вигляді

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

По теме замков картина пока кажется странной.

Прежде всего, карты путают непонятные руины перед костёлом, подписанные как "Руины замка в Бурштыне". Тут справедливости ради стоит отметить, что 2-е фото тех же руин подобной подписи могло не содержать, во всяком случае, Ирина у себя на сайте о такой подписи не упоминает. Таким образом, на 2-х фотках мы видим руины, но вполне возможно, что 2-е фото к руинам того самого "замка" отношения не имеет. Ракурс ведь уже другой. Историю Бурштына не очень хорошо знаю, потому возникает вопрос – может эти руины появились "благодаря" каким-то военным действиям? Т.е. может в тот момент, когда делались фото, значительная часть городка выглядела вот так вот и потому руины на одной фотке – это руины замка, а на другой тоже руины, но уже другие, не имеющие к замку отношения.

А теперь давайте забудем про руины перед костёлом. То место мне лично кажется не самым удачным для размещения замка, не там его хочется искать в первую очередь. Но есть ведь чёткие наводки на место, где находился тот самый деревянный замок.

По очереди:

1. Был оборонный замок

2. "Віддаючи данину моді П. Беное також розібрав дерев'яний замочок, в якому колись знаходилася тимчасова резиденція попередніх власників містечка - Синявських і Чарторийських, і на його місці приблизно у 1740 р. спорудив перший бурштинський палац".

3. "Саме в праці Р. Афтаназі можна вичитати, що панська резиденція, яка була в Бурштині ще з часів попередних власників містечка, родини Беное, була пошкоджена водами Дністра під час паводку, тому її перше поверх було перелаштовано на склади та комори, а верхні приміщення взагалі розібрали. Нову резиденцію почали зводити неподалік старої десь на межі XVIII та ХІХ століть".

4. Ирина приводит у себя на сайте интересную открытку 1903 года:

post-1-0-51164200-1326385003_thumb.jpg

И занятный комментарий даже есть по теме: "Під зображенням ошатної споруди в класицистичному стилі підпис: "Замок". Ага. (А поруч, до речі, аптека. Здається, це саме та, яку я й бачила в жовтні 2005 року. Традиція!) Хоча на оборонну споруду будівля на фото аж ніяк не тягне. Типовий класицистичний палац, такий, які будували наприкінці XVIII - на початку ХІХ століття. Триповерховий, з колонадою, яка прикрашає головний фасад - та з трикутним фризом над колонами, в парку. Типовий палац. Єдине, що ледь-ледь натякає на можливу колишню оборонну "кар'єру" цього місця - місток, що веде до палацу. Його, здається, перекинуто через рів. А де рів - там і вал. А за валом... Правильно, замок! Отже, пізніша перебудова на первісному оборонному ядрі?" (выделение жирным моё - Filin)

5. Ирина пишет, что "палац стояв в парку".

Если всё это сложить в одну картину, то получается, что остатки замка следует искать в районе парка. Жителю Бурштына все эти данные сопоставить было бы ещё проще, так как местные наверняка знают, где стоял тот самый дворец, который можно видеть на фото и открытках. И сразу поймут, о каком парке идёт речь.

Разглядывая карту Бурштына, я нашёл один ярко выраженный парк. Он расположен у реки (это более выгодно с точки зрения расположения замка), да и ещё и стадион рядом (это может быть признаком близости укреплений). Если выяснится, что дворец стоял где-то здесь, на территории именно этого парка, то моя предварительная версия будет такой – замчище нужно искать там.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

І чому ніхто не дивиться на карти :(

И точно :) Ещё и подписано - Schl., т.е. Schloss. Кстати - термина "Schloss" в классическом его понимании - это не замок, а скажем так - усадьба или дворец, более репрезентативное сооружение, чем суровое оборонительное укрепление. "Schloss" - это может быть и дворец, перестроенный из замка, или просто дворец, не имеющий оборонного прошлого.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

"Schloss" - это может быть и дворец, перестроенный из замка, или просто дворец, не имеющий оборонного прошлого.

Цілком згоден. На австрійських картах цим значком позначалися і замки і палаци.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

палац точно був у парку у старому Бурштині (район Могили воїнам УПА). А щодо праці Р. Афтаназі, то я сумніваюсь, що Бурштинський замок міг пошкодити Дністер, оскільки він від Бурштина далекувато, щонайменше 10-15 км., а от р. Гнила Липа - більш правдоподібно.

