Перейти к содержимому
Замки и Крепости Украины - Форум

Recommended Posts

Рання історія цього поселення досить заплутана. В літературі рідко хтось концентруються на проблематиці цього періоду, але ми спробуємо це виправити та пролити світло на історію Буцневи на XV-XVI ст. Для початку приведемо уривок тексту Богдана Новосядлого ( місцевий краєзнавець) з статті "Буцнівська твердиня, як символ своєї доби" читати статтю повністю можна тут.

Quote

     Для довідки. Старовинний населений пункт - Буцнів, у якому щонайменше 310 років функціонував класичний оборонний замок (1540-1850), вперше згадується в історичних документах за 1464 рік. Він був центром королівщини. (Отже, таке формулювання дає підстави вважати, що вже на той час Буцнів був містечком - авт.) Перший відомий його власник - Ян Рей з Шумська цей населений пункт здав під заставу Мацею Любіцькому.                                                                                                                                                                                       

     Через деякий час король Казимир Великий подарував частину Буцнева (Горішній Буцнів) галицькому королівському земському писарю і водночас пробощу Бібрки Мацею із Староломжі. У 1469 році Буцнів отримав магдебурію.Паралельно і інших документах наше село згадується у 1473 та 1504 роках під назвою Бучинова (Buczynowa), як володіння королівського намісника Януша з Робчиць. Ця назва згодом трансформувалася у сучасну - Буцнів.                                                                                                                                                            

Роздуми: 

 •  Коли Б. Новосядлий каже що перша писемна згадка є 1464 р. а потім каже "Перший відомий його власник - Ян Рей з Шумська цей населений пункт здав під заставу Мацею Любіцькому." то він продовжує говорити про той самий документ (1464 року) ? Тому що документ за передачу Буцневи під заставу Мацею Любіцькому датується 1466 р.
 •  Казимир Великий - це Казимир IV Ягеллончик ? (роки правління - 1447-1492)
 •  Коли він каже що "король подарував частину Буцневи (Горішній Буцнів)" - Горішній Буцнів в той час був частиною Буцневи чи просто зараз він нею являється?                         

 

А тепер перейдемо до згадки 1466 р. досліджуючи документи я помітив що як мінімум два ресурси дають уривки тексту і я зложив ці два тексти в один, для того щоб мати більш-менш загальну картину. Тексти взято з "Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie w skutek Fundacyi śp. Aleksandra hr. Stadnickiego.T.12" та "Сборник статей по славяновѣдѣнію". 

Quote

*3289.

Veniens personaliter in presenciam Terrestris iudicii generosus dnus. Iohannes alias Rey de Schumsko non compulsus nec coactus-palam recognovit, quia nobili Mathie Luboczsky alias de Gawronyow [,] villam suam dictam Bucznyowkam minorem et Inferiorem inscribit et praesentibus inscripsit in quadraginta marcis pecuniae communis et numeri polonici in quamlibet marcam quadraginta et octo grossos polonicales computando. Quiquidem Mathias debet locare alias ossadzacz Iohannis alias duas villas Bucznywam magnam et Dluga Dolyna suis propriis pecuniis et predictus Mathias tenebitur | dare stacionem quolibet anno quando ad bona sua ipse Iohannes venerit. Ceterum Mathias debet omnia bona pacifice possidere quousque ad totalem solutionem dictarum quadraginta mercarum.

Українською: 

Quote

Прийшов персонально презентуючи територіальне бажання, благородний dnus. Ян, також відомий як Рей із Шумська, без примусу і не змушено - відкрито визнав, що благородний Матей Любіцький, також відомий як з Гавроньов, село suam сказану малу і inferiorem Бучньовку записує і презентовані відзначує за сорок польських звичайних марок грошових відповідно, однак лімітом сорока і восьми великих польських, рахуючи разом. Це фактично Матей мусить locare пізніше ossadzacz Янові інші два села велика Бучніва і Довга Долина, suis гроші вищезгаданий Матей отримає | дати Янові ділянку на яку він буде приходити за своїм добром, круглорічно. Рештою усього добра має мирно володіти Матей аж до повної оплати сказаних сорока марок.

