Перейти к публикации
Замки и Крепости Украины - Форум

Noval

Пользователи
  • Публикаций

    5
  • Зарегистрирован

  • Посещение

  • Дней в лидерах

    1

Сообщения, опубликованные пользователем Noval

  1. Добрый день!

    Нет ли у вас ссылки на архивный документ (приказ, указ, распоряжение, повеление) о  дате основании этого поселения и кто был инициатором его строительства? (1676год. Козак Степан Підстрельний, за наказом гетьмана Івана Самойловича).

     

  2. В Николаевской области, в месте впадения реки Синюхи в Южный Буг, было село Орлик, которое затем стало Орловским шанцем, Екатерининским шанцем, впоследствии Ольвиополем и далее городом Первомайском, Николаевской области.

    История основания:

    Цитата

    Весною 1676 р., для захисту запорозьких земель від нападів польської шляхти, татар і турків гетьман України Іван Самойлович направив козака Степана Підстрільного із завданням відшукати в гирлі річки Синюхи поблизу польського та турецького кордонів місце для будівництва укріплення. Щодо назви, то існує кілька версій її походження. За однією з них, козацьке укріплення було названо Орликом від назви міського урочища Орелі. На думку місцевого краєзнавця О.М. Мурзака, назва Орел чи Орель походить від тюркського слова «айир», тобто розгалуження. Це слово співпадає з українським чи російським терміном кут, ріг, розгалуження двох річок. У даному випадку Синюха впадає в Буг, утворюючи ріг. Після будівництва укріплення була перейнята і назва. За іншою версією, яка наводиться в «Полном географическом описании нашего отечества», зазначається: «Саме місто одержало ім’я Орлика тому, що в урочищі був споруджений стовп з двоголовим орлом». Існує ще одне пояснення назви фортеці. За переказом, колись тут нібито побував Пилип Орлик, під керівництвом якого було побудовано не тільки шанець, але й церкву. Однак в дореволюційних працях версія визнається малоймовірною. Більш вірогідним вважається походження назви укріплення від турецької назви урочища «Татар-Орель», тобто «Татарське Гніздо».

    Источник: Історія Орликівського шанця та його роль в процесі заселення прикордонних земель Бугогардівської паланки
     
    Фрагмент карты Риччи Занони 1767 год:
    карта Риччи Занони(в цвете) 1767 .jpg

    План шестибастионного Орловского шанца:
    01.jpg

    • Like 2
×
×
  • Создать...