І чому ніхто не дивиться на карти :(

PS. І парк поряд, і річка...

на цій карті 100% позначений палац, а збоку річка Гнила Липа - притока Дністра

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Если дворец был в парке, то и следы замка стоит поискать там, в том же районе. Это могут быть рвы-канавы или следы валов, может еле различимые, но всё же... Парк довольно большой, на его территории могли разместиться и несколько замков, так что если точно знать, где был дворец (не район, а именно точное место), то отталкиваясь от этого можно осмотреть прилегающий район парка.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 4 недели спустя...

post-1-0-83038100-1385128719_thumb.jpg

Доброго дня. Пропоную на критику а можливо і підтвердження, ще одне ймовірне розташування Бурштинського замку. В літературі згадується, що на околицях Бурштина було 3 стави, утворені водами р.Гнилої Липи та з її правих приток. На півночі міста до міських мурів упритул підходив найбільший став, який за теритолрією був більший за саме місто і під час повеней завдавав немало лиха. Згідно карти Фон Міга, ця водойма мала три спусти, один з яких відмежовував якусь прямокутну велику споруду, що ймовірно і в той час (1792 р.) було і залишком Бурштинського замку. Фактично по карті видно що із трьох боків замок оточувала вода, як давала додатковий захист замку від нападів, так як штурм міг бути тільки із човнів.

Витяг із вищезгаданої літератури З.Б. Федунківа:

" Передній рубіж зовнішніх укріплень Бурштина також утворювали гідротехнічні об'єкти. З півночі від ворожих нападів місто захищав великий став, із півдня й південного заходу шлях ворогам перекривали менші стави й річка Рудка. На західній околиці городяни насипали вал, що тягнувся від малої до великої водойм, а поверх нього встановили частокіл. Десь на початку 19 ст. земляний насип розрівняли, а вулицю назвали Валовою. Зі сходу місто захищали ліс Діброва, непрохідні болота у глибокій Долині, три спусти ставу і вал, що найвірогідніше проходив між Тринітарським ставом і першим спустом на захід від гостинця Бережани - Калуш."

Прошу вас розглянути і такий варіант. Якщо може хтось, то зробіть будь-ласка привязку на сучасній карті, того місця, яке я відмітив червоним на карті Фон Міга.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

В 09.02.2012 в 12:37, tarko сказал:
Якщо може хтось, то зробіть будь-ласка привязку на сучасній карті, того місця, яке я відмітив червоним на карті Фон Міга.

post-8-0-42422600-1328785284_thumb.jpg

*При потребі, можна і точніше.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Дякую. В принципі у мене також випадало на це місце. Навіть більше у став. Але чи вірне це розташування? Хто що скаже? Критика!!????

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • 1 месяц спустя...

Доброго дня шановні форумчани! Я є одним із авторів інформації на яку Ви посилаєтесь, тому, якщо цікаво, можу пролити світло на деякі поставлені питання.

1. Мальовану реконструкцію Бурштинського замку, про яку Ви пишете зроблено за описом інвентаря, що збергіається в Варшавському архіві давніх актів. Основою для неї дійсно послужило зображення Жидачівського замку на малюнку Миколи Козурака. Малював художник-початківець з двома лівими руками, але завданням було показати планувальну структуру і навколишню місцевість, тому зі скрипом на зубах помістили це невдале зображення. :unsure:

2. Не дивлячись на критику, різні зображення і карти впевнений на 98 відсотків, що замок знаходився на території колишнього парку Яблоновських. Підтверджують таке твердження:

А) Збережені фрагменти земляного ескарпування валу з півночі і північного сходу (спеціально ходив дивитися і зафотографував після сходу снігу);

Б) Збережений фрагмент рова в підніжжі ескарпу;

В) Регуляційний план міста Бурштина за 1921 р. (зберігається в ДАІФО) позаду палацу містить мурований мур і можливо руїни вежі (зараз там проклали дорогу Галич-Рогатин);

Г) У своїх спогадах З. Мінейко (див. книгу "Коштовний камінь Прикарпаття, с. 216) подає, що палац побудований нащадком Палеологів, а ним був Павло Беное (+1755), одружений з жінкою з роду Палеологів. То ж можемо говорити, що замок простояв до сер. 18 ст., і на його місці побудовано палац (стиль ампір дозволяє думати, що пізніше він перебудовувався)

Д) Твердження про те, що замок міг стояти у плавнях біля Гнилої Липи абсолютно вилючаю, оскільки жителі Бурштина, ще й зараз знають крутий норов річки під час повені, а в минулому вона була повноводнішою і ставити замок в низині біля річки значило добровільно винести своїй родині смертний вирок;

Ж) Поряд із замчищем у 50-60-х роках функціонував стадіон (пан Філин здогадається про що я).

