Перейти к содержимому
Замки и Крепости Украины - Форум
HOUSE MD

Буцнів: замок (локалізація, архітектура, історія)

Recommended Posts

Вам скучно і ви не маєте що робити? Тоді пропоную взяти участь у прекрасній діяльності по знищенню історії. Ні?Не хочете? А жаль, тому що буцнівчани цим вже давно займаються і цього навіть не скривають! Але все по порядку.

Історія

Резюме:

1464: перша письмова згадка.

1466: Ян Рей з Шумська (лат.- Iohannes alias Rey de Schumsko) здав під заставу села - мала Буцньовка (лат.- Bucznyowka minor) і нижча/меньша Буцньовка (лат.- Bucznyowka inferior) - за сорок полььських марок, Мацею Любіцькому з Гавронова (лат.- Mathie Luboczsky alias de Gawronyow). Мацей зобов'язувався заснувати два села - Великий Буцнів і Довга Долина - які будуть належати Янові.

1469 : Стався дуже великий татарський напад який проходив по трьох шляхах.Один з них проходив через околицю Теребовлі (біля 20 км від Буцневи). Відомостей що Буцнів постраждав немає. Цього ж року Буцнів получив магдебурзьке право.

1469-1528 : Містечко поступово розвивається.

1529-1530 : Містечко занедбане через судові тяжби між власниками.

1530 : Буцнів на десять років звільняється від податків.

1532-1540 : Споруджується замок, під керівництвом досвідчених фортифікаторів Яна з Делейова (пол.- Jan Koła z Dalejowa ?) та Миколая Іскржицького (Nicolas Iskrzycki?) за кошти братів Ніпчиців, власників містечка. Матеріал з якого споруджений замок - не відомий.

1540-ві - 1620-ті : Буцнів розвивався як місто. Через ріст Тернополя, місто Буцнів заховалося в його тіні але ще трималося та "конкурувало" з довколишніми містами та містечками.

1590-1648: Було споруджено та відновлено багато замків серед яких згаданий Буцнівський. Матеріал - не відомий.

1620 : Татари спустошили, розрушили та спалили багато галицьких міст/містечок, серед яких був відзначений Буцнів.

1621: В ході воєнних дій Хотинської війни, Буцнів був спустошений та розрушений (Фактично в цей час Буцнів перестав бути містом і перетворився на містечко - авт.).

1628 : Буцнів мав статус адміністративного центру.

1649 : В ході Національно-Визвольної війни, в Буцневі було розрушено 96 будинків.

1671 : За вложені кошти, Габрієлом Сенінським, в фортифікацію буцнівського замку, ця сума має бути йому повернена.

1838 : Буцнів втратив статус міста.

1850-ті : Замок було розібрано Серватовськими.

З історією розібралися можна приступати до іншого етапу.

Локалізація

Вчора переглядавши карти на сайті Mapire , я був приємно здивований коли я побачив обновку на сайті, де раніша не приємна версія Third Military Survey (1869-1887) була замінена набагато кращою. І ось що я там побачив :

Screenshot_1.png.6cc076ede3df2b4883cdf733a2a27c3e.png

Зверніть увагу на розміщення замку. Раніше я уявляв замок десь в цьому районі :

lightshot.png.655224deceba6a2a0b871363b9104616.png

А тепер згідно з Third Military Survey (1869-1887) я розумію що він мав бути десь тут:

Screenshot_3.png.04ca5f1721c6998c640b17741e062f70.png

Мені таке розміщення здалось дивним, але мої сумніви розвіяв мій батько який мені сказав що коли там будувалася лазня вони натрапили на каміння, на багато каміння. І що вони з ним зробили? Вони з цього каміння збудували фундамент для лазні.(західна територію окреслено червоним) 

А ще є така пані яка на свому городі знаходить багато каміння - вона з цього каміння збудувала свій будинок та сарай (східна територія окреслена червоною лінією).

Мій батько мені розказав що в 2007 році він бував в підвалі під колишньою гуральнею, вхід до підвалу буде показаний червоною стрілкою.

Screenshot_4.png.f02512924788f049a34f9e32ff089b6a.png

Цікавими виглядають ось ці місця:

Screenshot_7.png.2a4c51a2051e9ccb7a735b588259fc21.png

Було б корисно щоб хтось з'їздив на розвідку. Переходимо до наступного пункту.

Архітектура

Ми маємо опис який датують до половини XIX ст. і в мене є питання чи це Роман Афтаназі написав до пол.XIX ст. отримавши дату 1850 рік як кінець життя замку? Якщо так, то на мою думку, він помилився як аргумент виступають карти. В любому разі цей опис є корисним тому ми зараз спробуємо прив'язати опис до кожної будівлі.

5a5558df521f9_lightshot1.png.80e2d88e5b9db2a097d534980a70b6a4.png

1 - Головний корпус, права одно-осьова прибудова до башти №5. Він був вкритий двох-спадовим дахом і при ньому знаходився парадний під'їзд. З сторони під’їзду, фасад повставшого у такий спосіб двору вздовж своєї довжини отримав підтіння з дерев’яними філярами.

2 - Середній корпус двору, з шістьма покоями освітленими з двох протилежних сторін, призначений був на репрезентаційні цілі, отримав таке ж стильове оздоблення.

3 - Одно-ярусна чотирибічна башта, яка мала глибокі пивниці з бочкоподібними склепіннями і ренесансові обрамлення вікон.

4 - Довге одно-ярусне крило, крите гладким двох-спадовим дахом з одним тільки внутрішнім проходом по будові анфіладній. (w układzie amfiladowym).

На початках XIX ст. цей корпус сполучив башти №5 і №6.

5 і 6 - Двох-ярусні башти накриті чотирьох-спадовим дахом. Башта №5 мала дві прибудови: №1 і №4. Башта №6 не мала інших прибудов як №4.

Тепер замок локовано, його вигляд на XIX ст. розібрано. А от щодо заснування та кінця існування кам'яного замку - то питання досі залишається відкритим. Раніше кінцем замку вважалась дата 1850 р. ,але ми вже розібралися що це може бути не так і що замок міг існував в 1860-их роках.

Поделиться сообщением

Ваша публикация должна быть проверена модератором

Гость
Вы не авторизованы. Если у вас есть аккаунт, пожалуйста, войдите.
Ответить в тему...

×   Вы вставили отформатированное содержимое.   Удалить форматирование

Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Загрузка...