Роздуми:

 •  Згадується аж три поселення у яких корінь - Буч : Bucznyowkam minorem (Nat.- Bucznyowka minor) - малу Бучньовку (наз. - мала Бучньовка)Bucznyowkam inferiorem (Nat.- Bucznyowka inferior) - меньшу/нижчу Бучньовку (наз.- меньша/нижча Бучньовка) Bucznywam magnam (Nat.- Bucznywa magnus) - велику Бучніву (наз.- велика Бучніва).
 •  Мала і нижня/менша Бучньовка - закінчення - овка - натякає на не значні розміри поселень.
 •  Двох-значні слова:   
 1.      suam - 1. дієслово з'єднувати - [я] з'єдную. Так можна припустити що були процитовані слова Яна. 2. - його.
 2.      inferiorem -  1. Нижня  2. Менша 
 3.      locare - 1.орендувати  2. заснувати 
 4.      ossadzacz - 1. Заселення (дякую - Filin) 2. можливо й не має, невідоме значення 
 5.      suis - 1. його  2. з'єднувати - [ти] з'єднуєш
 •  Якщо коротко переказати то получиться щось таке (підкреслені слова мають декілька значень): Ян Рей з Шумська сказав з'єднати Бучньовку minor та inferior та записав їх за сорок марок. Матей зобов'язується locare та ossadzacz велику Бучніву та Довгу Долину (с.- Велика Лука).  Матей буде володіти цими поселеннями до повернення 40 -а марок.
 •   Цей текст трішки протиречить Б. Новосядлому тому що він згадував 2 поселення - Горішній Буцнів та Бучинова. Тоді коли ця згадка презентує 3 - малу Бучньовку, нижню/меншу Бучньовку та велику Бучніву.

 

Тепер перейдемо до чуть пізнішої згадки за 1471р. текст взято з "Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Polskiej z archiwum tak zwanego bernardyńskiego we Lwowie w skutek Fundacyi śp. Aleksandra hr. Stadnickiego.T.12"

Quote

*3532

Nikyel/Rey. Nobil. Iohannes Rey de Bucznowa tenutarius post nobil. Annam uxorem suam, filiam nobil. Nykyel de Rosthkowcze centum marcas recepit, exadrerso eidem Anne aliud centum marcarum dotaliciat in medietate bonorum suorum Bucznowa Superiori et Inferiori et super tota curia in Bucznyowa [In]feriori et super medietate piscinarum, | molendini. Si Anna sederit in sede viduali, debet predicta bona tenere ad diem extremum vite sue. Memoriale itd.

Українською:

Quote

Нікель/Рей. Благородний Ян Рей, власник Буцневи та благородна Анна його дружина, дочка благородного Нікеля з Постковець, за яку получив сто марок exaderso eidem Анна, інші сто марок dotaliciat в центрі його Великої та Малої (або Горішньої та Нижньої) Бучнови і в усій curia у Бучньові звільненній від правління,і за середній ставок | млин. Якщо Анна стане вдовою, мусить predicta добре отримувати до дня кінця свого життя. Memoriale itd.

 •  Згадано три поселення : Bucznowa Superiori (Nat.- Bucznowa Superior) - Горішня Бучнова або Велика Бучнова Bucznowa Inferiori (Nat.- Bucznowa Inferior) - Нижня Бучнова або Менша Бучнова ; Bucznyowa - Бучньова.
 •  Bucznyowa [In] feriori - мені не відомо чи автори "Akta grodzie i ziemskie..." знали що Буцнів ортимав Магдебурське право у 1469 р. зате я можу припустити що ні так як вони перед feriori добавили In щоб получилося - Inferiori. Але це є велика помилка так як ми чітко бачимо різницю між Bucznyowa feriori та Bucznowa Inferiori. Звільнене від правління = самоврядування, тобто Магдебурське право.
 •  Bucznyowka inferior трохи змінила назву - Bucznowa Inferior. Суфікс - овка - замінив суфікс - ова. Що натякає на ріст цього поселення.
 •  Bucznyowka minor більше не з'являється. Зате з'явилося поселення Bucznowa Superior яке Б.Новосядлий називає - Горішній Буцнів.
 •  Bucznowa Inferior більше не зустрічається в документах пізніших за 1471 р. вірогідно вона злилася з Bucznowa Superior або з Bucznyowa.