Обстеження місцевості (вул. Валова, потік Рудка) дозволяють ставерджувати, що тут цілком могли існувати міські укріплення. Правда зараз вони на 80-90 відсотків знівельовані і треба добре напружити уяву, щоб здогадатися, що тут проходили оборонні лінії. Вірогідно вони складали з валів. ровів і дерев"яної стіни або частоколу. Підозру викликає тільки велика територія середмістя (частина затоплена морем (майдан Пріска з церквою). Підрахувавши можна казати, що територія бурштина ледь поступалася Коломиї і Рогатину. Дивно???

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Жиздитель, спасибо, что присоединились к беседе! Во многом этот форум как раз и создавался с расчётом на то, что местные краеведы смогут корректировать опубликованную здесь информацию.

Малював художник-початківець ...

У меня лично нет уверенности в том, что даже исходный рисунок Казурака более-менее точно соответствует образу замка в Жидачове, а что уж тут говорить о "фантазии-на-тему" (авторства упомянутого начинающего художника), основанной на образе другой "фантазии-на-тему" (авторства Казурака). Тут правды и вовсе может оказаться ничтожно мало.

А) Збережені фрагменти земляного ескарпування валу з півночі і північного сходу (спеціально ходив дивитися і зафотографував після сходу снігу);

Так покажите фото :) О том, как это можно сделать, написано здесь. Или если возникнут вопросы, то напишите мне личное сообщение, я расскажу, как свои фото показать.

В) регуляційний план міста Бурштина за 1921 р. (зберігається в ДАІФО) позаду палацу містить мурований мур і можливо руїни вежі (зараз там проклали дорогу Галич-Рогатин);

У вас есть копия это плана или доступ к нему? Хотелось бы всё это увидеть, потому интересует вопрос, возможно ли на это посмотреть?

Підозру викликає тільки велика територія середмістя (частина затоплена морем (майдан Пріска з церквою). Підрахувавши можна казати, що територія Бурштина ледь поступалася Коломиї і Рогатину. Дивно???

Подобное мнение интригует. Учитывая то, как мы мало знаем историю отдельных городов и городков, не исключено, что значение одних поселений (значение, которое они имели несколько веков назад) преувеличено, а значение других наоборот - преуменьшено.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Надсилаю фрагмент карти регуляції Бурштина 1921 р.

Тут когда-то была картинка

І ще один фрагмент карти зі своїми позначками, де:

1. Церква Воздвиження Чесного Хреста, 1821 р.

2. Палац Скарбеків-Яблоновських

3. Залишки муру і ймовірно вежі.

4. Ескарпування

5. Рів

6. Місце колишнього стадіону

post-1-0-98400100-1385128791_thumb.jpg

Також виставляю фотографії ескарпування і рова:

post-1-0-67592300-1333638398_thumb.jpg post-1-0-75832300-1333638404_thumb.jpg

Що скажете?

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Дякую за інформацію, часто проїзджав попри цю хату, думав що замок був тут, але підтверджень не було.

А символічна могила "борцям за волю України", яка зараз насипана, де відносно плану?

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Жиздитель, объединил несколько последних сообщений вашего авторства в одно, надеюсь, что вы не против. Одна из ссылок, которую вы привели, не работала, потому проверьте, пожалуйста, всё ли я скопировал. Если нет, то добавьте, пожалуйста, недостающее изображение. И, если не сложно, грузите фото сразу на форум. О том, как это сделать, написано здесь (4-е сообщение в теме).

Место и рельеф заинтересовали. При случае наведаемся в те места и будем знать, где всё самое интересное расположено... Мне ваши фото напомнили об укреплениях в Новых Стрелищах, где тоже всё в виде "намёков на укрепления" сохранилось...

Карта 1921 года порадовала, правда, толком не понял, показывали ли вы фото, сделанные на месте, где когда-то могла находиться та самая "башня", которая, возможно, осталась в наследство от замка... Интересно, что там сейчас.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.
Примечание: вашему сообщению потребуется утверждение модератора, прежде чем оно станет доступным.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Вставить в виде обычного текста

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...
×
×
  • Создать...