Візьмемо уривок тексту Б.Новосядлого :

Quote

   Через деякий час король Казимир Великий подарував частину Буцнева (Горішній Буцнів) галицькому королівському земському писарю і водночас пробощу Бібрки Мацею із Староломжі.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

   Паралельно в інших документах село згадується у 1473 та 1504 роках під назвою Бучинова (Buczynowa), як володіння королівського намісника Януша з Робчиць. Ця назва згодом трансформувалася у сучасну - Буцнів.                                                                                                                                                                                                                                                                     

"А 8 березня 1504 року ці маєтки перейшли до братів Яна і Вікторина Сєнінських - вихідців з села Сєнна у Сандомирському воєводстві... тому 21 березня 1510 року король Сигізмунд I передав її спочатку до рук Януша Сьвєрчевського, який згодом став теребовлянським старостою, а 3 липня того ж року - впливому магнату Сигізмунду Кердею з Ніжборга. З 21 лютого 1515 року король дозволив своєму придворному Мирославові Вроні викупити Буцнів з рук Сигізмунда Кердея". (Радянська офіційна історіографія першу згадку про Буцнів визначала 1504 роком). Судячи з перебігу подій, долю містечка вирішував особисто король Сигізмунд I. У листі від 6 березня 1520 р. він повідомляв Несборського, що відбирає від нього Буцнів і передає Іванові Ніпчицьові з Барчової. Однак справа не вирішувалася через судові тяжби упродовж багатьох років, тому у 1529 р. король доручив здійснити передачу Буцнева комісарові Отону з Ходчова, воєводі Сандомирському.                                                                                                                                                             

   Містечко на той час було занедбане. Щоб "поставити його на ноги", король змушений був звільнити міщан від податків на десять років. Проте тяжби з впливовими Кердеями не припинились. 16 червня 1532 р.  король видав додатковий привілей Ніпчицям на володіння містом Буцневом ("У землі холмській" (писарська помилка - авт.).                                          

Висновки:

 • В випадку з Бучиновою то я думаю що це є Бучньова яка получила Магдебурзьке право у 1469 р. то получається що поселення яке орендував/заснував Мацей Любіцький спочатку називалося - Bucznywa magnus, потім - Bucznyowa - і в кінцевому результаті - Buczynowa. Володіли цим поселенням:

            Ян Рей з Шумська з ? - 1469

           Януш з Робчиць з 1473 - 1504 

           Ян і Вікторин Сєнінські з 08/03/1504 - 21/03/1510

           Януш Сьвєрчевський з 21/03/1510- 03/07/1510

           Сигізмунд  Кердей з Ніжборга з 03/07/1510 - 06/03/1520

           Іван Ніпчиця з Барчової з 06/03/1520 - 1565 

 • А щодо Горішньої Бучнови то у неї було лише два нам відомих власники:

           Ян Рей з Шумська з ? - ? (остання згадка про Рея - 1474 р.)

           Мацей із Староломжі ? - 1505

 

Як ми бачимо коріння Буцневи ростуть не з одного а з декількох поселень, які з часом злилися в одне. Так на мою думку містечко було занедбане в 20-тих роках тому що була територіальна проблема передачі поселень так як їх було двоє. Що король прийняв такі міри : надав Ніпчицям привілей на володіння містом Буцневою, тобто об'єднавши Горішню Бучніву з Бучинівою ( село + містечко ) і получилося - місто Буцнева.

Ось моя версія розміщення цих трьох поселень:

Зелений - Buczynowa

Синій - Bucznowa Inferior

Червоний - Bucznowa Superior

lightshot.thumb.jpg.073736230416383a6b9031104aa29a10.jpg

 

 P.S. Це є анонс більш цікавішої теми.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на других сайтах

Ваша публикация должна быть проверена модератором

Гость
Вы не авторизованы. Если у вас есть аккаунт, пожалуйста, войдите.
Ответить в тему...

×   Вы вставили отформатированное содержимое.   Удалить форматирование

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Загрузка...

×